Anasayfa Haber Samsung ISOCELL HP3 Duyuruldu

Samsung ISOCELL HP3 Duyuruldu

Samsung ISOCELL HP3

Samsung tarafından ISOCELL HP3 adı ile yeni bir 200 MP sensör tanıtıldı. Sensör, selefinden yüzde 12 daha küçük olan 0,56 μm ile “endüstrinin en küçük pikseli”ne sahip olarak nitelendiriliyor. Ek olarak Samsung, görüntüleri gruplama için yeni bir algoritma sayesinde daha hızlı otomatik odaklama ve hatta daha net HDR vaat ediyor.

Samsung ISOCELL HP3 Özellikleri

Yeni sensör, teknik olarak akıllı telefonlar için ilk 200 MP kamera sensörü olan ISOCELL HP1‘den dokuz ay sonra tanıtıldı. O zamandan bu yana Samsung, piksel boyutunu 0,64 μm’den düşürmeyi başardı ve yeni sensör öncekinden yaklaşık %20 ile daha küçük 1/1.4″ tipinde yapıldı.

4’e 1 gruplama, 50 MP fotoğraflar için 1,12 μm’ye kadar piksel ekliyor. Ultra karanlık fotoğraflar için yeni sensör ayrıca 2,24 μm büyük pikseller ve 12,5 MP fotoğraflar için 16’ya 1 gruplamayı da destekliyor.

Samsung ayrıca Super-QPD otomatik odaklama çözümünü de öne çıkartıyor. Tüm pikseller otomatik odaklama yetenekleriyle donatılırken her dörtlü kümede yatay ve dikey yönlerde faz farklılıklarını tanıyan tek bir lens bulunuyor. Sensör ayrıca görüş alanında minimum kayıp ile 30 FPS ve 4K @ 120 FPS’de 8K videolar çekebiliyor.

Geliştirilmiş Smart-ISO Pro özelliği ise artık HDR performansını artırmak için düşük, orta ve yüksek ISO modu olmak üzere üç aşamadan gelen bilgileri birleştiriyor. ISOCELL HP3, 68 milyar olan önceki HP1’den 64 kat daha fazla, 4 trilyon renkte (14 bit derinlikte) görüntü çıktısı alabiliyor.

Samsung ISOCELL HP3 örnekleri sunulmaya hazır durumda ve seri üretimin bu yıl başlaması planlanıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.