Anasayfa Haber Küresel PC Sevkiyatları 2021’de 341 Milyona Ulaştı

Küresel PC Sevkiyatları 2021’de 341 Milyona Ulaştı

PC Sevkiyatları

Daha önce 2021’in ilk çeyreğinde PC sevkiyatlarının %55 arttığını belirten Canalys, 2021 yılının tamamında masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu sevkiyatlarının bir önceki yıla kıyasla %1 arttığını ve yıl boyunca yapılan sevkiyatların toplamda 341 milyon adet olduğunu söyledi. Bu, 2012’den bu yana yıllık bazda yapılan en büyük bilgisayar sevkiyatı anlamına geliyor. Ayrıca bu rakam, 2020’den %15 ve 2019’dan da %27 daha yüksek.

TechSpot’un paylaştığı habere göre küresel PC sevkiyatları, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde 92 milyon adede ulaştı ve arka arkaya ikinci yılda da 90 milyon adet barajını geride bıraktı. Canalys, dizüstü bilgisayarların ve mobil iş istasyonlarının toplam 275 milyon adede ulaşan sevkiyatlarla liderliği sürdürmeye devam ettiğini söyledi. Kalan 66 milyon adedi ise masaüstü ve masaüstü iş istasyonu sevkiyatları oluşturdu.

PC Sevkiyatları

Lenovo, dördüncü çeyrekte 21,7 milyon adet ve yılın tamamında ise 82,1 milyon adet sevkiyat gerçekleştirerek hem dördüncü çeyrek hem de yıl boyunca yapılan sevkiyatlara  öncülük etti. HP, Dell ve Apple ise hem dördüncü çeyrekte hem de tüm yıl boyunca belirttiğimiz sırayla Lenovo’yu takip etti.

Tüm bunların yanı sıra Apple, yıl boyunca gerçekleştirdiği %28,3 ve dördüncü çeyrekte ulaştığı %9 büyüme ile hem yıl boyunca hem de dördüncü çeyrekte en yüksek büyüme oranına sahipti. Firma, pazar büyümesinin, pandeminin başlangıcından bu yana bilgisayarların ne kadar önemli hale geldiğini vurguladığını ifade ediyor.