Anasayfa Makale Windows 10’dan Windows 11’e Nasıl Yükseltilir?

Windows 10’dan Windows 11’e Nasıl Yükseltilir?

5 Ekim 2021 tarihinde piyasaya sunulan Windows 11’e Windows 10 kullanıcıları ücretsiz yükseltme yapabiliyor. Bu noktada sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlara sahip kullanıcılar, rahatlıkla Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz yükseltme yapabilecek.

Windows 11’e geçiş şu an için çok gerekli olmasa da, meraklı kullanıcılar için denemeye değer.

Sisteminizin Windows 11’i desteklediğinden emin olun

PC Health Check sayesinde sisteminizdeki hangi bileşenlerin Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Tüm bileşenler uyumlu olduğu takdirde rahatlıkla Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz.

TPM 2.0 desteği bulunmayan sistemlerde kullanıcılar Windows 11 kurulumunda sorun yaşayacak. Zira Windows 11 için TPM 2.0 desteği zorunlu tutuluyor. Sisteminizde TPM 2.0 desteği bulunsa dahi, sorunsuz bir kurulum için TPM 2.0 özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Windows 11 Yükleme Yardımcısı’nı indirme ve yükseltme işlemini gerçekleştirme

 1. Microsoft’un sitesinden Windows 11 Yükleme Yardımcısı’nı indirmek için Hemen İndir butonuna tıklayın.Windows 11 İndir
 2.  İndirdiğiniz “Windows11InstallationAssistant.exe” dosyasını çalıştırın.
  Windows 11 Yükleme Yardımcısı
 3.  Sisteminizde PC Health Check uygulaması kurulu değilse kurmanız istenecektir, çünkü kurulum asistanı işlemlere başlamadan önce sistem uyumluluğunu denetlemekte.
 4. Karşınıza çıkan Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini kabul edin.
  Windows 11 Lisans Sözleşmesi
 5. Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra Windows 11 indirmesi başlayacaktır.
  Windows 11 İndiriliyor
 6. İndirme tamamlandıktan sonra dosyalar kurulum için hazırlanacak ve Windows 11 yükseltmesi başlayacaktır. Yükseltme işlemi %100 tamamlandığında bilgisayarınız 30 dakika içerisinde yeniden başlayacak. Bu sebeple verilerinizi kaydetmenizi öneririz.
  Windows 11 Yükleme

Yükleme işlemi, indirme hızınıza ve bilgisayarınızın performansına göre değişmekte olup birkaç saat sürebilmektedir.

Bilgisayarınızı Yeniden BaşlatınYeniden başlatma sonrasında dosyalarınız, uygulamalarınız ve ayarlarınız korunmuş bir şekilde Windows 11’in yeni özelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.