Anasayfa Haber Apple M1 Mac ile İlk Kez Veri Kurtarma İşlemi Yapıldı

Apple M1 Mac ile İlk Kez Veri Kurtarma İşlemi Yapıldı

M1 Ultra

Veri kurtarma şirketi DriveSavers, M1 ve T2 yonga setlerine sahip, şifrelenmiş ancak ciddi şekilde hasar görmüş Apple sistemlerden veri kurtarmayı başardığını bildirdi. California merkezli şirket, depolanan verilere erişmek için hasarlı Mac’lerde yer alan çipleri alarak başka anakartlara entegre ettiğini söylüyor.

DriveSavers’a göre bu dünyada bir bir ilk. Bu şaşırtıcı bir iddia zira bir Mac’in SSD’sine ulaşmak oldukça zor. Ayrıca M1 Mac’teki veriler yalnızca şifrelenmekle kalmıyor, SSD kontrolcüsü SoC tasarımının bir parçası olarak M1 CPU’ya entegre olarak geliyor. Bununla birlikte, cihazlar verilere erişilebilmesi için belirli bileşenlerin birbirine bağlı kalması gereken güvenlik protokolleri kullanmakta.

DriveSavers’ın basın açıklamasında “Bir mantık kartında yüzeye monte edilmiş binlerce mikro bileşen var ve Apple, şifrelenmiş verilere erişmek için gerekenleri gizlemek için elinden gelenin en iyisini yaptı” yazıyor. Şirket 1985’ten beri bu işin içinde. Nitekim Apple’ın popüler telefonları ve tabletleri de dahil olmak üzere hasarlı flash bellekteki bileşenleri yeniden entegre etmek için uzun süreli bir deneyime sahipler.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.