Anasayfa Makale Wireless İsmi ve Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wireless İsmi ve Şifresi Nasıl Değiştirilir?

ZyXEL VMG3625-T50B

Uzun bir süredir hayatımızda olan kablosuz modem ve router’lar, kutudan çıktıkları gibi varsayılan bir wireless ismi ve şifresine sahip oluyor. Birçok kullanıcı da WiFi ismi ile şifresini değiştirmeyi bilmediği için bu bilgileri her defasında cihaz altındaki etikete bakarak öğreniyor.

Kullanıcılar her cihazı için bir kez bu bilgileri girse de ev ve ofislerdeki konuklarınız için her defasında bu zahmeti çekmek oldukça gereksiz. Bu rehberimizde tam olarak bu sorunu ele alarak WiFi isim ve şifresini değiştirmeyi anlatacağız.

WiFi ismi ve şifresi değiştirme

Rehberimizde TurkNet’in sunduğu Zyxel marka VMG3625-T50B modelini kullanacağız. Ancak birçok router, access point ve modemde bu işlemler benzer olduğundan, rehberimizden tam anlamıyla yararlanabileceksiniz.

Kablosuz ağımızın ismini ve şifresini değiştirmek için öncelikle modem / router arayüzüne erişmemiz gerekiyor. Bunun için de artık tarayıcılarımızdan standartlaşan 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 IP adreslerinden birine girmeniz gerekiyor. Bu her cihaz için farklı olduğundan bir kereye mahsus cihazınızın altından veya CMD üzerinden ipconfig komutunu yazarak ulaşabilirsiniz.

Cihazınız ulaşılamayacak bir yerdeyse, CMD üzerinden öğrenmeniz en kolayı olacaktır. Bunun için Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır’ı açıp CMD yazarak Enter’a basmanız, ardından ipconfig komutunu yazmanız yeterli.

modem ip öğrenme

Komutu girip Enter’a bastıktan sonra karşımızda birden fazla sonuç çıktı. Bu sonuçlar arasında Default Gateway yazan kısım modeminizin arayüz IP adresidir. Artık tarayıcınıza çıkan sonucu yazarak modem arayüzüne erişebilirsiniz. Zyxel VMG3625-T50B için bu adres 192.168.1.1 olduğundan bu IP üzerinden ilerliyorum.

Zyxel VMG3625-T50B modem şifre

IP adresimizi girdikten sonra modemin arayüzüne eriştik. Modem güvenlik amaçlı bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Bu şifre genellikle yine cihazınızın altında mevcut olacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra modem arayüzüne girişiniz onaylanacaktır.

Zyxel VMG3625-T50B modem arayüzü

Artık tüm ayarlarıyla cihazımızın arayüzü karşımızda. Bu kısımda WiFi Ayarları yazan kısımda mevcut kablosuz ağ adımız ve şifremizi görüyoruz. İsim ve şifre değişimi için Zyxel VMG3625-T50B modelinde söz konusu bloktaki ok tuşuna basmak yeterli. Ancak bunun dışında sağ üstteki 3 yatay çizgi butonundan sırasıyla Ağ Ayarı -> Kablosuz seçeneğiyle de aynı menüye ulaşabilirsiniz. Bu Zyxel dışındaki modem ve router’lar için de benzer isimlendirmeye sahip.

modem wifi ismi değiştirme

Ulaştığımız menüde 2.4 GHz ve 5 GHz ağları için ayrı ayrı isimlendirme yapabiliyoruz. Bazı modemlerde tek ağ üzerinden iki frekansın da yayını yapılabilse de ayrı ayrı yayın yapılmasını daha mantıklı buluyorum. Bu sebeple herhangi bir ayara dokunmadan “Kablosuz Ağ Adı” kısmından 2.4 GHz bağlantımızın ismini değiştirerek işleme başlayabiliriz. Belirleyeceğiniz isim genellikle problem çıkartmasa da Türkçe karakter kullanımı ve boşluk kullanımı kablosuz cihazlarda bazen sorun çıkartabiliyor. Bu sebeple bu kurallara uygun isim belirlemeniz her zaman en sorunsuz deneyimi yaşatacaktır.

5 GHz ağımızın ismini değiştirmek için de “Bant” seçeneğinden 5GHz seçeneğini seçerek isim değişikliği işleminizi yapabilirsiniz.

modem 5 ghz wifi ismi değiştirme

İşlem 2.4 GHz ayarlarında olduğu gibi tamamen aynı ilerliyor. Ben “Zyxel_5GHz” olan ismi “ASIMDEMIR_5GHz” olarak değiştiriyorum. Siz de bu noktada kendi isminizi belirleyerek ayarı kaydedin.

Şimdi geldik şifre değişikliğine. Zyxel, isim değişikliği yaptığımız ekranın alt kısmına WiFi şifresi için bir pencere eklemiş. Bu alanda kablosuz ağımızın güvenlik modunu ve şifresini belirliyoruz.

modem şifre değiştirme

Güvenlik modumuz halihazırda WPA2-PSK seçili. Siz de bu ayarı seçerek kablosuz ağınızı dış saldırılara karşı daha etkili hale getirebilirsiniz. Şifre değişikliği için de “Şifre” alanına istediğimiz şifreyi yazarak Uygula butonuna basıyoruz. Zyxel modem için bu işlem 2.4 GHz ve 5 GHz için ayrı ayrı yapılmalı.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi Zyxel VMG3625-T50B ana arayüz ekranında daha basit bir ayar sunuyor.

modem wireless şifre değiştirme

Bu ekran gördüğünüz gibi daha basit bir kullanım sunuyor. Her iki ağımız için de isim ve şifre belirleyerek Kaydet butonuyla işlemi tamamlayabilirsiniz.

