Anasayfa Haber PC Endüstrisi 2022 Yılında %10 Daralacak

PC Endüstrisi 2022 Yılında %10 Daralacak

Pazar araştırma ve analiz ekibi Gartner, 2022’de PC endüstrisinin kaderi hakkında kasvetli bir dizi tahmin yayınladı. Genel olarak bakacak olursak, PC sevkiyatlarının yıl sonunda %9.5’lik bir düşüş yaşayacağı vurgulanıyor. IDC tarafından yakın zamanda yayınlanan rapora benzer şekilde, Gartner da PC endüstrisi için benzer sıkıntılardan bahsediyor: enflasyon, savaş ve tedarik zinciri kesintileri.

Gartner, tahminlerini pazar segmentine ve coğrafyaya göre ayırarak farklı detaylı bilgiler sağladı. Kıdemli analistlerden Ranjit Atwal, “Tüketici PC talebinin 2022’de %13.1 oranına ulaşabilecek hızlarda düşüş gösterdiğini” söylüyor. Kurumsal tarafa gelince, “iş amaçlı olarak kullanılan PC’lere olan talebin %7.2 oranında düşmesi” bekleniyor.

Raporda ayrıca EMEA bölgesinin (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) 2022 yılına kadar tüketici bilgisayar talebinde rekor bir düşüş yaşayacağını görüyoruz. Rusya ve Ukrayna’ya yakınlığı nedeniyle bu bölgelerde tüketici güveni sert darbe aldı. Bu doğrultuda yerel param birimlerinin olumsuz etkilendiği de belirtilmiş. Sonuç olarak PC’ler gibi büyük ölçüde ithalata bağlı ürünler daha pahalı geliyor.

2022 için PC sevkiyatlarında öngörülen %9.5’lik düşüşün yanı sıra, tablet ve akıllı telefon pazarında benzer etkiler bekleniyor. Ancak akıllı telefon satışlarının %7 gibi bir oranla daha az etkileneceğini belirtelim.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.