Anasayfa Video Corsair HS65 7.1 Surround Kulaklık İncelemesi

Corsair HS65 7.1 Surround Kulaklık İncelemesi

Corsair HS serisinin en güncel modellerinden HS65 Surround 7.1 kulaklığı pek çok çarpıcı özellikle geliyor ve bunu 1300TL civarı bir fiyat etiketiyle son kullanıcıya sunuyor. İncelememizde bu özelliklere ayrıntılı değindik.

Görünüş/Tasarım

Bu tamamen RGB’siz, renkleri ve şekliyle sade, adımlı kafa bandı tasarımlı bir kablolu kulaklık.

Bizim incelediğimiz beyaza alternatif olarak siyah versiyonu da satılıyor. Üzerindeki beyaz kısımlar gümüş kısımlar tamamen plastik. Sağlamlığı artıran ve kulak kaplarının kafanıza baskı uygulamasını sağlayan şey de kafa bandı içindeki metal bant.

HS65’in kafa bandı.

 

HS65 üzerinde sadece ses tekeri bulunuyor.

Sol kulak kabındaki plastik ses tekeri dışında kulaklık üzerinde hiçbir LED, tuş veya yuva bulunmuyor.

Kulak kapları dışındaki delikli mesh yapıya bakıp bunun yarı açık bir odyofil kulaklığı olduğunu sanmayın, bu kapalı bir kulaklık.

Rahatlık/Ergonomi

Kafa bandı altında ve kulak kapları üzerinde içinde yumuşak bir malzeme kullanılmış dışı yapay deri kaplı. Ne yazık ki ikisi de çıkarılıp değiştirilemiyor.

Kulak kaplarındaki “mesh” görünümü.

Kulak pedleri kulağınızı sarıyor ve derinliği 2 cm ile büyük kulaklı kullanıcılar için bile fazlasıyla yeterli. Kablo hariç ağırlığına baktığımızda 263 gram olduğunu görüyoruz ki bu skalanın daha çok hafif tarafında.

Kulak kapları içe doğru 90 derece ve aşağı doğru 5-10 derece dönebiliyor. Yani kulağınızdan çıkarıp boynunuza astığınızda kulak kaplarındaki yumuşak pedler köprücük kemiğinize geliyor ve sert plastiği hissetmiyorsunuz.

Eğer gözlük takan bir insansanız bu kulaklıkla ilgili endişe etmeniz gereken bir durum yok, ofiste Ali yarım saat takıp müzik dinledi ve herhangi bir ağrı yapmadığını tasdik etmiş oldu.

Ali gözlükle kullanım testinde.

Ben uzun süre takıp kullandığımda baskı kuvveti Steelseries Arctis 1 kulaklığımın bir tık üzerinde geldi. Bu durum HS65 Surround’u ses yalıtımı noktasında daha başarılı kılıyor ama ağrı hissetmeden takılma süresini düşürüyor.

Sanal Çevresel Ses desteği

Kulaklık 7.1 sanal çevresel ses yani surround desteğine de sahip. Bu konuda tercihinizi ister Windows Sonic uzamsal ses çözümünden yana isterseniz de Dolby Atmos’dan yana yapabiliyorsunuz. 

Güzel haber Atmos için Dolby Access uygulamasını kurmanıza gerek yok. iCUE altından Dolby Atmos seçeneğini aktif kılarak sanal çevresel sesi etkinleştirebiliyorsunuz.

iCUE kontrol paneli

Artık tüm Corsair ürünlerde gördüğümüz üzere HS65 Surround’un da birçok ayarı iCUE uygulaması altından yapılıyor. Bunlar arasında mikrofon ve sidetone seviyesi. Dolby Atmos çevresel sesi açıp kapama, ekolayzır ayarları gibi şeyler var. 

Kablo

Kulaklığın en büyük eksisi bu ve bunu aradan çıkaralım istiyorum. Kablosu çıkarılamıyor. Zaman içinde ya bu ya da bu noktalardan birisi kazara biraz fazla esneyecek ve o kablo temassızlık yapmaya başlayacak ve bu kulaklığı çöpe atmanız gerekecek.

Kulaklık çıkarılamayan 1.8m kauçuk kabloya sahip.

