Anasayfa Haber Intel Arc A380, AV1 Kodek ile Başarılı Sonuçlar Verdi

Intel Arc A380, AV1 Kodek ile Başarılı Sonuçlar Verdi

Intel’in Arc Alchemist GPU’ları AV1 kod desteğine sahip ilk ürün serisi olarak karşımıza çıkmıştı. EposVox tarafından yayınlanan yeni bir videoya göre, bu yeni kodlayıcı bir Arc A380 üzerinde test edildi ve düşük bit hızına sahip video akışlarında inanılmaz derecede verimlilik sağlandığı söyleniyor. Ayrıca NVIDIA’nın NVENC kodlayıcısı da dahil olmak üzere her H.264 donanım kodlayıcısına göre çok daha iyi sonuçlar veriyor.

AV1, 2015 yılında kurulmuş bir konsorsiyum olan Alliance for Open Media tarafından geliştirilen açık kaynaklı, telifsiz bir video kodlama formatı olarak piyasaya çıktı. AV1’i herkes ücretsiz olarak kullanabiliyor. Daha da iyisi, bu format H.264’e kıyasla %50’ye kadar daha düşük dosya boyutlarıyla çok daha iyi sıkıştırma performansı sağlıyor.

EposVox’a göre YouTube gibi video akış platformları son yıllarda AV1’e kapsamlı bir şekilde destek sunmaya başladı. YouTuber, günlük olarak izlediği videoların neredeyse yarısının yeni kod çözücüyü desteklediğini söylüyor.

Arc A380 AV1 Performansı

EposVox, Intel’in yeni AV1 kodlayıcısını şirketin kendi Quick Sync teknolojisi, NVIDIA NVENC, AMD AMF ve yazılım tabanlı H.264 kodlayıcılar dahil olmak üzere birçok H.264 kodlayıcıya karşı test etti. Test, 3,5 Mbps, 6 Mbps ve 8 Mbps’de video kalitesini 0 ila 100 arasında bir puanlama sistemiyle analiz eden Netflix’in VMAF kıyaslama aracı kullanılarak gerçekleştirildi.

AV1 sonuçları etkileyici: yeni Intel kodlayıcı 3.5 Mbps’de 83 puan ve 6 Mbps’de 90 puan alarak tüm H.264 kodlayıcılardan daha yüksek sonuçlar vermiş. Bu ilk örnek, Battlefield 2042’den kaydedilen videolara dayanıyordu.

NVIDIA NVENC şaşırtıcı bir şekilde düşük performans gösterdi: 3.5 Mbps’de 71 puan ve 8 Mbps’de 85 puan. AMD AMF kodlayıcı NVIDIA’ya yakın puan alırken, Intel’in Quick Sync kodlayıcısı (Alder Lake varyantı) aynı bit hızlarında 76 ve 87 puanla daha yüksek puan aldı. Bu sonuçlara göre Intel’in yeni AV1 kodeği hem NVIDIA NVENC hem de AMD AMF’ye göre daha başarılı.

3.5 Mbps, AV1 İçin En İyi Seçim

AV1 kodek 3.5 Mbps’de o kadar iyi sonuçlar veriyor ki, neredeyse yarı bit hızıyla 6 Mbps’de hem NVIDIA hem de AMD’nin çözümlerinden daha iyi performans gösterdi. 6 Mbps’den daha yüksek bit hızlarına ulaştığımızda ise kazançlar azalmış görünüyor.

Sonuç olarak, akış platformları AV1’e geçiş yaptığında bit hızlarının önemli ölçüde düşmesini bekleyebiliriz. Yeni kodlayıcı, videoları H.264 ile aynı kalitede izlememiz için önemli ölçüde daha az internet bant genişliği gerektirecek. Genel olarak baktığımızda böylelikle internete daha az yük binecek ve bu izleyiciler için de harika olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.