Anasayfa Haber iPhone 13 Serisinde Dahili Gürültü Önleme Özelliği Bulunmuyor

iPhone 13 Serisinde Dahili Gürültü Önleme Özelliği Bulunmuyor

iPhone 13 gürültü önleme

Apple’ın Gürültü Önleme erişilebilirlik özelliği geçmiş iPhone modellerinde temel bir özellikken bunun iPhone 13 serisinden kalıcı olarak kaldırılmış olabileceğini bildirildi. 9to5Mac’in haberine göre özellik, alıcıyı kulağınıza tutarken telefon görüşmelerinde ortam gürültüsünü azaltmak için tasarlanmış durumda ve bu aramaların daha kolay duyulmasını sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikte.

Apple desteği, 9to5Mac okuyucularından birine verdiği demeçte, “Gürültü Önleme, iPhone 13 modellerinde mevcut değil, bu yüzden [Erişilebilirlik] ayarlarında bu seçeneği görmüyorsunuz” dedi. Okuyucu açıklama istediğinde, destek ekibi özelliğin “desteklenmediğini” onayladı.

Telefon satışa çıktıktan kısa bir süre sonra Reddit ve Apple destek sayfalarında gürültü önleme ile ilgili sorular ortaya çıktı ve okuyucular artık Erişilebilirlik sayfasında bunun mevcut olmadığını fark etti. Bu özellik, eski iPhone modellerinde iOS 15 ile hala kullanılabilir olsa da iPhone 13’te hiçbir şekilde mevcut değil.

Gürültü Önleme normalde etrafınızdaki ortam gürültüsünü algılamak ve ortadan kaldırmak için bir iPhone’un kamera mikrofonunu kullanıyor. Böylece diğer kişiyi bir telefonda veya FaceTime aramasında daha kolay duyabiliyorsunuz.

Apple, özelliğin iPhone 13 cihazlarda kalıcı olarak kaldırıldığını henüz resmi olarak doğrulamadı; Şimdiye kadar, bununla ilgili tek açıklama dolaylı olarak Apple Destek’ten geldi.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.