Anasayfa Haber Intel, Yeni Teknolojisiyle Fiziksel Saldırıları Önlemeyi Hedefliyor

Intel, Yeni Teknolojisiyle Fiziksel Saldırıları Önlemeyi Hedefliyor

Intel Raptor Lake İşlemciler

Veri merkezlerine yönelik siber saldırılar yıllık milyarlarca dolara mal oluyor, ancak bunları gelişmiş yazılım ve donanım tabanlı güvenlik önlemleriyle hafifletmek mümkün. Sunuculardaki makinelere çeşitli hata enjeksiyon yöntemleri kullanılarak yapılan fiziksel bir saldırı, güvenliği ihlal etmeden büyük zararlara yol açabiliyor. Bu nedenle Intel, saldırıları tespit etmek için 12. Nesil Core Alder Lake platformu tarafından kullanılan, Tunable Replica Circuit (TRC) telemetri izleme teknolojisini geliştirdi.

Şirketin CSME (Converged Security and Management Engine) destekli 600 serisi yonga setleri, CPU dahil olmak üzere sistemdeki diğer bileşenlerin çalışmasını sürekli olarak izleyen bir TRC modülüne sahip. TRC, çeşitli şeylerin neden olabileceği voltaj, saat, sıcaklık veya elektromanyetik farklılıklar ile ortaya çıkabilecek arızaları izleyebiliyor.

Örneğin, belirli CPU zamanlamaları olağan dışı hareketler sergilediğinde bu bir siber saldırıya işaret edebilir. TRC sensörleri, normal iş yükü voltaj düşüşlerinden ziyade bir arıza enjeksiyonunun neden olduğu hataları tespit etmek için tasarlandı.

TRC teknolojisi şu anda ana akım platformda test ediliyor. Ancak teknoloji devi yaptığı ek geliştirmelerle birlikte bu becerilerini veri merkezi platformlarına taşıyacak. Bir sisteme erişmek için fiziksel olarak veri merkezine ulaşmak oldukça zor. Ancak saldırganlar bir şekilde hedefine ulaştığında birçok sisteme erişim sağlayabiliyor. Bu nedenle TRC teknolojisi yeni nesil iş merkezlerinde oldukça faydalı olabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.