Anasayfa Video ASUS ExpertCenter X5 Mini Tower X500MA İncelemesi

ASUS ExpertCenter X5 Mini Tower X500MA İncelemesi

İşiniz için bilgisayar alacağınız zaman kurumsal ve son tüketici için piyasaya sürülmüş pek çok farklı seçeneğiniz var.

Burada standardizasyon ve belirli sertifikalar riskleri azaltıp, güveni ve belirliliği artırmak için önemli. İncelediğimiz ASUS ExpertCenter X5 Mini Tower X500MA model masaüstü bilgisayar da oldukça sağlam ve güvenilir bir model. Ancak güncel bütün sistemlerin eski nesil sistemlere göre esas avantajı iş yapmak için daha az elektrik harcamak. Uzun vadedeki enerji maliyetlerine katlanmak yerine sistemleri güncel tutmak bence daha mantıklı.

Merak edenler için biraz daha detay verelim. İş bilgisayarları için Expert serisini sunan ASUS’un, bu kategoride özel bir birimi var. Son kullanıcı bilgisayarlarından çok daha sağlam ve uzun ömürlü olması gereken iş bilgisayarı kategorisinde, ExpertBook laptoplar gibi ExpertCenter Mini Tower türü sistemler de mevcut. Hatta MIL-STD-810 dayanıklılık standartlarına uygun tasarlanmış bilgisayarlar sunuluyor.

Bunun ötesinde pek çok ülkede ürünlerin yedek ya da değiştirilebilir parça tedariki, klasik son tüketici sistemlere göre çok daha kapsamlı ve güvenli oluyor. Nasıl derseniz, standardizasyon daha yüksek, kurumlara garanti paketleriyle toplu satışlar yapılmış ve bazı ülkelerde, bir yerlerde gerekenden fazla yedek parça, değişim ürünü bulunma şansı kat kat daha fazla.

Mini Tower

Sabit ofis bilgisayarı olarak özellikle Mini Tower sistemler seviliyor. Burada istediğiniz yere götürüp kurabileceğiniz Mini Tower, bir istemci değil tam bir masaüstü bilgisayar. Bu yüzden tek başına çalışabiliyor. 16x30x38 cm’den daha ufak bir kasa ölçüsü var. Küsuratlı tam ölçüler modele göre bir cm civarında değişebiliyor bu yüzden maksimum ölçüleri sizinle paylaşmayı tercih ettik. Kasa ağırlığı da 5.59 kilogram, elbette konfigürasyona göre değişecektir ancak oldukça ufak, hafif. Kurmak, kaldırmak kolay. Hareket etmesin isterseniz de Kensington kilit yuvası var.

Genellikle servis paketi ve destek ile birlikte kurumsal satış yapan bilgisayar firmaları bu tarz sistemleri ihtiyaç adediyle ASUS’tan temin edip size satıyor. Zaten şirket olarak ya kendi IT/BT departmanınız, ya bu işten sorumlu bir çalışma arkadaşınız ya da dışarıdan hizmet aldığınız bir firma olmalı ki, sistemler işlesin ve işler aksamasın.

Tasarım Özellikleri

Bu tarz sistemlerde kullanılan kasaları videoda görünce pek de süslü bulmadığınızı biliyoruz. Ancak işin gerçeği bu endüstriyel iç görünüme sahip kasalar maliyetleri estetik noktalarda kısarken, sağlamlık konusunda oldukça iyi. Kullanılan güç kaynağı sağlam ve sertifikalı. 200, 300 ve 500 Watt modeller var. 80+ Bronze sertifikalı ve zirve değerleri yazılı değerlerin 50 Watt üzerinde, tam istenen garantici, kurumsal PSU’lar. Elbette her üreticide sertifikalı ya da ucuz olsun diye bazen sertifikasız PSU kullanılabiliyor. Ancak bizim gördüğümüz modeldeki güç kaynağı gayet iyi duruyor.

Optik sürücü, SSD, yuvalar, anakart, bağlı olan adaptör, kablo ve bağlantılar yanında boştaki ek PCIe genişleme yuvaları ile ihtiyaç duyulacak her detay düşünülmüş diyebiliriz. Optik sürücü bu devirde gerekli mi derseniz, iş alanına göre değişiyor ancak halen bazı sektörlerde gerekli.

Anakart ve Bileşenler

ASUS zaten tecrübeli ve alanında inanılmaz başarılı bir anakart üreticisi, kurumsal anakartlar konusunda da, BIOS desteği konusunda da iyi iş çıkartıyor. Sistemde TPM 2.0 desteği, BIOS altında gerekli şifre korumaları ve ayarlar bulunuyor.

Anakarta takıldı ek Qualcomm Atheros kartı sadece Wi-Fi 5 yani 802.11 ac Dual Band eklemekle kalmıyor, modele göre 1×1 ya da 2×2 olabiliyor, sisteme bir de Bluetooth 4.2 ekliyor. Bu da BT aksesuar kullanırken yararlı.

Anakartta 1 PCIe 3.0 16, 2 PCIe 3.0 x1, 2x M.2 depolama, 4 DDR4 U-DIMM bellek yuvası oluyor. Konfigürasyona göre doluluğu değişiyor. İşlemcide bize 4600G model geldi ancak 5600G, 4700G, 4300G, 5300G gibi seçenekler de var. Anakart AMD B550 yonga setli.

