Anasayfa Haber FSR 2.0 Hızla Yayılacak: Açık Kaynak Kodları Yayınlandı

FSR 2.0 Hızla Yayılacak: Açık Kaynak Kodları Yayınlandı

AMD FSR destekli oyunlar

AMD, açık kaynaklı FSR taahhüdünün bir parçası olarak herkesin indirip kullanabileceği kaynak kodlarını yayınladı. Tüm geliştiriciler artık GPUOpen aracılığıyla FSR sürüm 2.0‘ın kodlarına erişebiliyor. Yükseltme algoritmasını DirectX 12 ve Vulkan tabanlı oyunlara entegre etmek isteyenler, gerekli tüm API’lere, kütüphaneye ve başlangıç kontrol listesine sahip olacak.

Şirket DirectX 11 desteği için AMD temsilcileriyle iletişime geçilmesini istiyor. Bu da DirectX 11’in resmi olarak desteklenmediğini veya uygulanmasının daha zor olduğunu gösteriyor. AMD’ye göre halihazırda DLSS 2.0 desteği sunan oyunlara FSR uygulaması daha kolay olacak ve genellikle üç günden daha az bir entegrasyon süresi gerekecek.

Kırmızı takımın GPUOpen makalesinde makine öğrenimi hakkında tartışmalı söylemler var. AMD, makine öğreniminin iyi görüntü kalitesi elde etmek için bir ön koşul olmadığını ve çoğu zaman yalnızca yükseltilmiş görüntüyü oluşturmak üzere önceki kareleri birleştirmek için kullanıldığını söylüyor. Bu doğrultuda şirketin doğrudan NVIDIA DLSS ve Intel XeSS teknolojilerini hedef aldığını söyleyebiliriz.

AMD, FSR sürüm 2.0 ile birlikte yüksek görüntü kalitesi oluşturmak için makine öğreniminin (NVIDIA’nın Tensor çekirdekleri veya Intel’in yakında çıkacak olan Matrix Motorları) şart olmadığını kanıtlamıştı. FSR 2.0, God of War ve Deathloop gibi oyunlarda oldukça başarılı işler çıkarıyor. En iyi yönü ise çok eski olmaması kaydıyla GPU sınırlaması yok. Bildiğiniz gibi DLSS teknolojisi yalnızca Tensor çekirdeklerine sahip RTX ekran kartlarıyla kullanılabiliyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.