Corsair’ın bunu maliyeti kontrol altında tutmak için yaptığı şüphesiz. Eğer çıkarılabilir kablolu bir kulaklık arıyorsanız daha yüksek meblağlar ödeyip Corsair’ın daha gelişmiş modellerine bakmanız gerekiyor.

Uzunluğu 1.8 metre olan bu kablo örgülü değil, kauçuk dış kaplamaya sahip, o sebeple bir yerlere takılma ihtimali daha fazla. Kablonun ucundaki konnektör TRRS tip, yani bir kabloyla hem kulaklık hem de mikrofon sesi alınıp iletilebiliyor.

TRRS uç ile hem kulaklık hem de mikrofon sinyalleri tek kablodan iletiliyor.

Bu da modern bilgisayar kasalarında, dizüstü bilgisayarlarda, mobil cihazlar ve oyun konsollarında bulunan combo jack’lerle uyumlu demek.

Bu kulaklığı Surround modunda kullanmak istiyorsanız kutudan çıkan siyah USB dongle’ı kullanmanız gerekiyor. 

HS65 Surround’a çevresel ses özelliği kazandıran dongle.

Sürücüler

HS65 Surround 50mm çaplı Neodimyum sürücülerle çok güçlü ve hissedilir düşük frekansta sesler üretebiliyor. Eğer dinlediğiniz müzik türünde bolca bass varsa veya oyunlarda güçlü bass cevabını sevenlerdenseniz bu alanda HS65’in sizi hayal kırıklığına uğratmayacağını söyleyebilirim.

Ses izolasyonu

Ses izolasyonu oldukça başarılı bir kulaklık HS65 Surround. Hiçbirşey çalmadan sadece kulağınıza taktığınızda bile çevresel gürültünün önemli bir kısmını kesiyor.

Orta ses seviyesinde birşeyler dinlediğinizde çok yüksek gürültüler hariç tüm gürültüleri kesiyor. Dışarıya ses vermeme noktasında da bir o kadar başarılı bir kulaklık. Ofiste test ettiğimde çalışma arkadaşlarım kulaklığımdan ses duyamadı, o derece.

Katlanır Mikrofon

Mikrofona gelirsek kalitesi giriş seviyesi kulaklık setlerinin çok çok üzerinde bir mikrofon yer alıyor bu sette bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta şöyle diyeyim bu kulaklıkla YouTube’a içerik bile üretebilirsiniz, sesi o derece güzel alıyor. 

Katlanır ve bükülebilir mikrofon yukarı kaldırıldığında otomatik olarak sessize alınıyor ya da isterseniz iCUE altından bunu elle sessize alabiliyorsunuz. Bu durumu size bildiren mikrofon ucunda ya da kulaklık üzerinde herhangi bir led yok.

Sesli bildirimleri sadece iCUE arayüzünden mikrofonu sessize aldığınızda duyuyorsunuz. Mikrofon açık, kapalı veya Dolby Atmos açık kapalı şeklinde bir kadın sesi bunu size bildiriyor.

Sound ID

Sound ID özelliği bu kulaklıkta en sevdiğim özellik oldu. Bu Sonarworks markasının bir yazılım çözümü ve yaptığı şey zevkinize en çok uyan ses profiline ulaşmanızı sağlamak.

Bunu da şöyle yapıyor Corsair. iCue altından SoundID’ye geliyorsunuz, burada size seçtiğiniz türde birkaç müzik kesitini farklı ekolayzır ve sanal çevresellik ayarlarıyla dinletiyor ve size beğenip beğenmediğinizi soruyor, bu şekilde bass’ları, mid’leri ve tiz’leri hangi ölçüde ve seviyede sevdiğinizi anlayıp size özel bir profil oluşturuyor.

Bu arada Sound ID açıkken ekolayzır ayarlarını değiştiremiyorsunuz.

Sonuç

Corsair HS65 Surround çıkarılamayan kablosu ve değişmeyen kulaklık ve kafa bandı padlerini dert etmezseniz çok başarılı bir kulaklık seti olduğunu söyleyebilirim. Sürücüleri çok kaliteli ses veriyor, baslar gümbür gümbür, tizler net, mikrofon kalitesi kusursuz. Sanal çevresel ses sevenlerdenseniz tek tıklamayla onu da aktif kılabiliyorsunuz ve destekleyen filmlerde ve oyunlarda nesne tabanlı çevresel sesi fark edebiliyorsunuz.