Anasayfa Makale 1000 Mbps İnternet ile Neler Yapılabilir?

1000 Mbps İnternet ile Neler Yapılabilir?

1000 mbps internet

Türkiye’de internetin standardı, günümüz koşullarına göre oldukça düşük. Dünyada fiber altyapılar oldukça yaygınlaşmasına karşın Türkiye’de hala xDSL (ADSL ve VDSL gibi) altyapılar baskın durumda.

İnternet hızı artık birçok kişi için büyük bir etken. Taşınırken, tatile giderken veya çalışma ortamımızı seçerken ilk baktığımız şeylerden biri internet olmaya başladı. Yeni ev veya ofis araştırırken fiber altyapı olup olmadığına bakıyoruz, tatile çıkarken de mobil verinin kalitesi veya işletmenin sunduğu internet hizmeti yine şartlarımızın ön sıralarında yer alıyor.

ADSL ve VDSL altyapılarda belirli bir hıza ulaşırken, fiber altyapılarda ülkemizin ortalama en yüksek hızı 50-100 Mbps arasında değişiyor. Bu hızlar bile çoğu zaman birçok işimizi görüyor. Peki 1000 Mbps ile ne yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Genel anlamda bir fiber altyapıda sahip olabileceğiniz hızın tam 10 katı!

1000 Mbps yani 1 Gbps hız birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir. Bu sebeple bu kavramların ne olduğuna bakarak başlayalım.

Mbps ve Gbps nedir?

Birçok kullanıcı, Speedtest gibi test sitelerinde çıkan veya operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps veya Gbps cinsinden birimleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1000 Mbps hızı ele alalım. Bu değer aslında saniyede yaklaşık 125 MB veri indirebileceğimiz anlamına gelmekte. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

1000 Mbps İnternet ile Neler Yapılabilir

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e (yani yaklaşık 1000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps hızlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da sadece kurumsal abonelere sağlanıyor. Ancak TurkNet, GigaFiber adını verdiği hizmetle 1000 Mbps yani 1 Gbps interneti 99.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

Türkiye’nin İnternet Hızı Ortalaması 26.87 Mbps

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek Raporu’nu yayınladığını söylemiştik. Bu rapora göre Türkiye’nin ortalama internet hızı (sabit internet) 26.87 Mbps ile diğer ülkelerin çok gerisinde kalıyor. Aynı rapor, en hızlı internet servis sağlayıcılarını da belirledi ve listeye göre liderliği TurkNet sırtlıyor. TurkNet, ortalamanın neredeyse 2 katı değerle, açık ara liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Ayrıca kendi fiber altyapısı ile sunulan TurkNet GigaFiber hizmetiyle birlikte 1000 Mbps internet sunmaya başlayan ve bu altyapıyı yaygınlaştırma çabalarını sürdüren TurkNet, önümüzdeki dönemlerde bu değerin üstüne çıkmaya aday.

En hızlı internet servis sağlayıcılar

Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek Raporu’nda 5 ana servis sağlayıcıya yer verilmiş. TurkNet’in liderlik ettiği söz konusu liste şu şekilde;

ISS Speedtest.net Hız Puanı
TurkNet 44.60
Türksat Kablo 36.79
Turkcell 34.51
Vodafone 24.98
Türk Telekom 19.66

Bu arada tablodaki hız verilerinin doğrudan Mbps cinsinden bir karşılaştırma olmadığını, Speedtest.net’in kendisine özgü bir puanlandırma şeması olduğunu belirtelim.

Peki 1000 Mbps ile Neler Yapılabilir?

1000 Mbps gibi bir internet hızı ile yukarıda da belirttiğimiz gibi anlık 125 MB/s veri aktarımı yapma şansınız bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, film veya büyük bir dosyayı saniyeler içinde indirebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin ortalaması olan 26.87 Mbps ile anlık yaklaşık 3.3 MB/s veri indirebilirsiniz. Bu da birçok işlem için oldukça yetersiz.

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar sürede iner?” şeklinde de sürekli karşımıza çıkıyor.

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir veriyi, 1000 Mbps internet ile ne kadar sürede indireceğimizi ise saniyede indirilen veri miktarıyla ölçeceğiz. 1000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s veri indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB gibi bir değer çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 gibi yüksek boyutlu bir oyunu 1000 Mbps internet hızı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1000 Mbps Hız ile Yüksek Çözünürlüklü Videolar İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme hızı sunan bir akış servisi henüz yok. Ancak buna rağmen YouTube 8K videolar için destek getirdi ve artık 8K videolar izleyebiliyoruz. Ayrıca TurkNet’in internet hızı konusunda lider olduğu Netflix de 4K HDR film ve dizi bölümleri yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de tabii ki anlık olarak indirmeniz gereken veri miktarı oldukça yükseliyor.

