Anasayfa Haber Tesla Otomobil ile Kripto Madenciliği Yapıldı

Tesla Otomobil ile Kripto Madenciliği Yapıldı

Çoğu insan Tesla’yı düşündüğünde aklına ilk olarak CEO Elon Musk ve uzun mesafe alabilen elektrikli otomobiller gelir. Ancak CNBC‘den gelen yeni bir rapora göre, birkaç kişi kripto para madenciliği yapmak için arabalarının içindeki büyük lityum iyon pillerden yararlanıyor.

Bir otomobil satıcısı olduğu söylenen Chris Allessi, Bitcoin madenciliği yapmak için bir güç çevirici aracılığıyla Model S’nin ana pilinden güç alan Bitmain Antminer S9 ASIC kullanıyor. Alessi ayrıca yerleşik Tesla web tarayıcısını kullanarak Monero madenciliği yapmak amacıyla aracın merkezi işlemcisi Intel Atom tabanlı SoC’i kullandığını iddia etti.

Peki Tesla’nızı mobil kripto madenciliği platformu olarak kullanmaya gerçekten değer mi? Bu duruma göre değişebilir. Allessi, Model S’ini Tesla’nın geniş Süper Şarj ağı sayesinde ömür boyunca ücretsiz şarj edebiliyor. Bu avantaj Ocak 2017’den önce satın alınan Tesla araçları için mevcuttu. Chris, gerekli tüm donanımlarla Bitcoin madenciliği yapmak teknik olarak mümkün olsa da buna değmediğini savunuyor.

Öte yandan Tesla ve diğer tüm elektrikli araçlarda bulunan lityum iyon pillerin bir ömrü olduğunu unutmamak gerek. Tesla’nın tahminlerine göre, pilleri 320.000 kilometreden sonra maksimum şarj kapasitesinin yaklaşık %10’unu kaybedecek. Alessi ayrıca son olarak şunları söylüyor:

Bir insan neden 40.000 ila 100.000 dolarlık bir otomobilin bu kadar yıpranmasına neden olmak ister?

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.