Anasayfa Haber AMD’den Intel XMP Teknolojisine Yanıt: DDR5 RAMP

AMD’den Intel XMP Teknolojisine Yanıt: DDR5 RAMP

Intel, PCIe 5.0 teknolojisinin yanı sıra DDR5 uyumlu ilk masaüstü platformunu duyurarak bağlantı tarafında üstünlüğü ele geçirmişti. Bellek üreticileri ise şirketin yeni XMP 3.0 hız aşırtma standardını hızla benimsemeye başladılar. Peki AMD cephesinin yanıtı nasıl olacak?

Kırmızı takım, Zen 4 mimarisi üzerine inşa edilen Ryzen 7000 “Raphael” işlemcileriyle birlikte AM5 soketine geçmeye hazırlanıyor. Ayrıca DDR5 desteği sunacak 600 serisi anakartlar için çalışmalar sürüyor.

AMD’nin ilk LGA tabanlı Ryzen işlemcilerini ve yonga setlerini bu yılın son aylarına doğru görmeyi bekliyoruz. Yeni LGA1718 tabanlı anakartlar, AMD’nin DDR5 belleği ve PCIe Gen5 standardını destekleyen ilk anakartları olacak. Tüm bunların yanı sıra, görünüşe göre Intel’in XMP teknolojisine benzer bir teknoloji AMD tarafında karşımıza çıkacak.

RAMP adını ilk olarak HWiNFO yazılımında görmüştük, ancak bu işlev yeni yeni detaylanmaya başladı. AMD, AM5 platformu için Intel XMP 3.0 profiline bir yanıt olan Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili (Ryzen Acceleratored Memory Profile-RAMP) adlı yeni bir teknoloji kullanacak. Bu profiller her bellek modülüne eklenecek ve kullanıcılar önceden tanımlanmış hız aşırtma profillerinden birini seçebilecek.

AMD RAMP muhtemelen XMP ile uyumlu çalışacak. Ancak bellek üreticilerinin teknolojilerini tıpkı G.Skill’in Ryzen sertifikalı A-AMP bellek kitlerinde olduğu gibi özel olarak benimseme imkanı olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.