Anasayfa Video Cooler Master CK721 Kompakt Mekanik Klavye İncelemesi

Cooler Master CK721 Kompakt Mekanik Klavye İncelemesi

Yüzde 65 tasarımlı, kompakt, kırmızı düz mekanik anahtarlara sahip Cooler Master CK721 klavye hem oyuncular, hem programcılar için güzel özelliklere sahip. 2.4 GHz kablosuz ve Bluetooth bağlantının yanında kablolu olarak da kullanılabiliyor.

Tasarımı, güncelliği ve tuş basım hissiyatıyla CK721 yeni nesil yüzde 65 modasına uygun, çok beğenerek incelediğim bir donanım oldu. Bunun en büyük sebebi elbette masada alan kazanmak. Ancak alan kazanırken ergonomiden fedakarlık etmemek. Her eşyayı ufaltmak mümkün olsa da bunu yaparken parmaklarımızın altındaki kontrol cihazlarındaki kontrolü kaybetmemek gerekiyor.

Sadece benim için değil pek çok kullanıcı için bu yüzde 65 ve benzeri boyutlardaki kompakt mekanik klavyeler ayrı bir hobi alanı oldu. Bu tarzda klavye modellerinin üzerinde modifikasyon yapan kullanıcılar var: Tuş değiştirenler, tuşları söküp yağlayıp yeniden kapatanlar derken cidden çok fazla çeşit bulmak mümkün.

Örneğin bu incelediğimiz modelin sol kısmındaki kapağı açtığımızda hem USB alıcı saklayacak bir yuva, hem de bir metal kol var. Kolu çekersek klavyenin alüminyum üst çerçevesini yerinde sabitleyen pim açılıyor. Üste ayrı bir parçayı 3D yazıcıda üretip koymak ya da açık kullanmak ya da tuşların arasında güzelce temizlik yapmak için çok hoş bir detay. Ancak o pimi çekip kapağı çekmek bazen çok zor oluyor. Klavyenin sağındaki tuş kapaklarını sökmek bunu kolaylaştırıyor. Alüminyum çerçevenin altında modifikasyon, boyama, kaplama yapacak kullanıcılar için düşünülmüş bir özellik.

Ancak esas modifikasyon olan anahtar değişimi yok. Yani lehimli anahtarlar kullanılmış, oysa moda Hot Swappable denilen, lehimsiz sök/tak imkanı sunan anahtarlar; hatta özel yazılım ile bütün tuşların komutlarını değiştirecek şekilde baştan programlayabilmek. Şahsen bunlarla uğraşacak mısın derseniz en azından bu noktada hayır, alıp doğrudan kullanıp beğeneceğim bir klavye istedim, öte yandan bütün bunları arayan kullanıcıların isteklerini de unutmadım.

Esas kullanışlılığı dahili bataryası, kablosuz ya da Bluetooth sayesinde kullanımı çok esnek. Örneğin 3 farklı cihaza bağlamak ve CM geçiş yapmak mümkün. Klavyenin üçlü kaydırmalı anahtar ile kablolu, kablosuz 2.4 GHz ve Bluetooth arasında geçebiliyoruz. MacOS, Windows, iOS ve Android cihazlara takabildiğimiz için tek bir klavye ile bütün ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Cherry standardında stem yani tuş kökleri var, bunlar kapakların oturduğu artı şeklinde plastikler. Tuşların tepe kısımları bunların üzerinde hafifçe oynuyor mu? Evet yani yabancı incelemelerde Wobble/oynaklık olarak da bulabileceğiniz tepe hareket var. Öte yandan aşırı değil, TTC anahtarlar ilk denediğimiz TTC modellerine göre çok gelişmiş. Şu an rahatlıkla alınabilecek kalitede duruyorlar. Elbette yay sesleri ya da genel sesi, tuş basımı beni rahatsız ederse, ya da baskıları hızlı silinirse video altına yorum olarak ekleyeceğim.

Bu tarz sayısız alternatif yüzde 65 ve benzeri klavye satıştayken bunu almamdaki sebepler oldukça basit: Cooler Master’ı yıllardır inceliyorum, marka tanıdık ve benim için güvenilir. Türkçe baskılı orijinal tuş kapakları var, etiket yapıştırmak ya da Türkçe baskılı ek tuş kapağı aranmak ya da satın almak zorunda değilim. CK721 modeli test edebileceğim bütün cihazlara bağlanabiliyor. Ha tabii ki klavyeyi kendim satın aldığım için eve götürüp bir daha ofise getirmeyebilirim de, bu biraz eşimin mekanik tuş seslerine uzun vadede vereceği tepkiye bağlı.

 

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]