Anasayfa Haber Baikal-M1 Tabanlı Rus Üretimi Dizüstü: Bitblaze Titan BM15

Baikal-M1 Tabanlı Rus Üretimi Dizüstü: Bitblaze Titan BM15

Sunucular, depolama sistemleri ve iş istasyonları konusunda uzmanlaşmış bir Rus markası olan Bitblaze, Rusya’da tasarlanan Baikal-M1 işlemciyi temel alan Bitblaze Titan BM15 dizüstü bilgisayarını sergiledi. Öncelik olarak devlet kurumları ve meraklılar için tasarlanan notebookun Kasım ayında seri üretime geçeceği söyleniyor.

TSMC’nin Rusya’daki şirketler için gelişmiş çipler üretmekten kaçındığını biliyoruz. Baikal imzalı yongaların üretimi de doğal olarak sıkıntıya girdi. Bu nedenle Baikal-M1 işlemcilerden güç alan dizüstü bilgisayarların gerçekten seri üretime girip girmeyeceğini bilmiyoruz.

Bitblaze’nin arkasındaki şirket olan Prombit’in ticari direktörü Yana Brush, bir blog yazısında şu sözleri söyledi:

Elimde bir efsane var: Baikal-M işlemciye dayalı üretim öncesi Bitblaze Titan dizüstü bilgisayar hazır. Çok iyi bir yapı kalitesi, ince alüminyum kasa, hafif. Bazı genel yazılım uygulamalarını test ettim: ofis programları ve YouTube, harika çalışıyor. Pili beş saat kullanım ömrü sunuyor. Resmi sürüme hazırlanmak için test etmeye devam ediyoruz.

Bitblaze Titan BM15, 16 GB DDR4 bellek (128 GB’a kadar destek sunuluyor), 250-512 GB M.2 SSD ve Baikal Electronics’in Baikal-M1 (BE-M1000) SoC’i tarafından desteklenen 15.6 inçlik bir dizüstü bilgisayar. Mobil cihaz ayrıca bir Wi-Fi + Bluetooth adaptörü, bir GbE ethernet bağlantısı, USB 3.0 Tip-C konnektörü, dört USB Tip-A bağlantı noktası, HDMI çıkışı ve 3.5 mm ses konnektörü olmak üzere bir dizüstü bilgisayardan beklenen hemen hemen her şeye sahip.

Rus üretimi laptop alüminyum kasayla birlikte geliyor, ancak kesin boyutları ve ağırlığı bilinmiyor. Bitirmeden önce cihazın kalbindeki SoC’ten bahsedelim. Baykal-M1, 1.50 GHz’de çalışan sekiz eski Arm Cortex-A57 çekirdeği ve sekiz kümeli Arm Mali-T628 GPU ile birlikte çalışıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.