Anasayfa Makale MacBook Mikro Titreşim Sorunu Nasıl Düzeltilir?

MacBook Mikro Titreşim Sorunu Nasıl Düzeltilir?

2021 macbook pro ekran parlaklık limitleme

Pek çok MacBook kullanıcısı bir voltaj konusundan şikayetçi: MacBook dokunulduğunda titriyor. Bu sorunu 2016 model bir MacBook 12” ve yine 2020 model bir MacBook Pro 13”  ile yaşayan kullanıcılar mevcut. Fişe taktığınızda, MacBook’a dokunurken, özellikle Trackpad’in solunda veya sağında, elinizden veya parmaklarınızdan akım veya voltaj geçiyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Mikro titreşimler gibi hissettiriyor. Duyduğunuz bir vızıltı değil, parmaklarınızı metal kasanın üstünde gezdirirken bunu hissedebiliyorsunuz.

Bazı kullanıcıların dediği gibi ‘titreşim’, ‘parmaklarda karıncalanma hissi’ ya da ‘Macbook dokunulduğunda titriyor’ durumju Mac’iniz veya sizin için zararlı değil -her ne kadar kullanıcılar bunu endişe verici veya rahatsız edici bulsa da.

MacBook’ta Neden Mikro Titreşim Var?

“Mikro titreşimler”, MacBook’ta yeterli elektriksel topraklama olmaması nedeniyle oluşur. Güç adaptörlerinde ek bir elektrik topraklama hattı yoktur, bu nedenle şarj olurken Macbook’a dokunulduğunda parmaklarınızda titreşim hissedersiniz.

Bu, güç adaptörünün nasıl tasarlandığının normal bir sonucudur. Güç şebekesi ile adaptörün düşük voltajlı dizüstü bilgisayar tarafı arasında doğrudan elektrik bağlantısı yoktur. Bir izolasyon transformatörü gibi çalışan izole güç indüktörleri ile birbirlerinden tamamen izole edilirler. Bu, AC çıkış topraklaması ile dizüstü bilgisayar kasası topraklaması arasında doğrudan bir elektrik bağlantısı olmadığı anlamına gelir. İkisi ayrıldır.

Bu durum metal kasaları nedeniyle MacBook’lar için özellikle yaygın bir şikayettir. Plastik kasalı diğer dizüstü bilgisayarlarda genellikle sorun olmaz. Birçok Apple kullanan arkadaşımıza sordu ve hepsi bu mikro titreşimleri yaşadığını belirtti. Bazıları bunun MacBook’lar için “normal” olduğunu düşünüyor! 12 yaşındaki MacBook Pro’nun da bu elektrik sorununu yaşadığını söylenler mevcut. Bu, tüm MacBook’ların, MacBook Air’lerin ve MacBook Pro’ların kalıcı bir sorunu olduğu anlamına geliyor. Bu elektriksel topraklama etkisi, ülke standart voltajından ve kişisel ofis kurulumunuzdan (ayakkabı giymek, halıya sahip olmak ya da olmamak…) da etkilenebilir.

Tasarım standardına bağlı olarak, bu kaçak akım iki veya üç yüz mikroamper ile sınırlıdır ki bu da tehlikeli olmak için yeterli değildir, çoğu insan bunu hissedemez bile. Ancak belirli durumlarda, özellikle vücudunuzun toprakla iyi bir bağlantısı varsa, hafif karıncalanmaya neden olabilir.

Bütün bu olayı altında yatan sebep kaçak akım ve EMI gürültü bastırma arasındaki bir tasarım feragatı. EMI miktarını azaltmak için filtre kapasitöründen çok az miktarda kaçak akım geçer. Kaçak akımın güvenli bir seviye olduğunun doğrulanması, güç adaptörünün sertifika testinin bir parçasıdır.

Yeni Macbook Pro
Cihaz şarj olmuyorsa sorun yok.

MacBook Mikro Titreşim Sorunu Nasıl Çözülür?

Mac dizüstü bilgisayarlar geçmişte güç adaptörü için hem topraklanmamış iki uçlu fiş hem de topraklı üç uçlu uzatma kablosuyla birlikte gönderiliyordu ve “karıncalanma” genellikle güç adaptörüyle topraklanmış (üç uçlu) uzatma kablosu kullanılarak çözülen bir şeydi. Ancak Apple’ın artık bazı makinelerle üç uçlu uzatma kablosunu göndermediğini görüyoruz. Amazon’dan topraklı bir fiş satın alabilirsiniz, ancak topraksız bir prize veya “sahte” topraklı bir prize takıyorsanız, hiçbir fark yaratmayacaktır.

Güç adaptörünü elektrik prizine bağlamak için üç pimli bir kablo alın. Adaptörü ve Macbook’u topraklayacaktır. Artık “titreşim” yok.

Makineyi değiştirirseniz, topraklanmamış bir güç kaynağına sahip metal kasanın bu talihsiz eserini göstermeyen bir makine alacağınızı düşünüyoruz. Henüz yapmadıysanız, önce topraklı uzatma kablosunu denemenizi öneririz.

Şarj Sırasında MacBook Mikro Titreşimlerini Nasıl Düzeltebilirsiniz?

  1. 3 pimli fişli bir güç adaptörü kablosu satın alın (biri elektrik topraklaması için). Adı Apple Güç Adaptörü Uzatma Kablosu (MacBook, MacBoo Pro, MacBook Air için)
  2. Orijinal 2 pimli fişi Apple Güç Adaptörü Uzatma kablosuyla değiştirin.
  3. Parmaklarınızı Trackpad’in yanına sola ve sağa koyun. Mikro titreşimler artık yok!
Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.