Anasayfa Haber Mobil GPU’lar Madencilik Kartlarında Kullanılmaya Başladı

Mobil GPU’lar Madencilik Kartlarında Kullanılmaya Başladı

Bazı Çinli üreticiler, dizüstü bilgisayarlar için üretilen mobil GPU’yu temel alan RTX 3060 ekran kartlarını madenciler için üretmeye başladı. Bu konuda muhtemelen NVIDIA’nın bir bilgisi yok ve üretim küçük ölçekte yapılıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, RTX 3060 dizüstü bilgisayar GPU’sunun masaüstü RTX 3060 kartlara entegre edildiği bildirildi. Bu da temel olarak çok daha yüksek kripto madenciliği hash oranı sağlıyor çünkü dizüstü bilgisayarlarda hiçbir zaman NVIDIA Lite Hash Rate (LHR) algoritması kullanılmadı.

Sahte NVIDIA logolu bu OEM görünümlü kartlar, çift fanlı soğutma çözümüne, şık bir arka plakaya ve tek bir HDMI çıkışına sahip. Üreticiler burada mobil GPU’nun daha düşük TDP’sinden ve agresif güç yönetiminden de yararlanıyor. Dahası, GPU 12 GB bellek değil 6 GB bellekle birleştirildi.

Kartlar Çin web sitelerinde toplu olarak yaklaşık 540 ile 570 dolar arasında satılıyor. Madencilik yazılımı GPU’ları bir dizüstü bilgisayar varyantı olarak algılıyor ve kartların LHR’li masaüstü RTX 3060’tan yaklaşık %38 daha hızlı olan yaklaşık 50 MH/s ETH hash oranı sunduğu belirtilmiş.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.