Anasayfa Haber Intel, Arc Ekran Kartı Üretiminde Sorunlar Yaşıyor

Intel, Arc Ekran Kartı Üretiminde Sorunlar Yaşıyor

Intel, giriş seviyesi için bile olsa yeni nesil Alchemist GPU’larını mobil platforma taşımayı başarmıştı. Orta ve üst seviyeye hitap eden yongalar için halen hiçbir haber yok. Öte yandan masaüstü platforma gelelim. Yine alt segment bir kart olan Arc A380 yalnızca Çin pazarına özel olarak satışa çıktı. Ürünler halen global pazara yayılmış değil ve yeni modeller için bekleyiş halen sürüyor.

Igor’s Lab‘in yakın kaynaklarına göre Intel’in başı yaklaşmakta olan Arc Alchemist harici masaüstü ekran kartlarıyla dertte. Anonim kaynaklardan gelen bilgilere göre, üretim ortakları Alchemist kartlar söz konusu olduğunda çekingen davranıyor. NVIDIA ve AMD tabanlı kartlar üreten birçok şirket var ve ekran kartlarının fiyatları her geçen gün düşüyor.

Arc harici GPU’ları pazara yaymak isteyen Intel, üretim ortaklarına çeşitli önerilerde bulunuyor. Teknoloji devi, söylentilere bakılırsa üretim ortaklarına OEM’lere ve sistem entegratörlerine kart göndermesi için önerilerde bulundu. Normalde GPU’lar doğrudan tüketicilere ulaşmakta. Bu iş modeli ise doğası gereği daha düşük kâr oranları getiriyor.

Son olarak, büyük üretim ortaklarından en az birinin kalite endişeleri nedeniyle Arc üretimini durdurduğu belirtilmiş. Detaylar henüz ortaya çıkmış değil, ancak yakın zamanda daha fazla bilgi edinmeyi bekliyoruz. Bahsi geçen süreçle ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da, net bir şey var ki Intel’in Arc Alchemist ailesi çok gecikti.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.