Anasayfa Makale Valorant TPM 2.0 ve Secure Boot Hatası Nasıl Düzeltilir?

Valorant TPM 2.0 ve Secure Boot Hatası Nasıl Düzeltilir?

Valorant çıkış tarihi

Valorant, Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini karşılamayan sistemlerde çalışmıyor. Windows 11 için en son sistem gereksinimleri arasında TPM 2.0, Secure Boot (Güvenli Önyükleme) ve yeni nesil bir işlemci yer alıyor. Valorant da bu gelişmeler ışığında TPM 2.0 ve Secure Boot şartı koydu ama neden?

Valorant Neden TPM 2.0 İstiyor?

Riot Games, hem Windows 11 düzenlemelerine uymak hem de hilelerin önnüe geçmek için oyuna ekstra limitler ekledi. TPM 2.0 sayesinde hile kullananlar banlandıklarında tekrar oyuna girebilmek için sadece format atmakla kalmayacak aynı zamanda TPM 2.0 anahtarını da sıfırlamaka zorunda kalacak. Tabi bunun bile ne kadar çözüm olacağı şüpheli.

Valorant TPM 2.0
Valorant hem TPM 2.0 hem de Secure Boot istiyor.

Windows 11 TPM 2.0 BIOS Hatası

İşte Valorant oyuncularının Windows 11 TPM 2.0 BIOS hatasını düzeltmesine yardımcı olmak için derlediğimiz liste:

Secure Boot Ayarı

 • İlk olarak BIOS’a girmek için gereken tuşu bulun.
 • F10, F2, F12, F1 veya DEL tuşları genelde BIOS giriiş tuşlarıdır.
 • Biilgisayarınızı kapatın ve yeniden açarken BIOS ekranı gelene kadar BIOS giiriş tuşlarına basın.
 • BIOS’ta Boot kısmına gelin.
 • Buradan Secure Boot ayarını devreye alın.
  • Bazı sistemlerde Boot ayarını UEFI yapmadan Secure Boot seçeneği gözükmeyecektir. Bu durumda CSM‘yi kapatmanız gerekebilir.
 • F10 ile BIOS ayarlarını kaydedin ve bilgisayarın yeniden başlatın.

TPM 2.0 Nasıl Etkinleştirilir?

Güvenli önyüklemeyi etkinleştirdikten sonra TPM’yi etkinleştirebileceksiniz. Bazı sistemlerde TPP, Sistem Güvenliği, TPM, fTPM veya PTT olarak adlandırılır. TPM’yi etkinleştirmek için aşağıdaki prosedürleri dikkatlice izleyin. Yöntemin Anakarta bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

 • TPP/Sistem Güvenliği/TPM’yi arayın.
  • Intel sistemlerde BIOS’ta PTT olarak arayabilirsiniz.
  • AMD sistemlerde fTPM araması yapabilirsiniz.
 • Seçeneği Enabled konumuna getirin.
 • F10 ile değişiklikleri kaydedin.
 • Sisteminizi yeniden başlatın.

TPM 2.0 Yoksa Ne yapılmalı?

Öncelikle çoğu modern sistemde TPM 2.0 olduğunu belirtelim. Yine de bazı tembel anakart üreticileri işlemci içinde yer alan bu özelliği açmak için BIOS ayarı koymayabiliyor. Bu durumda ilk yapmanız gereken BIOS güncellemek. BIOS güncellemeleri sisteminizin Windows 11 ile tam uyumlu olmasını sağlıyor.

Daha da eski TPM 2.0 olmayan sistemler için de bir TPM 2.0 çipi alabilirsiniz. Bunun için anakartınızda TPM 2.0 pinleri olması şart. Anakartınız TPM 2.0 uyumlu mu diye merak ediyorsanız Technopat Sosyal’de konu açabilirsiniz.

Eğer bütün bu yöntemler işe yaramadıysa Windows 10’a dönmek tek seçeneğiniz diyebiliriz. Aşağıdaki videoda Windows 11’den Windows 10’a nasıl geri döneceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.