Anasayfa Video ASUS ExpertBook B5402CB İncelemesi

ASUS ExpertBook B5402CB İncelemesi

Asus tarafından üst seviye profesyonel kullanıcılar düşünülerek tasarlandığı her halinden belli olan ExpertBook B5402CB modelini detaylı olarak inceledik.

ExpertBook B5402CB modeli tam bir yönetici bilgisayarı, hem de çok iş yapan, her yere koşturan, bilgisayar değiştirmeyi de pek sevmeyen bir yöneticinin bilgisayarı. Bunun sebebi 2022 yılında en ileri seviye donanımı, standart serilerde göremediğimiz sağlamlıkta sunması diyebiliriz.

 • 00:00 – Çalışan insanın bilgisayarı: ASUS ExpertBook
 • 00:55 – Intel Core i7 1260P işlemci
 • 01:24 – 12 çekirdek ve 16 Thread!
 • 01:35 – P ve E çekirdekler hem tasarruf, hem performans için.
 • 02:00 – İçini açtık ve RAM’e, bileşenlere de baktık.
 • 02:31 – 2 Terabyte depolama abartı gelebilir.
 • 03:00 – Wi-Fi 6E.
 • 03:35 – Intel Iris Xe GPU.
 • 03:55 – Şarj cihazı Type-C ve portlar Thunderbolt.
 • 05:15 – Parmak izi okuyucu açma tuşu da yanda.
 • 05:30 – Masaya tam paralel açılabiliyor: 180 derece.
 • 06:00 – Magnezyum alaşım ve kasa sağlamlığı muazzam.
 • 06:40 – Testler kapsamlı.
 • 07:25 – Webcam, mikrofon dizilimi ve yüz tanıma.
 • 07:47 – Tuşlar, ışık ve diğer özellikler.
 • 08:50 – 8 Saat 38 dakika PCMark 10 Modern Office pil testi, otomatik performans modunda.
 • 09:35 – Soğutma tek fanlı olmasına karşın çok iyi.
 • 10:00 – Cinebench R23 testinde tek çekirdek performansı inanılmaz.
 • 10:22 – PCMark 10 testi ve değerlendirme.
 • 10:50 – MyASUS uygulaması ve ayarlar.
 • 11:45 – Performance Mode ve diğer modlar.
 • 11:57 – Balanced ve Whisper Mode’lar da çok başarılı.
 • 12:35 – AI Ses teknolojileri.
 • 13:37 – Webcam kapağı da mevcut, ek ayarlar da var.
 • 14:05 – Ekran renk ölçümü sonuçları ve değerlendirmesi.
 • 15:00 – Sonuç değerlendirme.

Teknik Özellikler

Bu model yeni Intel Core i7 1260P işlemci ile donatılmış; 12 çekirdek ve 16 Thread! Bu mimari hem güç verebiliyor, hem de çok verimli. Yeni hızlı/verimli çekirdek yapısından yararlanmak üzere tasarlanan Windows 11 işletim sistemi kurulu. Donanım da, yazılım da 2022 ve sonrası için önemli bir sıçrama döneminde en güncel halde karşımızda.

40 GB DDR5 4800 MHz RAM, 2 TB RAID kurulumlu SSD, Mediatek Wi-Fi 6E MT7922 160 MHz kablosuz ağ, Intel Iris Xe GPU ile bize gelen konfigürasyon yıllarca fazlasıyla yeterli olacaktır. Ofise de Wi-Fi 6E kurarak 6 GHz bandını henüz pek kullanan yokken, sanki size tahsis edilmiş özel bir kablosuz internet otobanının da tadını çıkartabilirsiniz.

ASUS ExpertBook B5402CB özellikleri

Solda iki Thunderbolt portu var, klasik adaptör kullanmadan evrensel Type-C şarj cihazıyla şarj edebiliyorsunuz. TB3 SSD takarak portların hızlı aktarım desteklediğini de gördük. Bağlantıları çok zengin, yine sol kısımda ethernet portu, HDMI çıkışı ve 10 Gbps Type-A USB portu var. Sağda Kensington kilit yuvası, microSD kart okuyucu, USB Type A 5 Gbps portu, 3.5 mm kombo kulaklık/mikrofon bağlantısı ve parmak izi okuyuculu açma kapatma tuşu var.

Güvenlik Özellikleri

Sistem hiç pin girmeden kullanmak için Windows Hello yüz tanıma ve parmak izi okuma özelliklerini destekliyor. Bu iki yöntemi de günlük çalışmalarda hızlı ve güvenli buluyorum. Kamera kendi dahili kapağıyla mahremiyet için gizlenebiliyor. Kameranın yanında çoklu mikrofon alıcıları var. Bunlar MyASUS altında konferans ve sesli görüşmeler için özel gürültü engelleyici teknolojileri destekliyor. AI Noise-Cancelling Microphone altında görebileceğiniz ayarlar ile kapalı, ön ve arka ağırlıklı ya da 360 derece gürültü engelleme seçenekleri var.

