Anasayfa Haber Microsoft, Üç Yıllık Güncelleme Döngüsüne Geçiyor

Microsoft, Üç Yıllık Güncelleme Döngüsüne Geçiyor

Microsoft, Windows ana sürümleri için üç yıllık bir sürüm döngüsüne geçmeye hazırlanıyor. Redmond devi, aynı zamanda Windows’un mevcut sürümüne gönderilen yeni özelliklerin sayısını artıracak olan yeni bir mühendislik programına geçiş yapacak.

Geçtiğimiz yıl şirket, büyük Windows 11 sürümleri için yıllık döngüye geçtiğini duyurmuştu. Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre, Microsoft şimdi Windows’un “ana” sürümlerini her üç yılda bir piyasaya sürmeyi planlıyor. Sonuç olarak kod adı “Sun Valley 3” olan 23H2 sürümü artık rafa kalktı diyebiliriz.

Öte yandan yeni geliştirme programına geçişle birlikte özelliklerin son kullanıcıya daha sık aralıklarla ulaştırılması planlanıyor. Microsoft, Windows 11 sürüm 22H2’den (Sun Valley 2) başlayarak, yıl boyunca önemli noktalarda yeni özellikler ve deneyimler sunabilmek için hazırlanmış yeni “Moments” mühendislik projesini hayata geçiriyor.

Yazılım devi, söylentilere bakılırsa 2023 yılından itibaren birkaç aylık dilimlerle, yılda dört defaya kadar yeni özellik paketleri göndermeyi planlıyor. Geçmişte çoğu ürün ekibi yeni özellikleri göndermek için Windows’un yıllık sonbahar sürümünü beklemek zorundaydı. Ancak şimdi bu ekipler bu yeni “Moments” mühendislik çalışması sayesinde özelliklerini daha erken kullanıma sunacak.

“Moments” terimi bildiğiniz gibi “anlar” manasına geliyor. Yani geliştirmeler ve yeni özellikler “anlık” olarak son kullanıcıya ulaşabilir ki bu iyi bir haber. Sürecin nasıl işlediğini önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.