Anasayfa Makale Speedtest.net Sonuçlarına Göre En Hızlı ISS TurkNet

Speedtest.net Sonuçlarına Göre En Hızlı ISS TurkNet

speedtest.net

İnternet hız testi deyince aklımıza gelen ilk isim Speedtest.net oluyor. İnternet hızımızı ölçtüğümüz bu web site, topladığı veriler sayesinde ülkeler bazında en hızlı internet servis sağlayıcılarını belirliyor. Şirketin 2021 4. Çeyrek raporunda Türkiye’deki en hızlı servis sağlayıcı ise TurkNet oldu.

Hatırlarsanız daha önce Netflix ve Steam verilerine göz atmış ve TurkNet’in bu kulvarlarda en hızlı internet servis sağlayıcısı olduğunu belirtmiştik. Şimdi Speedtest.net üzerinden gelen rapor, genel mânâda TurkNet’in birinciliği eline aldığını gösteriyor.

En hızlı internet servis sağlayıcılar

Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek raporunda 5 ana servis sağlayıcıya yer verilmiş. TurkNet’in liderlik ettiği söz konusu liste şu şekilde;

ISS Speedtest.net Hız Puanı
TurkNet 44.60
Türksat Kablo 36.79
Turkcell 34.51
Vodafone 24.98
Türk Telekom 19.66

Bu arada tablodaki hız verilerinin doğrudan Mbps cinsinden bir karşılaştırma olmadığını, Speedtest.net’in kendisine özgü bir puanlandırma şeması olduğunu belirtelim. Peki nedir bu Hız Puanı?

Speedtest.net, internet servis sağlayıcıları düzgün bir şekilde karşılaştırabilmek için Hız Puanı (Speed Score) adını verdiği bir sistem kullanıyor. Bu sistem, her servis sağlayıcının indirme ve yükleme hızlarının bir ölçüsünü temsil ediyor. Bu ölçünün %80’lik kısmı indirme hızına dayanırken, kalan %20’lik kısmı ise upload yani yükleme hızına dayanıyor. Daha detaylı bilgilendirme için Speedtest.net’in açıklamasına göz atabilirsiniz.

Servis sağlayıcıları tutarlılık seviyeleri

Şirket, servis sağlayıcılarının hız skorlarının yanında tutarlılık düzeylerini de karşılaştırmış. Buna göre Türkiye’deki servis sağlayıcıların tutarlık seviyeleri de şu şekilde;

ISS Speedtest.net Tutarlılık Puanı
TurkNet %75
Türksat Kablo %57.9
Turkcell %55.8
Vodafone %44.8
Türk Telekom %37.6

Şirketin Tutarlılık Puanı terimi (Consistency Score) yine Hız Skoru gibi özel bir terim. Speedtest.net, yüksek hızların önemli olduğunu ancak iyi bir deneyim için bağlantının da tutarlı olması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada ortaya çıkan Tutarlılık Puanı, internet servis sağlayıcıların Speedtest.net’in kriterlerine ne kadar uyum gösterdiğine gösteriyor. Burada da TurkNet’in rakiplerinden açık bir farkla önde olduğunu görüyoruz.

İnterneti en hızlı şehirler

Speedtest.net, internet servis sağlayıcılarla ilgili karşılaştırmaların yanında en hızlı 5 şehri de belirlemiş. Kullanıcıların yaptığı testlerin ortalaması alınan bu veriler, indirme, yükleme ve gecikme değerlerini içeriyor. Şehirlerin sıralaması ise şu şekilde;

Sıralama Şehir İndirme Hızı Yükleme Hızı Gecikme (ms)
1 İstanbul 53.29 24.49 18
2 Ankara 47.56 13.78 19
3 İzmir 42.94 11.26 22
4 Adana 35.39 5.50 21
5 Bursa 35.02 8.62 22

Listede 1. sırada yer alan İstanbul 53.29 Mbps indirme ve 24.49 Mbps yükleme hızlarıyla birinciliği üstleniyor. İstanbul’un ardından ise diğer 4 büyük ilimiz geliyor. TurkNet’in yaygınlaşan ve 1000 Mbps hıza ulaşabilen GigaFiber hizmetiyle birlikte bu değerlerin önümüzdeki yıllarda oldukça yukarıya taşınabileceğini de belirtelim.

Speedtest.net ile hız testi nasıl yapılır?

Speedtest ile hız ölçümü yapmak için öncelikte Speedtest.net web sitesine girmeniz gerekiyor. Bu aşamada en doğru sonuç için kablo ile modeme bağlı olan bir cihazı tercih etmeniz daha doğru bir sonuç çıkaracaktır.

Ayrıca test esnasında internet kullanımı yapmanız sonuca doğrudan etki yapacağı için, test sürecinde diğer cihazlardan interneti kapatmanız veya kullanmamanız en doğru hareket olacaktır.

