Anasayfa Haber HUAWEI, Rusya’ya Teknoloji Sevkiyatını Kısıtlıyor

HUAWEI, Rusya’ya Teknoloji Sevkiyatını Kısıtlıyor

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş halen devam ederken Rusya’ya karşı yapılan yaptırımların sayısı da artmaya devam ediyor. AMD, Intel, NVIDIA, TSMC’nin yanı sıra sayısız şirket ülke için kararlar almıştı. Resmi duyuruya bakılırsa HUAWEI de bu teknoloji devlerinin arasına katılıyor.

HUAWEI, Rusya’ya yönelik tüm yüksek performanslı depolama ve sunucu ekipmanı sevkiyatlarını durdurduğunu bildirdi. Ancak karar muhtemelen Rusya’nın eylemleriyle siyasi bir anlaşmazlıktan kaynaklanmıyor. HUAWEI, Çin-ABD ticaret savaşları kapsamında ABD teknolojisine erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşamıştı. Şirket şimdi muhtemelen benzer yaptırımlarla tekrar karşı karşıya kalmamak için kendini koruyor.

HUAWEI’ye karşı mevcut yaptırımlar o kadar şiddetli ki şirket alternatif gelir pazarları aramaya başladı. Belki daha da önemlisi, eski nesil üretim teknolojilerinde silikon performansını artırmak için şirket içi bir 3D çip geliştirme süreci başlattı.

ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları öncelikle askeri uygulamaları kısıtlamayı amaçlarken, şirketlerin aldığı kararlar son tüketicileri de olumsuz etkiliyor. Örneğin ülkeye AMD Ryzen veya Intel Core ürünleri ulaşmayacak. HUAWEI ise jeopolitik iklim sakinleşene kadar Rusya ile teknolojik ortaklığını askıya alacak gibi görünüyor. Teknoloji devi daha önce Moskova’ya ARM tabanlı bir veri merkezi kurdu ve Rus altyapısını geliştirmek için adımlar atmıştı.

Rusya’nın halihazırda konuşlandırılmış yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerini ölçeklendirmesi ve hatta bakımını yapması giderek daha zor hale geldi. Eğer bu zorlu süreç devam ederse, ülkenin teknolojik olarak ayakta kalması için yasa dışı yollara başvurması gerekebilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.