Anasayfa Video Huawei MateBook 16 2022 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

Huawei MateBook 16 2022 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

Huawei MateBook 16

Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda 16 inç formatı gayet güzel oturdu. Huawei de bu boyuta alıştı ve yeni bir model ile karşımızda!

AMD Ryzen 7 5800H işlemci ile çok güçlü bir performans sunan yeni MateBook 16, bilgisayarıyla zorlayıcı uygulamaları çalıştırmak, iş yapmak ve üretkenlik sağlamak isteyenler için tasarlanmış.

Masaya laptopu yerleştirip açar açmaz o yüksek ekran, daha kare oran kendisini hissettiriyor. Genişliği 351 mm, yüksekliği 254,9 mm ve kalınlığı da 17.8 mm olan MateBook 16, 1,99 kilogram ağırlığında. 17 inç yerine daralan çerçevelerle 16 inç konseptinde tasarlanan cihaz, masanızda bir masaüstü bilgisayar alternatifi olacak konfora sahip.

Daha önce Huawei’nin MateBook D16 modelini de detaylı şekilde incelemiştik. Onun incelemesini de buradaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Ekran Özellikleri

3:2 oranlı yapıdaki 16 inç ekran 2520×1680 piksel çözünürlükte ve enfes bir görüntü sunuyor. Yükseklik farkı bir yana kenar, üst ve hatta alt çerçeveler alıştığımız modellere göre çokçok ince. Yüzde 90 ekran/kasa oranı, geriye doğru 120 derece yatabilmesi, menteşesinin açılırken ki sertlik ve sabitliği hep kalite göstergeleri.

Ekranın 60 Hz tazeleme hızı standart, yüzeyi parlak, renk değerleri de güzel. %90.0 sRGB, %67.5 AdobeRGB, %70.0 DCI P3 renk gamı ile sapması düşük, renk standartları yüksek. Hatta bakması zevkli, hem video izlemesi, hem iş yapması çok iyi bir panel kullanılmış. Yan görüş, parlaklık, canlılık, karşıtlık, genel olarak kullanıcı deneyimi de çok iyi. 1500:1 kontrast ve 300 nit parlaklık yanında Windows 11 altında ekran 10 bit görünüyor. Parlak ekran kaplaması yüzünden dokunmatik sanabilirsiniz ama değil. Öte yandan bu parlaklık ekranın algılanan parlaklık deneyimini bence iyileştirmiş.

Huawei MateBook 16 ekran özellikleri

Klavye Ve Ergonomi

Geniş tuşlara ve rahat aralıklara sahip klavyesinde büyük Enter tuşu, sağda büyük, solda kısa Shift tuşu, sol ve sağda kocaman, güçlü hoparlörlerin ızgaraları, sağ üstte parmak izi okuyuculu güç açma tuşu mevcut.

Dev gibi ve çok kaliteli bir Touchpad ön kısımda bulunuyor. El altındaki kasa ve tuş hissiyatı, yüzey dokunuşu, ince detaylar başarılı. Bu ön kısmı bozan tek şey klasik Windows laptoplarda bir türlü kurtulamadığımız etiketler oluyor.

Donanım Özellikleri

16 GB RAM, 512 GB SSD, işlemciye entegre Radeon ekran kartı ile son derece sade, temiz ve iyi bir konfigürasyona sahip. RAM 3200 MHz ve çift kanal 2×8 GB yapılandırmalı, lehimli. SSD ise incelediğimiz sürümde Western Digital’in WDC PC SN730 SDBPNTY-512G modeli. C ve D olarak ikiye bölünmüş yapıda, biz genişlettik ama kurtarma alanı ve format kolaylığı için isterseniz varsayılanda bırakabilirsiniz. CrystalDiskMark testinde 1813 MB/s okuma ve 1623 MB’s yazma ile çok hızlı hatta bir iş bilgisayarı için fazlasıyla hızlı.

AMD’nin Ryzen serisi işlemcilerdeki başarısı bu bilgisayarın hem yüksek performansında, hem de enerji verimliliğinde önemli bir yere sahip. PCMark 10 performans testinde 6240 puan alan sistem ofis işlerinin ötesinde, işlemci odaklı her türlü programı kaldıracak ve iyi performans verecek güçte.