Speedtest.net web sitesine girdiğimizde, karşımızda bu şekilde bir ekranla karşılaşıyoruz;

speedtest internet hızı ölçme

Test öncesinde karşılaştığımız bu ekranda, kullandığımız internet servis sağlayıcı, test yapılan sunucu gibi bazı detaylar var. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Görsel üzerinde rakamla belirttiğimiz kısımlar;

  1. Test yapılan internet hizmetinin servis sağlayıcısı,
  2. Mevcut internet IP adresi,
  3. Test yapılan sunucu,
  4. Test yapılan bölge,

anlamına gelmektedir. Test yapılan bölge kısmında internet kullanımı yaptığınız bölgeden farklı bir konum çıkıyorsa, size en yakın veya doğrudan bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz ve ve güvenilir bir sağlayıcı seçmeniz, test sonucuna etki yapacaktır. Bu işlem için “Change Server” butonuna tıklamanız yeterli.

Şimdi detayları öğrendiğimize göre, test aşamasına geçelim. Aynı görselde görebileceğiniz büyük GO butonu, testi başlatacağımız butondur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi test esnasında internet kullanımı yapmamanız, sonuca doğrudan etki edecek.

GO butonuna bastıktan sonra, yaklaşık 30-40 saniye veya 1 dakika sürebilecek bir test süreci bulunuyor.

speedtest test sonucu

Test tamamlandıktan sonra karşımıza nihai sonuçlar çıktı. Speedtest ile yapılan testlerde 3 temel nokta test ediliyor. Ping (gecikme değeri), indirme ve yükleme hızları.

Bizim yaptığımız testlerde ping yani gecikme değerimiz 4ms çıktı. Bu gecikme değerinin test yapılan sunucu ile bizim internetimiz arasındaki gecikme olduğunu belirtelim. Devam ettiğimizde ise 96.99 Mbps download (indirme) ve 10.47 Mbps upload (yükleme) değerine erişmişiz. Baktığımızda 100 Mbps bir paketten fazlasıyla yararlandığımızı görüyoruz.

Aynı zamanda isterseniz TurkNet’in hız testi sayfası üzerinden de hızını ölçebilirsiniz. Bağımsız hız ölçüm şirketi nPerf aracılığı ile sunulan bu hız testi, hem download hem upload hem de ping değerlerini veriyor. Hız testi şekli ise yukarıda bahsettiğimiz Speedtest ile tamamen aynı.  

TurkNet, Netflix ve Steam’de de en hızlı operatör

Netflix, web sitesinde düzenli olarak dünya ve ülke bazlı, sunucularına en hızlı ulaşan internet servis sağlayıcısı listesini paylaşıyor. Bu verilere göre yaklaşık 2 yıldır Türkiye’den Netflix’e en hızlı bağlanan internet servis sağlayıcı şirket TurkNet. Kotasız internetleriyle 7/24 aynı hızda Netflix içeriklerine hızla ulaşan TurkNet’liler, limit, kota düşünmeden gerçek sınırsız ve özgür internetin tadını TurkNet ile çıkarıyor.

netflix en hızlı operatörler

Netflix tarafından paylaşılan tabloda, Türkiye’de hizmet veren internet servis sağlayıcılarının servis üzerindeki performansı gözler önüne seriliyor. Bu noktada TurkNet, Türksat Kablo firmasıyla birlikte liderliği paylaşıyordu ancak son dönemdeki performans artışıyla birlikte liderlik koltuğunda tek başına yer alıyor.

Buna ek olarak TurkNet’in Netflix’in de aralarında bulunduğu YouTube, Google, Twitter, Facebook ve Steam gibi birçok şirket ile yapılan peering (ortak ara bağlantı) anlaşması ile, kullanıcılarını ana internet trafiğine sokmadan, dünya devi şirketlerin sunucularına doğrudan kendi altyapısı üzerinden hızla ulaşmasını sağladığını belirtelim.

TurkNet, Netflix’de olduğu gibi Steam’de de halen lider. Steam’in resmi web sitesinden açıklanan rakamlara göre, 2018’den 2021 Ağustos’a kadar tüm aylarda bu platforma Türkiye’den en hızlı ikinci bağlanan internet servis sağlayıcısı konumundaydı. Ancak bu konum Eylül 2021 itibarıyla birinciliğe yükseldi ve günümüzde de devam ediyor.

steam en hızlı operatör

Listede son kullanıcıya ulaşan internet servis sağlayıcılar arasında 38.4 Mbps ile 1. olan TurkNet, liderliğini sürdürecek gibi gözüküyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaygınlaşmaya devam eden GigaFiber hizmetiyle birlikte bu değerler önümüzdeki süreçte sıçrama yaparak farkı artıracak.

Nedir bu TurkNet GigaFiber?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 99.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

TurkNet başvurusu nasıl yapılır?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

TURKNET LOGO

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkânı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolayca TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

TurkNet, başka operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. İşlemlere başlamadan önce, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı sorgulama

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

turknet adres ile altyapı sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla detay için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve videomuza göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza göre, gelelim operatör değiştirme işlemlerine.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 240 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline fiber veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş işlemi olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna göre TurkNet’e başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev İnternetinizin Hızını Nasıl Artırabilirsiniz?


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.