YouTube üzerinden 8K bir video izlerken, 1000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i yeterli oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme hızı eklendiğinde değer yaklaşık 2 katına çıksa da yine fazlasıyla yeterli bir internetimiz olmuş oluyor. Sınırları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi aynı anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR video izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve diğer teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet hızı ihtiyacı demek. YouTube’a göre Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate değerine sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse aynı bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. YouTube’un 8K video için 1000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına ihtiyacı varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1000 Mbps’in 10’da 1’ine ihtiyacı var. Yani bu da aynı modeme bağlı 10 kişinin aynı anda 4K HDR film veya dizi bölümünü izleyebileceği anlamına geliyor.

Yüksek Çözünürlüklü Görüntülü Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği koşullarla birlikte görüntülü görüşme yapma olasılığımız oldukça arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için görüntülü görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1000 Mbps bir internette, upload yani yükleme hızınız da 1000 Mbps’e erişiyor. Görüntülü görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download hızının önemi yüksek.

Görüntülü Görüşme

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı görüntülü görüşme desteği olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype gibi uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet ihtiyacı mevcut. Ancak evinizde tek olmadığınız bir durumda aileden birinin görüntülü görüşme esnasında upload hızını deyim yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi oldukça olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload hızına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylelikle interneti kullanan diğer kişiler bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube gibi platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı oldukça arttı. Eğer siz de bu ve bu gibi platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1000 Mbps internet tam size göre. 1000 Mbps internet hızı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate değerine sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir hız. Twitch, iştirak anlaşması olan yayıncıları için maksimum 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload hızı kullanımı anlamına gelmekte. Yani 1000 Mbps olan upload hızınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada bağlantınızda herhangi bir sorun çıkarmaya engel olabilecek bir hız olmadığından, online oyun oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Ayrıca yayın yaptığınız internete bağlı diğer cihazlar ve kullanıcılar da upload hızını kullanmalarına karşın yayınınızı baltalayamayacak :)

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1000 Mbps düzeylerindeki bir internet hızı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken herhangi bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıca fiber altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme değerlerine ulaşırsınız.

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve hızlı akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve video konferans kullanan herkes için çok daha iyi bir deneyim anlamına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan evdeki akıllı aletlere kadar her ürün için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler çoğu zaman büyük olduğu için, yavaş internet bağlantıları sebebiyle hem kullanıcısına hem de aynı internete bağlı diğer kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.

Bir Windows bilgisayar veya akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an önce bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1000 Mbps bir internet ile dert etmeniz gereken tek şey bilgisayar veya akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma süresi ve yeniden başlama süresi olacaktır :)

galaxy s21 5g android 12 one ui 4

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası cihazınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Deneyim

2021 yılından itibaren popüler olmaya başlayan bulut oyun servisleri, iyi bir bilgisayarı olmayan veya oyun desteği bulunmayan işletim sistemi kullanan kişiler için ideal çözümler haline geldi. Ancak bu servisler oyunları yerel sunucularında işleyerek aynı bir Twitch yayını gibi kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch gibi bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda minimum 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus gibi bir değer. Yani klavyeye bastığınız andaki komut veya FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu tarz gecikmeleri en aza indirmek için oldukça gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Ancak bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete ihtiyacınız var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1000 Mbps gibi bir hızla da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak sorunsuz ve lagsız bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Cihazınız İnternete Bağlanabilir

1000 Mbps internet hızı, gördüğünüz gibi birçok işiniz için fazlasıyla yeterli ve daha birçok şey için yeterince yer var. Evinizde kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız cihazlar da olabilir. Bunlar arasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima gibi ürünlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet deneyiminizi aşağıya çekebilir. Ancak 1000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor. Tabii ki burada kullanacağınız modem de oldukça önemli, bu konuya da birazdan değineceğiz.

İnternet Hızınızı 1000 Mbps ile Karşılaştırmak İster misiniz?

İnternet hızınızı ölçerek 1000 Mbps gibi bir hızla karşılaştırma yapabilirsiniz. OOKLA bünyesinde bir şirket olan Speedtest, Speedtest.net web sitesi üzerinden internet bağlantınızın hızını ölçmeye yarayan bir araç sunuyor. Bu araçla internet bağlantınızın gecikme değerini, indirme hızını ve yükleme hızını görebiliyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanında sunucusu bulunan Speedtest, ister Türkiye’de olun ister dünyanın farklı bir yerinde olun, size en yakın sunucuyu tespit ederek en doğru sonucu sunuyor.

İnternet hızı nasıl ölçülür?

Speedtest ile hız ölçümü yapmak için öncelikte Speedtest.net web sitesine girmeniz gerekiyor. Bu aşamada en doğru sonuç için kablo ile modeme bağlı olan bir cihazı tercih etmeniz daha doğru bir sonuç çıkaracaktır.

