Anasayfa Video Bluetooth 5.0 ve 4.0 Menzil Farkını Ölçtük

Bluetooth 5.0 ve 4.0 Menzil Farkını Ölçtük

Günlük hayatta Bluetooth 5.0’ın farkını görebilir miyiz diye merak edip kolları sıvadık.

Bluetooth 5.0 birçok etkileyici özellikle geliyor. Daha az güç tüketimi ve daha düşük menzil vaadeden teknoloji IoT cihazlar düşünülerek tasarlanmış.

Kapsama alanını en çok etkileyen faktör cihazın kablosuz aktarıma ayırdığı akım ve anten yapısı olsa da bluetooth 5.0 yapısal farklılıkları sayesinde daha uzun menzilleri hedefleyen cihazları mümkün kılıyor.

Ofisimizde Tp-link’in UB400 (Bluetooth 4.0) ve UB500 (Bluetooth 5.0) adaptörlerini bilgisayarımıza sırasıyla takıp Galaxy Buds Pro kulaklığımızda menzil testi yaptık.

İç mekanda fark çok büyük olmasa da yaklaşık fazladan bir 5 metre elde ettik diyebiliriz. Dış mekanda bu farkın biraz daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

Ancak sürüm 5.0’da tek elde ettiğiniz daha uzun menzil değil. Bluetooth 5.0 apt-X HD gibi yüksek kaliteli kablosuz ses aktarım formatlarına da destek sağlıyor. Eğer bu formatları destekleyen güncel/üst seviye bir kulaklığınız varsa veya almayı planlıyorsanız, ona bağlanmakta kullancağınız cihazın da 5.0’ı desteklemesi iyi bir fikir.