Özellikle 5800H işlemcinin performans gereken yerde frekans yükseltmesi, pil ömrü gereken yerde çekirdeklerini kısıp kapatabilmesi son derece başarılı bir güç/verimlilik dengesi sunuyor. Hatta bu işlemcinin ve genel olarak son nesillerin geçtiğimiz yıllara göre gücü de, enerji verimliliği de büyük artış gösterdi. Eğer eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, geçiş yaptığınızda yeni laptop işlemcilerinin gücü kesinlikle kendisini hissettirecektir.

Huawei MateBook 16 özellikleri

Batarya Kapasitesi

Pil ömründe PCMark 10 batarya iş testinde elde ettiğimiz 14 saat 17 dakikalık ofis kullanımı süresi, eski bilgisayarlarla, hatta onların ilk günlerinde pilde çalıştığı 1 saat civarı süreyle hiçbir şekilde kıyaslanamaz. Yoğun bile kullansanız mesainizi bir dolu şarj ile hiç kablo takmadan çıkartmanız mümkün olabilir.

84 W/H bataryaya sahip olması çok güzel. 15 dakika şarj ile 3,5 saat civarı ofis kullanımı sunma vaadi gerçek mi diye baktığımızda, PCMark testinden hesapla aşağı yukarı doğru diyebiliriz. Zira malum, her ofis kullanımı aynı değil.

Şarja taktığınızda da o eski tip silindir uçlu cihazları artık geride bırakıyorsunuz. Type-C kablo uçlu, modern, her türlü cihazı şarj eden 135 Watt’lık bir adaptör ile geliyor. Beyaz şarj cihazı ve kablosu çok güzel, adaptörün kablo ucu da farklı ülkelere uyacak şekilde kolayca değiştirilebiliyor.

Huawei MateBook 16

Performans Testleri

Cinebench R23 tek çekirdek testinde 1373 puan ile 5800H işlemci Intel Core i7 1165G7 modelinin 15W konfigürasyonuna benzer ama 28W konfigürasyonun biraz gerisinde performans sundu. Çok çekirdek testinde 11484 puan ile müthiş bir puan elde ediyor.

Çoğu laptop işlemcisi 4 çekirdeklidir, Hyperthreading destekleyenler 8 Thread görünür, ama 5800H modeli 8 fiziksel çekirdek ve 16 Thread ile inanılmaz güçlü. Laptop pazarına bu çekirdek sayılarını getiren AMD, yeni laptop işlemcileri yolda olmasına karşın 5000 serisiyle halen çok başarılı diyebiliriz.

Huawei MateBook 16 - ryzen 7 5800H cinebench r23

Tasarım Özellikleri

MateBook D16 modelini de incelemiştik, ikisi de 16 değil mi? Fark ne derseniz basit, Huawei’nin üç farklı laptop ürün ailesi var. Bunlardan biri MateBook X, çok lüks kasa ve özelliklere sahiptir. Diğeri D ailesi, kaliteli ancak özellikle fiyat rekabetçi modelleri barındırır. Huawei bir de bu ikisinin ortasında bu incelediğimiz MateBook 16 2022 modeli barındıran, X ya da D serisi olmayan düz MateBook modelleri sunar. Bunların kasa ve özellikleri de, fiyatları da orta segmenti dolduruyor diyebiliriz.

Ancak orta var, orta var. Huawei MateBook 16 son derece lüks Ultrabook’larda gördüğümüz kasa kalitesiyle karşımıza çıkıyor. Metale kesinlikle acımamışlar, sağlamlık, menteşelerin açılırken ki hissiyatı, çerçevelerin kenarlarındaki elmas kesim detaylar…

Laptopu çevirip alt ızgaradan fanlara baktığınızda fan yapraklarının kalitesi bile bariz görülüyor. Yok abartmıyorum, yüzlerce laptop inceledikten sonra bazı şeyler çok net. Bu kasa çok kaliteli, hatta pek çok kullanıcı için bugüne kadar kullandıkları en kaliteli, şık ve sağlam bilgisayar olacaktır.

