Anasayfa Makale İşte Baştan Aşağı Yenilenen Windows 11 Uygulamaları

İşte Baştan Aşağı Yenilenen Windows 11 Uygulamaları

Microsoft’un Windows 11 ile tasarımı baştan aşağı yenileme işine giriştiğini uzun zamandır konuşuyoruz. İşletim sistemiyle yerleşik olarak gelen uygulamalar, genel Windows deneyimi için önem taşıyor ve Microsoft, bu uygulamaların günlük kullanım için oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Şirketin geride kalan birkaç ay içinde birçok uygulamada güncelleme yaptığını görmüştük. Yenilenen araçlar, Windows 11’in yeni tasarımıyla örtüşecek şekilde dokunuşlar aldı. Yazılım devi aynı zamanda geri bildirimlere dayanarak bazı yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi Insider’lar tüm bu yenilikleri erkenden test ediyor ve geri bildirimlerde bulunuyor. Microsoft ayrıca gelecekte daha fazla uygulamada geliştirmeler yapmakta kararlı olduklarını belirtti. Şimdi ise yenilenen ve geliştirme süreci devam eden bazı uygulamalara bir bakalım.

Paint

Windows 11 için yeniden tasarlanan Paint uygulaması, klasik uygulamaya göre modern bir görünüm kazanıyor. Kullanıcı arabirimi, basitleştirilmiş bir araç çubuğu ve yeni bir metin aracının yanı sıra “Rengi Düzenle”, “Yeniden Boyutlandır ve Eğim” gibi yenilenmiş iletişim kutularıyla yenileniyor.

Paint hala geliştirme aşamasında ve karanlık mod gibi bazı tasarım özellikleri şu anda eksik. Neyse ki Microsoft’un karanlık mod desteği üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ekran görüntülerinden Paint’in karanlık mod desteğini görebilirsiniz. Bu mod yeni basitleştirilmiş araç çubuğu, yuvarlak renk paleti, açılır menüler, fırçalar, renk seçici veya açılır pencereler gibi alanlarda geçerli.

Not Defteri

Not Defteri Windows’taki en temel uygulamalardan biri ve Microsoft da klasikleşen uygulama üzerinde bazı değişimler yaptı. Bul ve değiştir deneyimi yeniden ele alındı ve geri bildirimlere dayanarak çok düzeyli geri alma gibi yeni özellikler eklendi. Bunun yanında Not Defteri’ne gelecek bazı ek iyileştirmeler de var.

Notepad’in büyük tasarım yenilemesi, uygulamayı Windows 11 arayüzünün geri kalanıyla uyumlu hale getiren bir Fluent Design ve WinUI makyajı sunuyor. Not Defteri artık WinUI kontrollerini kullanıyor, böylece yazı tiplerine daha iyi erişim, açılır menüler için yeni animasyonlar ve daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

Microsoft ayrıca pencerelere, düğmelere ve Not Defteri’nin diğer alanlarına yuvarlatılmış köşeler ekliyor. Daha da önemlisi, Not Defteri artık kullanıcıların yazı tipini açılır listelerden özelleştirmesine olanak tanıyan kendi ayarlar sayfasıyla birlikte geliyor. Ayarlar sayfası, karanlık, aydınlık ve sistem temaları arasında geçiş yapmanıza imkan tanıyacak.

Fotoğraflar

Microsoft, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasıyla fotoğrafları daha hızlı, kolay ve keyifli şekilde düzenleyebilmemiz için bazı geliştirmeler yapıyor. Güncellenmiş araç çubuğu sayesinde artık fotoğraflar üzerinde daha gelişmiş bir düzenleme deneyimi sunuluyor. Öte yandan fotoğrafları aynı pencerede karşılaştırmanıza olanak tanıyan yeni bir “çoklu görünüm” deneyimi sunuluyor.

Ek olarak, fotoğraf görüntüleyicinin alt kısmındaki yeni film şeridi, doğrudan görüntüleyicinin içinde fotoğraflarınız arasında hızla gezinmenize olanak tanıyor. Dev Channel’daki Windows Insider’lar şu anda testlerine devam ediyor ve uygulamada gelişmeye devam edecek.

Ekran Alıntı Aracı

Windows için ekran yakalamanın bir sonraki evriminde hem klasik Snipping Tool hem de Snip & Sketch uygulamalarının en iyi deneyimlerini temsil eden yeni bir Snipping Tool uygulaması var. WIN + SHIFT + S klavye kısayolunu kullanarak ekran görüntüsü almaya devam edebilirsiniz.

