Anasayfa Haber Android 13, Yeni Medya Kontrolleri ve Ön Plan Yöneticisi Sunacak

Android 13, Yeni Medya Kontrolleri ve Ön Plan Yöneticisi Sunacak

Android 13

Google, geçtiğimiz hafta ikinci Android 13 geliştirici önizlemesini yayınladı ve şimdi de beta sürümündeki yeni özelliklerinin birer birer gün yüzüne çıktıklarını görüyoruz. Bu yeni özelliklerden biri, yeniden tasarlanmış medya kontrolleri. Medya kontrolleri, hızlı ayarlar ve bildirimler arasında alışık oldukları yerde bulunuyor, ancak widget’ları artık daha büyük.

Bununla birlikte GSM Arena tarafından paylaşılan yeni bir habere göre, medya çıkışı seçici de Android 13’ün tasarım diline uygun olarak yeniden tasarlandı. Aynı zamanda bu menüde yeni bir cihazı eşleştirme seçeneği de yer alıyor.

Android 13

Android 13, kullanıcılara yeni duvar kağıdı efektleri sunacak. Geliştirici önizlemesinde “Sinematik Duvar Kağıdı” olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların duvar kağıtlarına efekt uygulamalarına olanak tanıyacak. Artık ne gibi efektlerin olacağı belli oldu ve duvar kağıdını karartma seçeneği de bulunacak. Ki, Samsung One UI ve Xiaomi MIUI gibi bazı Android arayüzleri buna zaten izin veriyor.

Bunların yanı sıra Ön Plan Hizmetleri görev yöneticisi, hızlı ayarlar ve bildirim panelinin en altında yer alacak ve mevcut olarak çalışan uygulamaları ön planda görüntüleyecek. Mevcut durumda hangi uygulamaların aktif olarak çalıştığını görebilecek ve bu uygulamaların çalışmasını durdurabileceksiniz. Ayrıca bir uygulama 20 saatten uzun süredir çalışıyorsa Ön Plan Hizmetleri kullanıcıyı bu konuda bilgilendirecek.