Anasayfa Haber HBM3 Bellekler Seri Üretime Girdi, İlk Müşteri NVIDIA

HBM3 Bellekler Seri Üretime Girdi, İlk Müşteri NVIDIA

Önde gelen bellek üreticilerinden SK Hynix, geçtiğimiz yılın Ekim ayında dünyanın ilk HBM3 belleğini geliştirdiğini duyurmuştu. Aradan geçen birkaç ayın ardından standardın özellikleri netlik kazandı. Şirket şimdi bu yüksek hızlı belleklerin seri üretimine başladığını duyurdu.

HBM bellekler bildiğiniz üzere daha çok kurumsal pazara yönelik ve son tüketicilere ulaşan ürünler için oldukça pahalı bir seçenek. Yapay zeka ve derin öğrenmenin artan gelişimiyle birlikte sistemler bant genişliğine aç hale geldi. En yeni HBM3 çözümleri ise bu yüksek performanslı sunucularda aktif rol oynayacak.

NVIDIA, yakın zamanda SK Hynix’in HBM3 örneklerinin performans değerlendirmesini tamamladı ve yılın üçüncü çeyreğinden itibaren belirli sistemlerde HBM3 bellekler kullanılacak. Henüz yeni tanıtılan Hopper mimarili NVIDIA H100, bu HBM3 çözümlerini kullanacak ilk GPU’lardan olacak. Daha önce belirttiğimiz gibi, HBM2 ile sağlanan pin başına veri hızı iki katına çıkarken 819 GB’sn’ye kadar aktarım hızları sunulabiliyor. Başka bir deyişle, saniyede 163 Full HD filmi (5 GB standart olarak kabul edilirse) transfer edebilecek bir teknoloji.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.