Anasayfa Makale Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

turknet internet hızı

Evinizdeki internet hizmetiniz ile yüksek çözünürlüklü video akışları ve internet siteleri yavaş ise, çevrimiçi oyunların yüklemeleri de uzun sürüyorsa, gigabit internete geçiş vakti gelmiş olabilir.

FCC‘ye (Federal İletişim Kurulu) göre gigabit internet hızı, ortalama bir internet hızından 40 kat daha yüksek hız sunuyor. Bu da evlerimizde birden fazla kullanıcının aynı anda internet kullanımı yaptığı durumda bile sorun yaşanmaması demek.

Gigabit internet hizmeti, veri alışverişinin saniyede Gbps seviyesine çıkmasını sağlar. 1 Gigabit olan bir internet servisi, 1000 Mbps hıza eşittir. Bu hız ile 4K bir film veya diziyi, işletim sistemi güncellemelerini ve oyun indirmelerini birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle bu Mbps ve Gbps kavramlarının detayına bakalım.

Mbps ve Gbps nedir?

Birçok kullanıcı, Speedtest gibi test sitelerinde çıkan veya operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps veya Gbps cinsinden birimleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1000 Mbps hızı ele alalım. Bu değer aslında saniyede yaklaşık 125 MB veri indirebileceğimiz anlamına gelmekte. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

1000 Mbps İnternet ile Neler Yapılabilir

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor diyebiliriz. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e (yani yaklaşık 1000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps hızlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da sadece kurumsal abonelere sağlanıyor. Ancak TurkNet, GigaFiber adını verdiği hizmetle 1000 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

Türkiye’nin İnternet Hızı Ortalaması 29.09 Mbps

Speedtest.net, 2022 Nisan Raporu’nu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye’nin ortalama internet hızı (sabit internet) 29.09 Mbps ile diğer ülkelerin çok gerisinde kalıyor. Aynı rapor, en hızlı internet servis sağlayıcılarını da belirledi ve listeye göre liderliği TurkNet sırtlıyor. TurkNet, ortalamanın neredeyse 2 katı değerle, açık ara liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Ayrıca kendi fiber altyapısı ile sunulan TurkNet GigaFiber hizmetiyle birlikte 1000 Mbps internet sunmaya başlayan ve bu altyapıyı yaygınlaştırma çabalarını sürdüren TurkNet, önümüzdeki dönemlerde bu değerin üstüne çıkmaya aday.

En hızlı internet servis sağlayıcılar

Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek Raporu’nda 5 ana servis sağlayıcıya yer verilmiş. TurkNet’in liderlik ettiği söz konusu liste şu şekilde;

ISS Speedtest.net Hız Puanı
TurkNet 47.43
Türksat Kablo 38.39
Turkcell 33.28
Vodafone 23.32
Türk Telekom 20.72

Peki 1000 Mbps ile Neler Yapılabilir?

1000 Mbps gibi bir internet hızı ile yukarıda da belirttiğimiz gibi anlık 125 MB/s veri aktarımı yapma şansınız bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, film veya büyük bir dosyayı saniyeler içinde indirebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin ortalaması olan 29.09 Mbps ile anlık yaklaşık 3.6 MB/s veri indirebilirsiniz. Bu da birçok işlem için oldukça yetersiz.

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar sürede iner?” şeklinde de sürekli karşımıza çıkıyor.

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir veriyi, 1000 Mbps internet ile ne kadar sürede indireceğimizi ise saniyede indirilen veri miktarıyla ölçeceğiz. 1000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s veri indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB gibi bir değer çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 gibi yüksek boyutlu bir oyunu 1000 Mbps internet hızı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1000 Mbps Hız ile Yüksek Çözünürlüklü Videolar İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme hızı sunan bir akış servisi henüz yok. Ancak buna rağmen YouTube 8K videolar için destek getirdi ve artık 8K videolar izleyebiliyoruz. Ayrıca TurkNet’in internet hızı konusunda lider olduğu Netflix de 4K HDR film ve dizi bölümleri yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de tabii ki anlık olarak indirmeniz gereken veri miktarı oldukça yükseliyor.

