Anasayfa Makale Çip Kıtlığı ve Tedarik Süreleri Ne Durumda?

Çip Kıtlığı ve Tedarik Süreleri Ne Durumda?

Devam eden çip kıtlığı PC’ler, sunucular ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok teknolojik ürününü olumsuz etkiledi. Tüm dökümhaneler üretim kapasitelerini 2021’de genişletmeye başlarken, artan üretim kapasiteleri ancak 2023 veya sonrasında kendini hissettirmeye başlayacak. Bununla birlikte, çip kıtlığının tamamının yakında sona ermesini beklemek zor olsa da son zamanlarda bileşenlerin tedarik süreciyle ilgili iyi haberler gelmeye devam ediyor.

PC Parçaları

TrendForce, Kasım 2021’den itibaren PC’ler için malzeme sıkıntısının kısmen hafifletildiğini, bunun da PC ODM’lerinin (orijinal dizayn imalatçısı) 2021’in 4. çeyreğinde satış hacmini artırmalarına olanak tanıdığını bildiriyor. Örneğin PCIe 3.0 arabirimine sahip SSD kontrolcülerin üretimi yetersizdi. Öte yandan güç yönetimi IC’leri (PMIC’ler), Wi-Fi kontrolcüleri, USB Tip-C kontrolcüleri ve güç dağıtım kontrolcüleri gibi pahalı olmayan yüksek hacimli yongaların arzı gelişmeye devam ediyor.

Normalde bilgisayar satışları ilk çeyrekte önemli ölçüde düşüş gösterir. TrendForce ise dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının 2022 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yalnızca %5.1 oranında azalmasını bekliyor.

İşin kötü kısmına gelirsek, ekran sürücüsü IC’leri ve dokunmatik ekran kontrolcüleri için kullanılan olgun üretim teknolojilerinin hala yetersiz olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda LAN yongaları için tedarik süreleri 40 haftayı buluyor. Ancak yine de birkaç ay önce bu süre 50 haftayı geçiyordu. FPGA teslim döngüsü ise 50 haftanın üzerinde ve sunucu gönderileri önümüzdeki süreçte düşüş gösterecek.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda durumlar halen pek iç açıcı değil. 4G SoC tedarik süresi halen 30-40 hafta iken, OLED DDIC’lerin ve dokunmatik kontrolcülerin teslim döngüsü 20 ila 22 hafta arasında değişiyor. Netice olarak akıllı telefon parçalarındaki tedarik sorunları nedeniyle ilk çeyrekte satışlar %13 oranında azalacak.

Ekran Kartları İçin Umut Var

Bildiğiniz gibi GPU pazarı çok sıkıntılı. Ancak Ethereum fiyatlarındaki düşüşün yanında ekran kartı sevkiyatlarının bu yıl %10 artacağı söyleniyor.

DigiTimes Asia, ASUS, MSI, Gigabyte ve ASRock’un geçen yıl ekran kartı sevkiyatlarında önemli bir büyüme kaydettiğini ve 2022’de %10 daha artmasının beklendiğini bildirdi. Covid-19 vakalarındaki artış, bileşen eksiklikleri ve lojistik sorunlarla birlikte artan talep, ekran kartı fiyatlarının uçmasına neden oluyor. Ancak kart sevkiyatlarının bu yıl artması bekleniyor ve tüketici talebinde düşüş olduğu gözlemleniyor.

Özet

Genel olarak, çip tedarik sürecindeki durum dengeleniyor diyebiliriz. Ancak bazı sektörlerdeki sorunlar devam ediyor ve 2022 yılı boyunca kademeli olarak iyileşmeler bekliyoruz.

Birçok teknoloji devinin yöneticisi, sıkıntıların 2022 yılı boyunca devam edeceğini söylemişti. Bazı CEO’lar ise yılın ikinci yarısında belirgin gelişmeler yaşanacağını bildirdi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.