Huawei MateBook 16 - ryzen 7 5800h pcmark 10

Apple Alternatifi mi?

Bu noktada yorumları kafamda canlandırabiliyorum “Bu fiyata MacBook da var!” doğru, inceleme tarihinde 13 inçlik en ucuz ve en ufak Mac modelini bu fiyata alabiliyorsunuz. Ancak bu fiyata alacağınız Mac yarı miktar RAM, yarı depolama kapasitesi, çok daha küçük bir ekran, daha zayıf bir işlemci ile donanım olarak daha dar kapsama sahip. Ayrıca ARM sebebiyle yeni M1 Mac’lere henüz doğal Windows işletim sistemi kurma desteği yok.

Son zamanlarda yeni Apple bilgisayarlar çok meşhur olsa da Windows/Mac Pazar paylarına bakarak kabaca kullanıcıların dörtte üçü tarafından tercih edilmiyor diyebiliriz. Diğer yandan tam tersi şekilde de ifade edebiliriz zira her sistemi çok seven, tercih eden kullanıcılar var ve bu bir maç ya da savaş değil. Siz kendi işinize yarayacak sistemi seçip onu almalısınız. Sonuç itibariyle iki sistemin de artısı ve eksisi tartışılır ancak isim ve metalik kasa benzerlikleri haricinde tamamen alakasız bilgisayarlar diyebiliriz.

Zayıf Yanları Neler?

Cihazla ilgili genel olarak her konu memnun edici mi? Mükemmel mi? Eksisi yok mu? Elbette var. Öncelikle dahili Vega GPU’nun 720p ya da 1080p düşük ayarda arada dinlendirici oyun oynatabilmesi güzel ama yeterli mi? Hayır, daha iyi entegre GPU performansı neden sunulmasın. Ağır GPU işlem yetenekleri gereken uygulamalar için halen tek başına güçlü CPU’ya sahip bir sistem yetmiyor. Sadece MateBook değil çoğu laptop bu şekilde.

Bu yüzden 3D ve mühendislik için halen en azından RTX 3060 ya da benzeri güçte ve ayrı GPU belleği olan laptoplar tavsiye ediyoruz. Ayrı GPU belleği olmadan pek çok ağır mühendislik uygulamasını 4 GB ya da 8 GB RAM’e sahip laptopta açmak eziyet, 16 GB bellekte mümkün ama ideal değil diyebiliriz. Çok ağır işler için 2022 yılında 32 GB RAM ve ötesine sahip iş istasyonu ya da masaüstü PC tavsiye ediyoruz.

Huawei MateBook 16 hoparlör

Type-C portlarının ikisi de solda ve harici SSD’leri bağlayıp 400 MB/s okuma hızları da gördük ama ne yazık ki Thunderbolt destekli değiller. Huawei’nin Intel laptoplarında TB yaygın ama AMD Ryzen modellerindeki Type-C USB’lerde TB pek yaygın değil. Sağdaki USB 3.0 Type-A yani klasik iki USB portu çok stabil ama harici SSD’ler için soldaki güç girişi olarak kullanabildiğimiz Type-C’ler her zaman istikrarlı değil. Bu yine AMD USB kontrolcüden kaynaklı. Hatta sistemi ilk teste başlarken sistemde garip bir takılma hissettim. Bunu çözmek için önce bütün Windows 11 güncellemelerini yapıp, Huawei PC Manager’dan da her güncellemenin kurulu olduğuna emin oldum.

Sorun Recep’in hep söylediği gibi Chipset Driver yani AMD yonga seti sürücüsü çıktı. BIOS’a kadar her yeri dolaştıktan sonra en basit ama en önemli diyebileceğimiz bu sürücü güncellemesini, AMD sitesinden indirip yaptım ve bütün takılmalar, dertler tasarlar bitti. Sistem uçuşa geçmiş bir şekilde mükemmel ve tepkisel çalışır hale geldi. Nasıl oluyor derseniz bu sürücüler güç tasarrufu ve performans ayarlarını etkileyebiliyor, bu yüzden de güncellemeniz her AMD sistemde ekstra önemli. Ben AMD Ryzen and Athlon Mobile Chipset Drivers & Support sayfasından 3/14/2022 tarihli güncel 4.03.03.431 sürümü indirip kurdum ve 53 MB’lık bu güncelleme sonrasında sistem kendisini buldu diyebilirim.