YouTube üzerinden 8K bir video izlerken, 1000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i yeterli oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme hızı eklendiğinde değer yaklaşık 2 katına çıksa da yine fazlasıyla yeterli bir internetimiz olmuş oluyor. Sınırları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi aynı anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR video izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve diğer teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet hızı ihtiyacı demek. YouTube’a göre Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate değerine sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse aynı bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. YouTube’un 8K video için 1000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına ihtiyacı varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1000 Mbps’in 10’da 1’ine ihtiyacı var. Yani bu da aynı modeme bağlı 10 kişinin aynı anda 4K HDR film veya dizi bölümünü izleyebileceği anlamına geliyor.

Yüksek Çözünürlüklü Görüntülü Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği koşullarla birlikte görüntülü görüşme yapma olasılığımız oldukça arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için görüntülü görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1000 Mbps bir internette, upload yani yükleme hızınız da 1000 Mbps’e erişiyor. Görüntülü görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download hızının önemi yüksek.

Görüntülü Görüşme

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı görüntülü görüşme desteği olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype gibi uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet ihtiyacı mevcut. Ancak evinizde tek olmadığınız bir durumda aileden birinin görüntülü görüşme esnasında upload hızını deyim yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi oldukça olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload hızına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylelikle interneti kullanan diğer kişiler bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube gibi platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı oldukça arttı. Eğer siz de bu ve bu gibi platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1000 Mbps internet tam size göre. 1000 Mbps internet hızı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate değerine sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir hız. Twitch, iştirak anlaşması olan yayıncıları için maksimum 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload hızı kullanımı anlamına gelmekte. Yani 1000 Mbps olan upload hızınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada bağlantınızda herhangi bir sorun çıkarmaya engel olabilecek bir hız olmadığından, online oyun oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Ayrıca yayın yaptığınız internete bağlı diğer cihazlar ve kullanıcılar da upload hızını kullanmalarına karşın yayınınızı baltalayamayacak :)

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1000 Mbps düzeylerindeki bir internet hızı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken herhangi bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıca fiber altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme değerlerine ulaşırsınız.

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve hızlı akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve video konferans kullanan herkes için çok daha iyi bir deneyim anlamına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan evdeki akıllı aletlere kadar her ürün için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler çoğu zaman büyük olduğu için, yavaş internet bağlantıları sebebiyle hem kullanıcısına hem de aynı internete bağlı diğer kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.

Bir Windows bilgisayar veya akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an önce bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1000 Mbps bir internet ile dert etmeniz gereken tek şey bilgisayar veya akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma süresi ve yeniden başlama süresi olacaktır :)

galaxy s21 5g android 12 one ui 4

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası cihazınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Deneyim

2021 yılından itibaren popüler olmaya başlayan bulut oyun servisleri, iyi bir bilgisayarı olmayan veya oyun desteği bulunmayan işletim sistemi kullanan kişiler için ideal çözümler haline geldi. Ancak bu servisler oyunları yerel sunucularında işleyerek aynı bir Twitch yayını gibi kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch gibi bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda minimum 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus gibi bir değer. Yani klavyeye bastığınız andaki komut veya FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu tarz gecikmeleri en aza indirmek için oldukça gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Ancak bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete ihtiyacınız var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1000 Mbps gibi bir hızla da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak sorunsuz ve lagsız bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Cihazınız İnternete Bağlanabilir

1000 Mbps internet hızı, gördüğünüz gibi birçok işiniz için fazlasıyla yeterli ve daha birçok şey için yeterince yer var. Evinizde kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız cihazlar da olabilir. Bunlar arasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima gibi ürünlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet deneyiminizi aşağıya çekebilir. Ancak 1000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor.

Nedir bu Gigafiber?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı Gigafiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Gigafiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet Gigafiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

Nasıl TurkNet’li olurum?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

TURKNET LOGO

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkânı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.