Anasayfa Haber Ragbi Topu Şeklinde Bir Gezegen Keşfedildi

Ragbi Topu Şeklinde Bir Gezegen Keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), paylaştığı bir blog gönderisinde, Herkül takımyıldızında ragbi topu şeklinde bir gezegen keşfettiğini söyledi. WASP-103b olarak adlandırılan gezegen, bulunduğu sistemin merkezinde yer alan yıldızın neden olduğu muazzam gelgit kuvvetleri nedeniyle deforme olmuş gibi görünüyor.

Futurism’in haberine göre, Ay’ın yerçekiminin Dünya’yı çekmesi gibi, WASP-103b’nin ev sahibi yıldızı da gezegene o kadar yakın ki, sersemletici bir gelgit kuvveti uyguluyor. İşte bu muazzam gelgit kuvvetinin, gezegenin bir ragbi topu şekli almasına neden olduğu belirtiliyor. Avrupa Uzay Ajansı, bu keşifle birlikte güneş sistemi dışında bulunan bir gezegende ilk kez böyle bir deformasyon tespit edildiğini de açıkladı.

Ragbi Topu Şeklinde Gezegen

Bu önemli keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın CHEOPS uzay teleskobu tarafından yapıldı ve Hubble teleskobu ile NASA’nın Spitzer uzay teleskobu tarafından toplanan veriler üzerine inşa edildi. Bu durumu spesifik olarak belirtmek gerekirse, CHEOPS, gezegenin ev sahibi yıldızını transit geçerken yaptığı çok özel ışık işaretlerini tespit edebildi. Gökbilimciler de bu verileri kullanarak gezegenin gelgit deformasyonunu kesin olarak ortaya koyabildiler.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi Araştırmacı Direktörü ve Astronomy & Astrophysics dergisindeki bu keşifle ilgili makalenin yazarlarından biri olan Jacques Laskar, blog yazısında, “CHEOPS’un bu küçük deformasyonu gerçekten ortaya çıkarabilmesi inanılmaz. Bu tür bir analiz ilk kez yapılıyor ve daha uzun bir zaman aralığı boyunca gözlem yapmanın, bu gözlemi güçlendireceğini ve gezegenin iç yapısı hakkında daha iyi bilgi sağlayacağını umabiliriz.” dedi.