Anasayfa Haber Android 13, Bildirim Göndermek İçin Kullanıcılardan İzin İsteyecek

Android 13, Bildirim Göndermek İçin Kullanıcılardan İzin İsteyecek

Android 13

Google, geçtiğimiz Perşembe günü ikinci Android 13 geliştirici önizlemesini yayınladı ve bu önizleme, önemli bir yeni özellik içeriyor. Artık Android 13’te uygulamaların bildirim göndermek için kullanıcılardan izin istemeleri gerekecek. iOS yıllardır benzer bir özelliğe sahipti ve bu, yalnızca belirli uygulamaların size bildirim göndermesini sağlamak için çok pratik bir yöntem.

Android Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke, Google’ın bu yeni Android 13 geliştirici önizlemesi ile ilgili olarak paylaştığı blog yazısında, “Android 13’ü hedefleyen uygulamaların artık bildirim göndermeden önce kullanıcıdan bildirim izni istemesi gerekecek.” şeklinde bir ifade kullandı.

Android 13

Bu ikinci önizlemedeki bir diğer büyük özellik ise Bluetooth Low Energy (LE) Audio desteği. Bluetooth LE Audio, daha düşük bit hızlarında daha yüksek kalitede iletim yapabilen ve kısaca LC3 olarak adlandırılan bir ses codec’ini kullanan yeni bir standart. Bu standart, daha az enerji tüketimi ve daha iyi pil ömrü sağlaması amacıyla oluşturuldu.

Tüm bunlara ek olarak ikinci Android 13 geliştiricisi önizlemesi, iki yönlü iletişim, daha hassas zamanlama ve daha analog benzeri bir his sağlaması gereken 32 bit mesajlarla daha yüksek çözünürlük ekleyen yeni MIDI 2.0 standardı desteği de dahil olmak üzere başka iyileştirmeler de içeriyor.