Anasayfa Haber AMD Zen 4 Mimarili İşlemcilerin Geliştirici Sürümleri Ortaya Çıktı

AMD Zen 4 Mimarili İşlemcilerin Geliştirici Sürümleri Ortaya Çıktı

AMD, geçtiğimiz CES 2022 fuarında Zen 4 mimarisinden bahsetmişti. Ancak pek fazla bilgi vermemişti. Yeni çıkan sızıntılara göre Ryzen 7000 serisi yolda olabilir.

Bir çift geliştirici örneği, [email protected] projesinde herkese açık veritabanında bulundu. ([email protected] projesi, bilgi işlemleriyle galaksimizin modelinin çıkarıldığı yazılımdır.) Bu veritabanına ait yazılımınsa 2021 Aralık ayında çalıştırıldığı belirlendi.

İşlemcilerse bu projede “Family 25” ibaresini kullanıyor. Buradan da bu işlemcilerin Zen 4 mimarisine sahip olduğu anlaşılıyor. Bir işlemcinin OPN numarası “665”, diğer işlemcininse “666” ile bitiyor, bu sayede de aynı seride oldukları anlaşılabiliyor. İlginç olan kısımsa bir işlemci 8, diğer işlemci 16 çekirdek barındırıyor. Yani, tanıtılan 12 çekirdekli modellerden birisi değil.

Görsel: Techspot.

Veritabanında ayrıca önbellekler hakkında da kısıtlı bilgi elde edilebildi. L2 önbelleğinde çekirdek başına 1024 KB olacağı belirtiliyor. Önceki Zen mimarilerinde 512 KB olduğunu hatırlatalım. Bunun dışında işlemcilerle ilgili daha detaylı bilgi henüz mevcut değil.

Zaman içinde buna benzer daha çok sızıntıları OEM üreticiler tarafından yapılan testlerde AM5 anakartlar, DDR5 RAM’ler, PCI 5.0 aygıtlar ile birlikte yeni işlemcilerle görebiliriz.