Anasayfa Haber NVIDIA, Performansı Artıracak GSP Özelliğinin Kilidini Açıyor

NVIDIA, Performansı Artıracak GSP Özelliğinin Kilidini Açıyor

NVIDIA, Linux için yakın tarihli bir belgeye göre kurumsal ve tüketici kartlarında Turing neslinden beri saklanmakta olan yeni bir özelliği sessiz sedasız aktif etti. GSP veya GPU System Processor (GPU Sistem İşlemcisi) olarak bilinen bu silikon parçası, performansı ve verimliliği artırmak için sürücü görevlerini CPU’dan GPU’ya aktarıyor. En son NVIDIA sürücülerinde ise bu özelliğin kilidi resmi olarak açıldı.

GSP, GPU’da (NVENC denetleyicisi gibi) eşleştirilmiş GPU için yardımcı işlemci görevi gören gerçek bir silikon parçası. İşlevi ise genel sistem gecikmesini azaltmak ve sistem performansını iyileştirmek amacıyla GPU başlatma ve yönetim görevlerini CPU’dan doğrudan GPU’ya yüklemek. NVIDIA, GSP’nin işlevselliğinin bu noktada sınırlı olduğunu, ancak gelecekteki sürücü sürümlerinde genişlemeye devam edeceğini söylüyor. GPU desteği şu anda Turing tabanlı Tesla T4’ten A100, A2 ve A40 gibi NVIDIA A serisine kadar uzanıyor.

CPU’nun GPU’ya bilgi sağlamada kritik bir rol oynadığı uygulamalarda potansiyel olarak bazı iyi performans kazanımları görebiliriz. Bu özellikle modern oyunların daha düşük seviyeli API’lerin olgunluğu sayesinde CPU’dan her zamankinden daha fazla yararlandığı durumlarda geçerli.

Yeşil takım özelliği kurumsal çözümlerle (şimdilik) kısıtlamasına rağmen, 2022 ve sonrasında gelen Max-Q dizüstü bilgisayarlar için kritik bir bileşen olarak duyurdu. NVIDIA, bugün yayınlanan yeni bir YouTube videosunda Max-Q’nun en son sürümünün CPU ve GPU arasındaki verimliliği nasıl en üst düzeye çıkaracağını açıklıyor. Bu özelliklerden biri GSP’yi içeriyor, ancak şirket GPU Sistem İşlemcisi yerine “komut işlemcisi” gibi bir isim kullanıyor.

GSP’nin neler sunabileceği ve performans kazançları hakkında pek bir bilgimiz yok. Ancak NVIDIA bu özelliği 2022 yılında geliştirmeye devam ettikçe yeni bilgiler edineceğiz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.