Yazılım Özellikleri

Sistemin bir de Huawei’ye özel bazı güzel ekstraları var. Chipset Driver bir yana genel olarak Windows 11 ve Huawei PC Manager, güncelleme işinin neredeyse tamamını çok başarılı şekilde yürütebiliyor. Bu tarz bir iki hata haricinde çoğu MateBook bilgisayarda hiç detaylarla uğraşmadan çok iyi bir kullanıcı deneyimi elde etmek mümkün.

Huawei kendi mobil cihazlarıyla entegrasyon, kablosuz veri aktarımı, birlikte kullanım, hatta bulut, arama ve yazılım özellikleri kısmında da hızla gelişiyor. Şirketin Intel, AMD, Microsoft işbirlikleri yanında kendi hizmetlerinin PC dünyasında sorunsuz ve evrensel standartlarda olduğunu söylemek günümüzde mümkün.

HUAWEI PC Cloud

HUAWEI’nin geçtiğimiz haftalarda duyurduğu bir diğer özellik de PC’ler için HUAWEI Mobile Cloud desteğiydi. MateBook 16 modeli de bu desteğe sahip. Bu yeni özellik sayesinde PC kullanıcıları artık dosyalarını doğrudan PC’lerinden şifreli bir bulut deposunda güvenli bir şekilde saklayabiliyor ve istedikleri zaman istedikleri yerden erişebiliyor.

HUAWEI Mobile Cloud’un PC’lere de yüklenebilen sürümünün yeni özelliğiyle kullanıcılar HUAWEI Kimliği kullanarak tek bir oturum açma yoluyla cihazlar arası ve canlı senkronizasyon yeteneklerinden faydalanabilirler. Kart tabanlı tasarım ve cihazlar arasında gerçek zamanlı veri senkronizasyonu gibi özelliklerle, kullanıcılar son dosya klasörlerini ve hatta URL bağlantılarını hızla arayabilir ve erişebilir. Güvenli depolama özellikleri, veri güvenliğini ve bütünlüğü için cihaz tarafı ve iletim şifrelemesini kullanır, verilere yalnızca kullanıcıların doğru kimlik bilgileriyle erişmesini sağlıyor.

Şirketin yeni bulut depolama hizmeti, dosyaların herhangi bir yerden veya cihazdan gerçek zamanlı olarak güvenli bir şekilde saklanabilmesi, erişilebilmesi veya göz atılabilmesi için kullanıcının cihazları arasında senkronize edilir. HUAWEI, kullanıcı deneyiminin sorunsuz ve sezgisel olmasını sağlamak için ek olarak çeşitli özellikler sunuyor.

Web Kamerası

Klavye içerisinde saklanan Webcam, gizlilik konusunda hassas olanlar için kamerayı fiziksel olarak örtmeyi sağlıyor ve güzel bir özellik. Ancak toplantıda da sizi alttan çektiği için pek çok yeni Huawei MateBook kasası artık ekranın üzerinde, klasik yüksek konumda kameraya geçiş yapmaya başladı.

Toplantıda kameranın sizi göz hizasında çekmesi için bu diğer MateBook kasalarına bakabilirsiniz ancak alt açıyı dert etmeyecekseniz ya da bir yükseltici ile kullanacaksanız MateBook 16’nın kendi varsayılan kamera görüntü kalitesi, laptop için iyi diyebiliriz.

Sonuç Değerlendirmesi

İlk inceleme tarihinde Huawei güzel bir kampanya yapmış. Huawei MateView GT 27 inç monitör ve Bluetooth mouse dahil olarak 21.999 TL olarak çıkış yapan MateBook 16 2022 modeli büyük ekranı, güçlü işlemcisi ve çok kaliteli kasasıyla gerçekten kullanıcısını memnun edecek bir bilgisayar. Çıkış fiyatındaki monitör kampanyası da doğrudan evde ya da ofiste 27 inç monitör ihtiyacını çözüyor.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]