Anasayfa Haber Intel Ekran Kartı Testte: RTX 3070 Ti’den Daha Hızlı

Intel Ekran Kartı Testte: RTX 3070 Ti’den Daha Hızlı

Intel’in Arc Alchemist serisini normal olarak bu çeyrekte bekliyoruz ve ilk duyuruların model platforma özel olma ihtimali var. Masaüstüne gelmesini beklediğimiz en az üç ayrı GPU var, ancak bazı sızıntılarda beş adede kadar farklı kartlar ortaya çıkmıştı. Şimdi ise 512 Yürütme Birimine sahip DG2-512EU silikonunu kullanan ekran kartına ait bazı performans değerleri karşımızda.

SiSoftware veritabanında görünen kart, 4096 çekirdeğe sahip ve rapora göre 12.8 GB GDDR6 bellekle birlikte listeleniyor. Ancak amiral gemisi modeli 16 GB GDDR6 VRAM ile bekliyoruz ve bu rapordaki küçük bir hata olmalı. Öte yandan kartın 2.1 GHz frekansında çalıştığı bildirildi lakin bunun taban saatler mi yoksa boost saatleri mi olduğunu bilmiyoruz. Söylentiler ekran kartının 2.5 GHz’e çıkabileceğini ve yaklaşık 225W’lık TDP’ye sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

DG2-512EU Alchemist GPU 9017,52 Mpix/s puan almayı başarırken, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti aynı test grubunda 8369,51 Mpix/s’lik puan elde ediyor. Yani en azından SiSoftware kıyaslamasına göre NVIDIA kartından %7.7’den daha hızlı olduğu olduğunu söylemek mümkün.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.