Anasayfa Haber Microsoft Defender, Android, iOS ve macOS’a Geliyor

Microsoft Defender, Android, iOS ve macOS’a Geliyor

Birçok insan hala üçüncü taraf güvenlik yazılımları kullanıyor olsa da, Microsoft Defender için şirketin sürekli geliştirmeler yaptığını görüyoruz. Yazılım devi şimdi ise güvenlik yazılımını diğer platformlara getiriyor.

Platformlar arası projenin kod adı “Gibraltar” ve Windows 11, Android, iOS ve macOS için Microsoft Defender’ın ücretsiz bir sürümü olacak. Windows tabanlı olmayan cihazlarda zaten Microsoft Defender desteği var, ancak şu anda yalnızca kurumsal müşterilerle sınırlı. Öte yandan Defender Gibraltar herkesin kullanımına açık olacak.

Project Gibraltar güvenlik merkezi konseptine dayanıyor ve şirket tarafından sunulan mevcut güvenlik çözümlerinin yerini almayacak. Bu yeni Microsoft Defender deneyimi tüketiciler için ücretsiz sunulacak ve ana işlevi bir güvenlik altyapısı sağlamak olacak.

Projenin ayrıntıları şu anda mevcut değil. Ancak sızdırılan bir Microsoft Store listesine bakarsak Android, iOS ve Mac dahil tüm cihazlarda yeni Defender deneyiminin sunulacağı doğrulanmış durumda. Tanımlama ise şu şekilde:

Microsoft Defender, içinizin rahat etmesini sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır. Kişiselleştirilmiş panomuz aracılığıyla, Windows cihazınızın ve diğer bağlı cihazların (Mac, iOS ve Android) güvenlik durumunu tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama sıfırdan yazıldı ve Windows 11 sürümü görünüşe göre web bileşenlerini de kullanıyor. Defender Gibraltar, şirketin kurumsal koruma ayarlarına benzer ve virüsten koruma, kötü amaçlı yazılım taraması, kimlik avı, güvenliği ihlal edilmiş parolalar gibi tüm tehditleri izlemenizi sağlıyor.

Gibraltar ev kullanıcıları için optimize edildi, bu nedenle güvenlik panosuna aile üyeleri eklemek ve deneyimi kişiselleştirmek mümkün olacak. E-posta veya QR kullanarak davet oluşturmak da mümkün. Davet bağlantısını MacBook’ta açtığınızda ise Microsoft Defender’i indirmeniz gerekiyor.

Yeni Microsoft Defender Gibraltar’ın belirli bir çıkış tarihi yok, ancak birkaç ay içinde Windows 11 ve Android’e gelmesi bekleniyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.