Ekran kartı harici olarak istenirse GT710, GT1030 ya da GT 1650 sürümler de var. Fakat bu sistemin esas güzel yanı GPU yokluğunda AMD’nin popular Ryzen ailesinden entegre grafiklere sahip sürümleriyle gelmesi. Görüntü çıkışı için standart çoğu Ryzen işlemci ayrı bir ekran kartını zorunlu kılarken, G serisi işlemciler entegre Vega GPU’ya sahip.

Anakartın dahili HD 7.1 ses yongası zaten çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli. Arka kısımda RJ45 Ethernet, HDMI, VGA, DVI-D, PS2, 3x 3.5 mm ses, 4x USB 3.2 Gen 1 Type A, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A portu var. Ön kısımda kulaklık, mikrofon, 2x USB 2.0 Type-A, 1 adet USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 adet USB 3.2 Gen 1 Type-A ve son olarak bir tane daha USB 3.2 Gen 1 Type-A portu var. Özetle ön portlar kasa arkasına erişmeden kullanımı kolaylaştıracak yeterlilikte ve kasa tasarımı gayet güzel.

AMD Ryzen 4600G işlemcilerde bazı kaynaklarda HDMI 2.1 çıkış belirtilse de kullanıcılar HDMI 2.0 üzeri bir çıkış alamadıklarını belirtiyor. Ofiste çok önemli olmasa da sistemi beğenip HTPC için kullanırken buna ihtiyaç oluyor.

Performans

Yine AMD Ryzen 5600G ile arada performans farkı ve daha yeni modelde daha yüksek, 8 yerine 16 MB L3 önbellek farkı gibi pek çok detay fark olsa da genel güç tüketimi açısından yakın sistemler. Dahili GPU’da da pek bir fark yok, NVIDIA tarafında GT 1030 benzeri 1080p düşük ayarlarda 30 kare civarı bir oyun performansı bekleyebilirsiniz.

Hoş tam oyun performansı için çift kanal bellek gerek ve bu sistemde tek 8 GB modül kullanılmış. 4600G sistemlerde Single Rank ve Dual Rank RAM kullanımı da RAM frekans desteğini etkiliyor, yani yüksek RAM miktarına ihtiyaç duyan iş uygulamaları için, daha yüksek tek çekirdek performansı odaklı bir ofis kuracaksanız o zaman 5600G farkına değecektir. Eğer 3060 gibi bir ekran kartlı konfigürasyon yapacaksanız G model işlemciye şart değil demektir, 5600X ve RTX 3060 ikilisi de gayet güzel olacaktır. Ancak bu kasada 3060 soğutmak için ek fanlar kullanılmalı, zira o zaman soğutma gereksinimi ciddi şekilde artacaktır.

İş bilgisayarı olduğu için ne oyun performansı, ne de aşırı işlemci performansı farkı o kadar kritik değil. Render ya da Workstation tarzı olsaydı bunlar çok önemli derdik. Ancak yazı, ofis işleri ve genel kullanım için 4600G ile 5600G farkları bir yana, Ryzen 5 değil Ryzen 3 sistem bile işleri fazlasıyla görebiliyor. Diğer yandan Celeron ya da Athlon sistemler ile arada performans uçurumu var.

Önemli Detaylar

Bu tarz kasaların genel eksisi, önceden tasarlandıkları için bağlantı portları, yani iç bağlantılar ya da kasa hacim ve soğutmaları çok fazla değişikliğe imkan sunmuyor. Yani olduğu gibi kullanmak üzere alırsanız çok mantıklılar ancak SSD, RAM değişimi haricindeki değişiklikler, özellikle ekran kartı takmak ya da yükseltmek PSU yani güç kaynağı ve sunulan bağlantı kabloları açısından da zor ya da imkansız olabiliyor.

Son kullanıcı için pek çok hesaplı 4600G sistem toplayan ve satan entegratör var, ancak burada kullanılan anakarta benzer port sayısı sunmuyorlar. Özellikle o sistemlerde kullanılan en hesaplı A320 yongalı anakartlar ile buradaki anakartı karşılaştıramazsınız. Arada çok ciddi fark var, ayrıca Wi-Fi, BT, optic sürücü, kutudan çıkan temel düzeyde de olsa klavye ve fare gibi detaylar bir araya gelip biriktiğinde fiyat farkları daha anlaşılır hale geliyor.

Yine de piyasadaki kurumsal sistem fiyatları, özellikle yeni nesillerde son tüketici için toplama sistemlere göre halen daha yüksek. Burada temel vaat olan sağlamlığın ve uzun vade sahip olma maliyetinin bu durumu dengelemesi gerekiyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Cinebench R23 tek ve çok çekirdek, Geekbench ve benzeri performans testlerine baktığımızda işlemcinin amaç için fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Sistemde sadece işlemci soğutucu bir fan ve kasa üstünde bulunan güç kaynağının tahliye fanı var.

Ancak hem güç tüketiminin normal ofis kullanımında  25.5 Watt civarında seyretmesi, yük altında bile 100 Watt altında 95 Watt’lara kadar çıkması çok güzel. Eski sistemlerdeki tüketimler bunun iki üç katında seyredebiliyor. Zen 2 AMD’nin halen güncel bir mimarisi ve 2022 yılında 4000, 5000 serisi işlemciler, bu ailelere eklenen yeni modeller halen iyi tercihler.

Aslında burada değişken bir piyasa var, tedarik, mal bulunabilirliği, GPU yokluğu ya da fiyatlandırması, firmaların kampanyaları darken günün sonunda kaç tane alacaksınız, almak istediğiniz adette mal var mı soruları da sizin platform tercihleriniz kadar, hatta bazen daha önemli hale geliyor.

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]