Anasayfa Haber İşlemci ve GPU Fiyatları 2022 Yılında Artış Gösterebilir

İşlemci ve GPU Fiyatları 2022 Yılında Artış Gösterebilir

AMD, Intel ve NVIDIA gibi üreticiler, yeni raporlara bakılırsa işlemci, GPU ve ASIC fiyatlarını 2022 yılında artırmak zorunda kalacak. DigiTimes tarafından bildirildiği üzere TSMC, yarı iletken üretim maliyetlerini zaten %10-20 oranında artırdı. Bu süreç ise teknoloji şirketlerini fiyat artışı yapmaya zorluyor.

AMD için hazırlanan rapor, TSMC’nin 7nm ve 5nm süreçleri üzerine inşa edilen tüm çiplerde bir fiyat artışı geleceğini ortaya koyuyor. AMD’nin RDNA 2 mimarili RX 6000 ekran kartlarıyla ilgili herhangi bir ayrıntıdan bahsedilmedi, ancak bu GPU’lar bildiğiniz gibi Tayvanlı şirketin 7nm işlemiyle üretiliyor.

Öte taraftan NVIDIA’nın RTX 40 “Ada Lovelace” ekran kartlarının TSMC 5nm üretim teknolojisine dayanacağına dair bilgiler geliyor. DigiTimes ayrıca NVIDIA’nın 2022’den itibaren RTX 40 serisi ekran kartları için uzun vadeli 5nm silikon siparişleri için TSMC’ye ön ödeme yaptığını bildirmişti. Yani fiyat artışları doğrudan GeForce ekran kartlarını da etkileyecek.

Intel, muhtemelen bu değişikliklerden en az etkilenen şirket olacak. Bildiğiniz gibi mavi ekibin kendi yarı iletken üretim tesisleri mevcut. Ancak yine de Intel’in birçok nedenden dolayı fiyatları artırdığı bildiriliyor. Birinci neden, doğrudan TSMC’ye dış kaynaklı olarak sağlanan çiplerle ilgili. TSMC fiyatlarını büyük bir farkla artırdığından, Intel’in tüketiciye daha yüksek fiyatlar yansıtmasını bekleyebiliriz. Ek olarak Arc Alchemist serisi ekran kartlarının TSMC 6nm üretiminden faydalandığını belirtelim.

Tüm bunlardan dolayı 2022 yılı bir bütün olarak PC endüstrisi için kötü bir yıl olabilir. Bunun yanında PC talebinin bu çeyrekten itibaren yavaşlayacağı söyleniyor. Ancak aynı zamanda ve CPU ve GPU’lar gibi kritik bileşenlerin fiyatları artmaya devam edecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.