Detaylı ekranda ise Zyxel bize kanal seçimi ve bant genişliği seçimi sunuyor. WiFi performansında ve bağlantısında problem yaşıyorsanız, bu seçenekler size istediğiniz kanal ve bant genişliğini seçme şansı sunuyor.

Wireless kanalı nasıl değiştirilir?

Wireless kanalları, modem veya router cihazlarınızın arayüzüne erişerek veya varsa mobil uygulamalarına erişerek yapılabilir. Ayarlar ve menüler genellikle her cihazda benzerlik gösteriyor. Biz de TurkNet’in bize sağladığı Zyxel VMG3625-T50B modem üzerinden Wi-Fi kanal değişikliğini anlatacağız.

Her modem ve router için mobil uygulama olmadığından, web tarayıcısından arayüze erişerek bu işlemi gerçekleştireceğiz. Öncelikle modem veya router cihazınızın arayüzüne erişmek için, kullanılan ağ geçidi IP adresini girmeniz gerekiyor. Bu IP’ye cihazınızın altındaki etiketten veya CMD’ye ipconfig yazarak ulaşabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B modemimiz 192.168.1.1 ağ geçidini kullanıyor, bu sebeple Google Chrome’un URL kısmına 192.168.1.1 yazarak (kendi modeminizin ağ geçidini kullanmalısınız) Enter’a basıyoruz. Karşımıza kullanıcı adı ve şifre istenen bir ekran geldi. Burada, yine modeminizin altında yer alan etiketteki bilgileri girin ve arayüze erişim sağlayın.

Arayüze eriştikten sonra, menülerden Kablosuz veya Wireless yazan kısmı bulmalısınız. Bu her modemde benzer yerlerde bulunuyor. Bu menüleri Ağ Ayarları ana menüsünün altında bulabilirsiniz.

wireless kanal değiştirme

Karşımıza kablosuz ağ ayarlarımız geldi. Burada gördüğünüz üzere 2.4 GHz ağımız için halihazırda 4. kanal ve 20 MHz bant genişliği kullanılıyor. Biz 20/40MHz seçeneğini seçsek de, cihazımız otomatik olarak 20 MHz aralığını tercih etmiş. Wi-Fi kanalı noktasında ise 4. kanal kalabalık olduğundan, boş kanallardan birine geçiş yapmamız gerekiyor. Yukarıda da gördüğümüz üzere 8. kanal boştu ve 8. kanala geçiş yaparak ayarlarımızı kaydediyoruz.

Burada 8. kanalı seçmemizin sebebi, tamamen ortamdaki modemlerin diğer kanalları kullanmasından kaynaklanıyor. Yani boş kanallarda olmamız, frekans karışıklığını önleyerek kablosuz internet performansımızı olumsuz etkilemeyecek.

Sizin bu noktada kendi ortamınızdaki kanalları taramanız ve en uygun kanala geçiş yapmanız gerekiyor.

Daha detaylı bilgi için: Wireless Kanalı Nedir, Neye Göre Seçilmelidir?

TurkNet’te faturanıza taksitle, her bağlantı türünü destekleyen Zyxel modem alabilirsiniz

TurkNet, mevcut modem ve router’larından memnun olmayan kullanıcılar için modem ve router satış hizmeti sunuyor. Bu sayede ürünün internet tipinizle uyumlu olup olmadığı bilmenize gerek kalmadan satın alım yapabiliyorsunuz.

Örneğin TurkNet, hem VDSL/ADSL hem de Gigafiber (1000 Mbps) hizmeti ile tam uyumlu olan Zyxel VMG3625-T50B modelini faturaya ek olarak 12 taksitle 732 TL’ye veya kredi/banka kartına peşin olarak 625 TL’ye müşterileriyle buluşturuyor. Toplamda 4 adet anteni bulunan bu modem, kullanıcıların Wi-Fi çekmeme derdini sonlandırmayı amaçlıyor.

Henüz TurkNet müşterisi değilseniz ve bir modeminiz de yoksa, Modemli Abonelik türlerine göz atabilirsiniz. Peki TurkNet abonesi olmak için ne yapmanız gerekiyor?

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı TurkNet GigaFiber hizmetini 99.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

TurkNet GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber olup olmadığını öğrenmek için hemen altyapınızı sorgulayabilir, ardından aboneliğinizi online olarak başlatabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B ile IPv6 ayrıcalığı

TurkNet artık kullanıcılarına IPv6 teknolojisini sunmaya başladı. Zyxel modeme sahip tüm kullanıcılar kademeli olarak bu teknolojiye geçmeye başladı. Çok kısa bir süre içerisinde diğer tüm kullanıcılar da bu teknolojiden faydalanabilecek.

Örneğin TurkNet’in satış listesinde olan Zyxel VMG3625-T50B modem de IPv6 desteğine sahip. TurkNet müşterisi değilseniz, hemen başvuru adımlarını tamamlayarak ve Zyxel modeminizi temin ederek siz de IPv6 dünyasına giriş yapabilirsiniz.

Nasıl TurkNet’li olurum?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

TURKNET LOGO

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkânı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolayca TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

TurkNet, başka operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. İşlemlere başlamadan önce, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

turknet adres ile altyapı sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla detay için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve videomuza göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza göre, gelelim operatör değiştirme işlemlerine.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 240 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline fiber veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş işlemi olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna göre TurkNet’e başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Modem Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.