Media Player

Yeniden tasarlanan Media Player uygulaması, multimedya içeriklerini izlemek ve müzik dinlemek için optimize edildi. Yeni uygulamanın kalbinde müziklere hızlı bir şekilde göz atmanıza, ayrıca çalma listeleri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan tam özellikli bir müzik kitaplığı bulunuyor. Media Player ayrıca yerel müzik ve video koleksiyonlarınızı daha güzel bir şekilde sergiliyor ve Windows 11’in güncel tasarımına uyum sağlıyor. Ayrıca bir de CD oynatma özelliği eklendi.

Diğer bir önemli değişiklik, video geliştirme seçenekleri için iletişim kutusu desteği. Bu Media Player’da bir video oynatırken görünürken oynatma ekranında herhangi bir yere sağ tıklamak yeterli.

Yenilenen Windows Media Player, Windows için varsayılan müzik çalar olan UWP uygulaması Groove Music’in yerini alıyor. Son güncellemeyle birlikte Media Player 11.2203.30.0 sürümüne yükseltildi.

Saat

Odak Oturumları, odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olmak için yeniden tasarlanan Saat uygulamasındaki yepyeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber, Spotify ve Microsoft To Do ile uygulama entegrasyonu yapma imkanı sunulmuş.

Focus Sessions Özellikleri

Focus timer (Odak Zamanlayıcı)

Hedeflerinize ulaşmak için bir odak oturumu başlatabilirsiniz. Zamanlayıcıya ne kadar zamanımız olduğunu giriyoruz ve gerisini o hallediyor.

Spotify Entegrasyonu

Araştırmalar, sesin başka şeyler tarafından dikkatinizin dağılma olasılığını azalttığını gösteriyor. Focus Sessions ise mükemmel müzikleri/sesleri bulmanıza yardımcı olmak için Spotify ile entegre bir şekilde çalışıyor.

Microsoft To Do ile Görevlerinizi Takip Edin

Odaklanma oturumu sırasında üzerinde çalışmak istediğiniz görevi seçebilir ve bittiğinde tekrar işaretleme yapabilirsiniz. Focus Sessions, Microsoft To Do birlikte çalışıyor ve yapılacak görevleri yönetmenize olanak tanıyor.

Habit Building (Alışkanlık Yaratma)

Bu özellikle birlikte dijital alışkanlıklar oluşturmanıza yardımcı olmak için kendinize günlük hedefler belirleyebilirsiniz.

Hesap Makinesi

Windows Hesap Makinesi de yeni görsel stile uyacak şekilde güncellendi. Ayrıca bir dizi yeni özellik de sunulmuş. Yeni uygulama ile matematik ödevinizi tamamlamanıza, mali durumunuzu yönetmenize, denklemleri bir grafik üzerinde çizmenize ve analiz etmenize, cebir, trigonometri ve karmaşık matematik ifadelerini değerlendirmenize yardımcı olacak yenilikler geliyor. Uygulama, GitHub’da daha fazla kişinin katkıda bulunabilmesi için C# ile yeniden yazıldı.

Ses Kaydedici (Sound Recorder)

Yeni Ses Kaydedici, diğer uygulamaya benzer iki sütunlu bir düzen kullanıyor; oynatma ve kırpma kontrolleri sağda ve kaydettiğiniz tüm dosyaların bir listesi solda. Ayrıca yıllar önce Windows Vista ile uygulamadan kaybolan bazı eski özellikler de dahil edilecek.

Uygulamada kayıt ve oynatma sırasında görünen bir dalga biçimi efekti yer alıyor. Bununla birlikte, dosyaları birden çok biçimde kaydetmek veya açmak (varsayılan m4a, ayrıca mp3, wma, FLAC ve WAV dahil) mümkün. Yeni uygulamada ses çalma hızını 0,25x ve 4x arasında ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca işaretçiler ayarlayabilir, böylece büyük bir ses kaydı içinde bir yerden bir yere kolayca atlayabilirsiniz.

Karanlık tema zaten yukarıdaki görselde dikkat çekiyor. Yeni Ses Kaydedici (Sound Recorder) güncellemesi, diğer Voice Recorder uygulamasının yerini alacak.

Diğer Yenilikler

Yukarıda birçok uygulamaya değindik. Yeni Phone Link uygulaması, Android telefonunuz ve Windows PC’nizin bağlantı deneyimini daha iyi hale getirecek. Yine Windows Terminal üzerinde bazı geliştirmeler yapılmıştı. Microsoft Store‘un tamamen yenilendiğini de tekrar hatırlatalım. Microsoft, önümüzdeki aylarda Windows 11 ile gelen daha fazla uygulamada güncelleme yapacağını söylüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.