Anasayfa Haber Meta, Metaverse Reklamcılığı İçin Gözlerimizi Takip Edebilir

Meta, Metaverse Reklamcılığı İçin Gözlerimizi Takip Edebilir

Metaverse Reklamcılığı,

Meta, metaverse dünyasını kullanan kullanıcıları yine ürün haline getirmeyi sürdüreceğe benziyor. Yani metaverse reklamcılığı için kullanıcıların daha fazla verisinden yararlanılacak.

Protocol, Meta’ya yakın zamanda verilen birkaç patentin, meta veri tabanından kâr etmeyi planladığı daha fazla yol hakkında bazı potansiyel bilgiler verdiğini açıklıyor. Bunlar, vücut dilinin yanı sıra göz takibi de dahil olmak üzere, şirketin toplamayı planladığı biyometrik verilerle ilgili bilgileri içeriyor.

Patentler gerçekçi bir sanal gerçekliği tanımlıyor. Bu yüzden muhtemelen şimdiye kadar gördüklerimizden biraz daha gelişmiş. Dokunsal bir geri bildirim eldiveni hakkında oldukça erken bir bakışa sahip olsak da görünüşe göre daha da fazlası var. Gövde etrafı için yeni bir manyetik sensör sistemi içeren, hareketi izlemeye yardımcı olacak giyilebilir cihazlar da mevcut. Tüm bu yeniliklerin sanal gerçekliğe geldiğini görmek gerçekten harika olabilir ancak verilerinizi satmasıyla kötü bir şöhrete sahip olan şirkette bu verilerin de bulunması konusunda içimizin ne kadar rahat olacağı merak konusu.

Sanal mağazalara ve kişiselleştirilmiş reklamlara hitap eden başka patentler de var ki çoğu işletmenin şu anda metaverse’ü bu şekilde gördüğünü söyleyebiliriz. Her şey, mutlaka iyi bir deneyim sağlamaktan ziyade, kullanıcılara para kazanmak ve reklam vermekle ilgili diyebiliriz. Meta küresel ilişkiler sorumlusu Nick Clegg, şirketin bu verilerin çoğuyla ne yapmayı planladığını da gizlemiyor ve reklamverenlere göz izleme verilerinin satılmadığında insanların bir reklamla ilgilenip ilgilenmediğinin anlaşılamayacağını söylüyor.

Şimdilik bunların sadece patent olduğunu belirtelim. Yani bu patentler farklı şekilde de kullanılabilir ancak gidişat pek de olumlu olmayacağa benziyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.