Anasayfa Makale AFUWIN ile Nasıl BIOS Güncellenir?

AFUWIN ile Nasıl BIOS Güncellenir?

AFUWIN ile American Megatrends BIOS’a sahip bilgisayarınızın BIOS’unu Windows üzerinden kolayca güncelleyebilirsiniz.

Biz bu rehberde örnek olarak AFUWIN V5 ile adım adım Game Garaj bir laptopa MSI BIOS’u indirip yazacağız.

AFUWIN ile BIOS Güncelleme

Öncelikle bu yazılımın resmi bir BIOS güncelleme aracı olduğunu ve doğrudan BIOS’ları yazan American Megatrends tarafından dağıtıldığını belirtelim.

İşleme başlamadan önce cihazımızı tanıyalım. Game Garaj Slayer 7-3060, aslında MSI Crosshair 15 tabanlı bir dizüstü bilgisayar. Bunu ürünün koduna bakarak da anlamak mümkün. Her iki laptop da MS-1581 kodunu kullanıyor. Cihazla tam uyumlu BIOS ise Crosshair 15 A11UEK destek sayfasında bulunabiliyor. Rehberi hazırladığımız esnada son sürüm E1581IMS.311 idi.

Önemli uyarı: Bu işlem cihazı garanti dışı bırakacaktır, BIOS değişiklikleri sırasında cihazı çalışmaz hale getirme ihtimaliniz de var. Bu rehber bir tavsiye değil, yazılım değişikliğinde başka seçeneğiniz yoksa son çare olarak deneyebileceğiniz bir BIOS değişikliği imkanı sunar ve sorumluluğu tamamen kişinin kendisine aittir.

BIOS Güncelleme için Gerekli Araçlar

Adım Adım BIOS Güncelleme

 • İndirilen AMIBIOS_and_Aptio_AMI_Firmware_Update_Utility.ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
 • Tekrar klasörün içindeki Aptio_V_AMI_Firmware_Update_Utility.ZIP dosyasını ayıklayın.
 • Şimdi afu\afuwin\64 yolunu izleyin ve buradaki AfuWin64.ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
 • Güncelleme için AFUWINGUIx64.EXE dosyasını çalıştırın. Karşınıza AFUWIN 5.15.03.0081 sürümlü araç çıkacak:AFUWIN
 • Şimdi indirmiş olduğunuz E1581IMS.311.ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
 • AFUWIN arayüzüne geri dönün ve Open deyin.
 • Burada yazılım sadece .ROM ve.CAP uzantılı dosyaları görecek şekilde ayarlı olduğu için sağ alt kısımdan All Files deyin. Artık bütün dosyalar gözükecek.
 • Şimdi güncelleme için kullanacağınız E1581IMS.311 dosyasını seçin. Bu işlem sizi doğrudan Setup sekmesine taşıyacak.
 • Setup sekmesinde Program All Blocks ve Do Not Check ROM ID seçeneklerini işaretleyin.AFUWIN BIOS Güncelleme
  • Buradaki amacımız farklı bir BIOS atarken yazılımın hata vermesini engellemek zira Game Garaj ve MSI’ın ROM kimlikleri aynı değil. İşte bu yüzden ROM ID kontrolünü devre dışı bırakıyoruz.
 • Her şey hazır olduğuna göre Flash diyebiliriz.
  • Uyarı: Güncellemeye başlamadan önce güvenlik yazılımınızı ve arka planda çalışan bütün yazılımları kapatın. Technopat BIOS güncelleme sonrası doğacak sorunlardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Bu işlem Game Garaj laptopunuzu garanti dışı bırakır!AFUWIN BIOS Flash
 • AFUWIN önce okuyacak, sonra silecek, sonraki adımda çipi programlayacak ve en son adımda da doğrulayacak.
  • Resimdeki gibi bütün kısımlar yeşil olana kadar işleme müdahale etmeyin. Yine sağ kısımda Stage Done yazmalıdır.
 • İşlem bittikten sonra “Exit” diyerek programdan çıkıp bilgisayarı kapatabilirsiniz. Sonrasında güç tuşuna basarak açın. Bilgisayarınız hemen açılmayacaktır. Kapanıp tekrar açılması normaldir.
 • Tebrikler! Game Garaj laptopunuzu artık MSI yaptınız.
Game Garaj MSI BIOS
Cihaz üreticisi artık Micro-Star International Co., Ltd.

Cihaz Modelini Değiştirme

Buraya kadar her şey süper olsa da cihazımız halen daha MSI yazılımlarını desteklemiyor. Bunun için son bir adım daha kaldı: Sistem modelini Crosshair 15 yapmak. Bu işlem için AMIDEWIN64 Utility v5.26.0109.191217.LV aracını kullanacağız. Bu araç sistem modelini değiştirmemizi mümkün kılıyor.

 • Öncelikle aracı Lenovo’nun sitesinden indirelim. Yazılım son sürümünü her daim burada bulabilirsiniz.
 • İnen dosyayı çalıştırıp kurulumu bitirdiğimizde dosyalar C:\LENOVO\FLASH\A4JYACUSA klasörüne çıkartılmış olacak.
 • Şimdi komut satırını yönetici olarak çalıştırın ve C:\LENOVO\FLASH\A4JYACUSA konumuna gidin.
 • Komut satırına amidewinx64 /sp "Crosshair 15" komutunu girin ve Enter’a basın.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.
 • Tebrikler, artık elinizde MSI Crosshair 15 bir laptop mevcut. Artık MSI Center uygulamasını ve diğer birçok MSI uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Sonuçta uyarımızı hatırlatalım, bu yapmanız gereken bir değişiklik değil ve sorumluluk size ait. Ancak temelde BIOS ile, üreticilerin farklı marka/model olarak sunduğu ama donanım özellikleri aynı ya da yakın olan cihazların farklılaştırılabileceğini görüyoruz. Elbette burada farklar görünenin ötesinde olabilir, aynı fabrikadan hatta aynı üretim bandından çıkan cihazlar bile birbiriyle aynı olmayabilir ancak yazılım uyumlu çalışıyorsa biz burada seçenek sahibi oluyoruz. Bu noktada bu bir konsept kanıtlama oluyor elbette, resmi destek alamıyorsunuz. Bazen de bu tür denemeler “Benzeri işe yaramıştı haydi bu modellerde de deneyelim” diye sizi uğraştırıp cihazı çalışmaz hale getirebiliyor.

Yine de yazılım konusunda bir cihazın kendi orijinal yazılımında sorun yaşarsanız bu tür durumlarda garanti dışı yöntem olarak uygulayabileceğiniz bir güncellemenin gerçekten çalışıp çalışmadığını test edip doğruladık. Burada markalarla ilgili olumlu ya da olumsuz bir durum söz konusu değil, maksat okurlarımıza yardımcı olmak ve meraklı kullanıcıların sorularını yanıtlamaktı, beğendiğinizi ve yararlandığınızı umarız.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.