Makine öğrenimi sayesinde elektrikli süpürge sesini bile artık mikrofon kayıtlarından anında ayıklayabiliyoruz. Ses biraz robotikleşse de gürültülü ortamlarda görüşmeler için çok yararlı teknolojiler artık elimizin altında. Buna ek olarak AI ClearVoice Speaker ile insan seslerini daha net duyacak ve diğer sesleri duymayacak şekilde de ayar yapabilirsiniz. Bu karşı taraftan gelen gürültülere karşı geliştirilmiş bir teknoloji.

ASUS ExpertBook B5402CB iç yapısı

Klavye Özellikleri

ASUS kurumsal yazılımlarda iş makro komutları atanabilsin diye 1-2-3-4 sayı tuşlarını da diğerlerinden farklı renkte, yanları mavi işaretlemiş. Üst sırada zaten kontroller var F tuşları ince bir seri. Ancak yön tuşları da ince ve bize incelemeye gelen sürüm ABD klavyeli, kısa Enter tuşluydu. Kurumsal satılan bir ürün olduğu için size hangi klavye gelecek sormalısınız.

Ancak genel olarak tuş kalitesi ve basım hissiyatı yüksek. Açık ya da kapalı olarak detaylı bir parlaklık ayarı olmayan, beyaz klavye aydınlatması var. Tuşlar sessiz ve basım hissiyatları güzel. Touchpad alanı geniş bir dikdörtgen şeklinde, kaliteli, parmağın altında son derece kaygan. Ayrıca sanal numerik tuş takımına da dönüşebiliyor.

ASUS ExpertBook B5402CB

Ekranı Nasıl? Renkler ve Çözünürlük

Ekranda kullanılan panel güzel ama çok özel bir tür değil, 1920×1080 8 Bit 60 Hz ve dokunmatik değil. Çerçeveleri pek çok nesildaş ASUS ZenBook modeline göre daha kalın. Kasanın alt kısmı kaya gibi esnemeden sağlam ancak monitörün olduğu üst kısım çapraz esnetilebiliyor. Plastik ya da ince metallerden daha sağlam yapıda. Ekran masaya tam yatay olacak şekilde geriye yatabiliyor. Soğutma kanalları da zaten ekrana doğru. Ekranın renkleri, görüş açısı, okunaklılığı gayet güzel ve mat, yansıma önleyici, ekrana vuran ışığı yumuşak dağıtan bir yapısı var.

Renk ölçümlerinde gamut kapsamı: %95.7 sRGB, %68.2 Adobe RGB, % 70.8 DCI P3

Gamut hacmi: %100.8 sRGB, %69.4 Adobe RGB, %71.4 DCI P3 oldu.

Özetle grafik departmanının, videoların ve diğer renkleri önemli konuların çıktılarını sisteminizde incelerken büyük oranda doğru renkler göreceksiniz. Bu elbette 10 bit profesyonel kurgu monitörleri kadar ileri seviyede olmayacak, ancak önünüzdeki ekranda gördüğünüz üzerinden oldukça iyi bir fikriniz olacaktır.

ASUS ExpertBook B5402CB

Laptopu Prize Takılı mı Kullanmalı?

Güçlü yanlarından birisi yazılımı, Battery Health Charging seçeneği altında Full Capacity, Balanced Mode %80 ve Maximum Lifespan Mode %60 olarak şarj ayarınız var. Pili en uzun süre değiştirmeden, maksimum sağlıkta kullanmak için en alttaki maksimum ömür seçeneğini seçerseniz yüzde 60 olana kadar dolacak ve devamlı şarja takılı kullanmanızda bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak uzun süreler pilde çalışıyorsanız, her masadan kalktığınızda tam dolu olması sizin için daha faydalı olabilir. Biz PCMark10 Modern Office pil testinde 8 saat 38 dakika gibi çok iyi sayılabilecek bir sonuç elde ettik.

Performans testinde PCMark10 yanında Cinebench R23 gibi klasik ölçümleri de yaptık. Bu bir iş istasyonu değil, masaüstü render ve mühendislik amaçlı sistem de değil. Buna karşın Intel 12. Nesil işlemcinin mimari avantajları ortada, performans seviyesi tek çekirdekte de çok çekirdekte de büyük yol kat etmiş durumda. Haswell dönemlerinde yıldan yıla azar azar performans artışı görürdük, şimdi ise ultra ince bir sistemde, düşük güç tüketimi, çok düşük fan sesi ile çok yüksek performans görüyoruz. Bu sistem işlemci odaklı uygulamalarda yüksek verimlilik sağladı.

ASUS ExpertBook B5402CB

Sonuç Değerlendirmesi

Asus ExpertBook B5402CB modeli, firmanın en üst seviye kurumsal ultrabook modellerinden biri diyebiliriz. En yeni Intel işlemci, bolca RAM, yüksek kapasiteli SSD, gayet hafif ve dayanıklı kasa, günü rahatça çıkaracak batarya kapasitesi gibi özellikler, bu cihazı kendi benzerleri arasında üst seviyeye koyuyor. Bir kere bilgisayar alıp senelerce upgrade gibi konuları düşünmeden işine odaklanmayı isteyen profesyonel kullanıcılar için yapılan yatırıma değecek bir cihaz olmuş.

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]