Anasayfa Haber PlayStation 5 Geriye Dönük Uyumluluk Kapsamı Genişliyor

PlayStation 5 Geriye Dönük Uyumluluk Kapsamı Genişliyor

PlayStation 5

Shaun Mcilroy tarafından keşfedilen yeni bir patente göre, PlayStation 5 için geriye dönük uyumluluk kapsamı genişletiliyor.

Hem PS4 hem de PS5 için Sistem Mimarı Mark Cerny tarafından dosyalanan patent, görünüşe göre yeni konsol için “Spoof Clock ve Fine Grain Frequency Control Kullanımı” aracılığıyla geriye dönük uyumluluğu çözmeyi detaylandırıyor. Esasen patent, PlayStation’ın yeni konsolun geriye dönük uyumluluk yeteneklerini, PS4’ün ötesinde eski konsollara genişletmek isteyebileceğini öne sürüyor.

PS5’e yöneltilen en büyük eleştirilerden biri, eski konsollar için geriye dönük uyumluluğun pek de kapsamlı olmadığı yönündeydi. Böylelikle yeni patentin, bu eleştirilere karşı geliştirildiğini söylemek mümkün. Bu durum, PlayStation 5’i şimdi olduğundan daha iyi bir teklif haline getireceğinden, PlayStation için doğru yönde atılmış büyük bir adım olarak da nitelendirilebilir.

PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 konsolunun bir miktar geriye dönük uyumluluğa sahip olacağını doğruladığında, PS hayran kitlesi memnun olmuştu. Ancak topluluk, geriye dönük uyumluluğun PS4 nesli oyunların ötesine geçmemesi nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde hayal kırıklığına uğramıştı. Öte yandan Xbox, şimdiye kadar yapılmış her Xbox oyununu, yeni bir Xbox Series X üzerinde oynamayı mümkün kılıyor.

Son olarak PS5 kullanıcılarının, halihazırda bir PS3 nesli oyunu oynayabilmek için PlayStation Now gibi bulut oyun hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi