Anasayfa Haber M2 Mac Mini Modeli Yolda Olabilir

M2 Mac Mini Modeli Yolda Olabilir

Apple’ın Mac Studio bilgisayarı çıkalı henüz çok bir zaman geçmedi ancak şirketin en ucuz Mac masaüstü bilgisayarı arasında yenilenmeyi bekleyen bir ürün daha var: Mac Mini. Geliştirici Steve Troughton-Smith, Studio Display için bir Firmware dosyasında henüz duyurulmamış bir “Macmini10,1” model tanımlayıcısına ilişkin bir referansı ortaya çıkardı. Bu, Apple’ın yeni bir Mac Mini’yi test ettiğini ve yakında piyasaya çıkabileceğine işaret ediyor.

Bir Firmware dosyasında henüz çıkmamış bir Mac mini model tanımlayıcısının bulunması, donanımın fiziksel olarak Apple’da bir yerde bulunmasının dışında bize makine hakkında çok az şey anlatıyor. Öte yandan mevcut tasarımın revizyonu yerine yeni nesil bir Mac Mini olması gerektiğini söyleyebiliriz. Apple, mevcut Mac Mini için “Macmini9,1” kodu kullanırken Intel işlemcili modele “Macmini8,1” diyor.

Apple M1 işlemcili Mac Mini özellikleri
Son çıkan Mac mini modelinde M1 işlemci vardı.

Apple’ın bu yıl içinde MacBook Air, Mac mini ve 13 inç MacBook Pro’yu yeni nesil Apple M2 işlemciyle yenilemesi bekleniyor. M1 ve tüm çeşitleri, performans çekirdekleri için “Firestorm” ve verimlilik çekirdekleri için “Icestorm” kod adlı 2020’nin A14’ündeki CPU mimarisini kullanıyor. M2 muhtemelen bu mimariyi güncelleyecek ve daha fazla GPU çekirdeği ekleyecek.

M2 Mac Mini Modelinden Ne Bekliyoruz?

Görülmesi gereken şey, M2’nin M1’den daha fazla bağlantı noktasını ve görüntü çıkışını destekleyip desteklemeyeceği. Daha eski Intel tabanlı Mac’ler, üç adede kadar bağlı ekranı desteklerken 2018 Mac mini dört Thunderbolt bağlantı noktası içeriyordu. M1 tabanlı Mac Mini ise bunu tekrar iki Thunderbolt bağlantı noktasına düşürmüştü. Daha az bağlantı noktası ve ekran çıkışı, muhtemelen Apple’ın en ucuz Mac’lerinden vazgeçmek için bir sebep değil ancak bir M2 Mini, daha geniş ve daha esnek bir bağlantı noktası seçiminden yararlanabilir.

Mevcut söylentiler, Apple’ın yıllık geliştiriciler konferansını düzenlediği Haziran ayında yeni Mac’leri tanıtabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, WWDC genellikle yazılım odaklı ve her zaman yeni donanım duyuruları gerçekleşmiyor.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.