Ayrıca test esnasında internet kullanımı yapmanız sonuca doğrudan etki yapacağı için, test sürecinde diğer cihazlardan interneti kapatmanız veya kullanmamanız en doğru hareket olacaktır.

Speedtest.net web sitesine girdiğimizde, karşımızda bu şekilde bir ekranla karşılaşıyoruz;

speedtest internet hızı ölçme

Test öncesinde karşılaştığımız bu ekranda, kullandığımız internet servis sağlayıcı, test yapılan sunucu gibi bazı detaylar var. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Görsel üzerinde rakamla belirttiğimiz kısımların anlamı şu şekilde;

  1. Test yapılan internet hizmetinin servis sağlayıcısı
  2. Mevcut internet IP adresi
  3. Test yapılan sunucu
  4. Test yapılan bölge

Test yapılan bölge kısmında internet kullanımı yaptığınız bölgeden farklı bir konum çıkıyorsa, size en yakın veya doğrudan bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz, test sonucuna etki edecektir. Bu işlem için “Change Server” butonuna tıklamanız yeterli.

Şimdi detayları öğrendiğimize göre, test aşamasına geçelim. Aynı görselde görebileceğiniz büyük GO butonu, testi başlatacağımız butondur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi test esnasında internet kullanımı yapmamanız, sonuca doğrudan etki edecek.

GO butonuna bastıktan sonra, yaklaşık 30-40 saniye veya 1 dakika sürebilecek bir test süreci bulunuyor. Test tamamlandığında ise download ve upload cinsinden internet hızınızı görebilirsiniz. Çıkan sonucu 1000 Mbps ile oranlayabilir, 8’e bölerek anlık veri indirme hızınızı görebilirsiniz.

99.90 TL’ye Siz de 1000 Mbps İnternet Kullanabilirsiniz

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 99.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

1000 Mbps’e Hazır mısınız?

TurkNet ile 1000 Mbps internete geçmeye karar verdiniz fakat buna hazır mısınız? Modeminiz ve bilgisayarınız bu hızı destekliyor mu? TurkNet, GigaFiber altyapısında bulunan kullanıcılarına üstün teknolojiye sahip Zyxel modemi ücretsiz olarak sunuyor. Bu sayede modem konusunda 1000 Mbps’e hazır olabilirsiniz.

Modem konusunu halletmeniz durumunda önemli olan diğer kısım da bilgisayar ve kablosuz cihazlarınız. 1000 Mbps öyle bir hız ki, çoğu cihaz bu hıza hazır değil. Günümüzden çok geride kalmamış bir bilgisayar kullanıyorsanız, ethernet portu ile bağlantı kurduğunuzda 1 Gbps yani 1000 Mbps hıza erişim sağlayabilirsiniz. Ancak işler kablosuz olarak bağlanan cihazlara geldiğinde bir sorun anlamına geliyor. Kullandığınız laptop veya akıllı telefonunuz 1000 Mbps bağlantı hızını desteklemiyorsa, yani WiFi 5 veya WiFi 6 desteği yoksa, hız testi yaptığınızda bu değeri göremeyebilirsiniz. Laptopunuz için WiFi kartı değişimi yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.

Ethernet üzerinden bağlantı kuran kişilerin de kullanacağı ethernet kabloları büyük önem arz ediyor. Bu noktada kablo ile internete bağlayacağınız cihazlarınız, en azından CAT 5E kablolar ile bağlanmalı. Bu sayede 1000 Mbps hıza erişebilirsiniz. Bunun dışında alternatifleriniz de var, onlar da şu şekilde;

Kategori Yalıtım Max. bağlantı hızı  Max. bant genişliği
CAT 3 Yok 10 Mbps 16 MHz
CAT 5 Yok 10-100 Mbps 100 MHz
CAT 5E Yok 1.000 Mbps – 1 Gbps 100 MHz
CAT 6 Kablo türüne göre 55 metreye kadar 10 Gbps 250 MHz
CAT 6A Var 55 metreye kadar 10 Gbps 500 MHz
CAT 7 Var 15 metreye kadar 100 Gbps 600 MHz
CAT 7A Var 15 metreye kadar 100 Gbps 1.000 MHz
CAT 8 Var 30 metreye kadar 40 Gbps 2.000 MHz

Zyxel VMG3625-T50B modem neler sunuyor?

Nasıl TurkNet’li Olunur?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

TURKNET LOGO

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkânı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolayca TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı Operatörlerden TurkNet’e Nasıl Geçilir?

TurkNet, başka operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. İşlemlere başlamadan önce, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı sorgulama

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

turknet adres ile altyapı sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla detay için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve videomuza göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza göre, gelelim operatör değiştirme işlemlerine.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 240 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline fiber veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş işlemi olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna göre TurkNet’e başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev İnternetinizin Hızını Nasıl Artırabilirsiniz?


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.