Anasayfa Makale Gigabyte Secure Boot Sorunu Çözüldü Mü?

Gigabyte Secure Boot Sorunu Çözüldü Mü?

Gigabyte’ın bazı AMD anakartlarındaki Secure Boot sorunu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz yıl bir Tweet atmış ve aynı zamanda sorunu Gigabyte’a da bildirmiştim.

Öncelikle sorundan bahsedelim. Windows 11’de Valorant oynayabilmek için Secure Boot’un devrede olması gerekiyor. Gigabyte anmakartlarda da Secure Boot açabilmek için CSM’yi kapatmak gerekiyor. Öte yandan CSM kapatınca ekran kartı da UEFI moduna geçtiğinden bazen sistem görüntü vermeyebiliyor. Normalde bu sorunun BIOS sıfırlama ile çözülmesi gerek fakat Gigabyte anakartlarda bu maalesef fayda etmiyordu. İşte bu yüzden çoğu kullanıcı anakartını servise yollamak zorunda kaldı. Her ne kadar sorunu başka ekran kartı takarak çözebilen kullanıcılar olsa da herkesin elinde ikinci bir ekran kartı mevcut değil.

Gigabyte Secure Boot Sorunu Çözüldü Mü?

Bugün üç farklı ekran kartı ile test ediyoruz. Test için F63b BIOS sürümüne sahip B450M S2H anakarta 3 farklı ekran kartını monte edip, hata alıp almayacağımıza baktık.

Gigabyte Secure Boot Ayarı

Her denemede BIOS’tan Secure Boot’un açık ve CSM’nin de kapalı olduğunu teyit edip sistemi yeniden başlattık ve 3 farklı ekran kartı ile herhangi bir hata almadan sistemi açabilmeyi başardık.

Test için kullandığımız ekran kartları:

  • RTX 3060 Ti
  • RX 570
  • GTX 1080 Ti

Bu noktada sorun Gigabyte tarafından çözülmüş gözüküyor zira bu yazının yazıldığı tarih itibariyle en güncel BIOS sürümü olan F63b ile biz bir hata ile karşılaşmadık.

Eğer siz B450M S2H anakartınıza farklı ekran kartı taktığınızda Secure Boot hatası alıyorsanız BIOS sürümünüzü güncellemeyi deneyebilirsiniz. Sorun düzelmediyse Technopat Sosyal’de konu açabilir ve diğer kullanıcılardan da destek alabilirsiniz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.