Anasayfa Haber Microsoft, Rufus ile Windows ISO İndirme Sürecini Engelledi

Microsoft, Rufus ile Windows ISO İndirme Sürecini Engelledi

Windows kurulum medyası hazırlamak için kullanılan popüler yazılımlardan olan Rufus, diğer şeylerin yanı sıra büyük bir sorunla karşı karşıya. Görünüşe göre Microsoft, Fido script yardımıyla ISO indirme özelliğini tamamen engelledi. Fido kodları PowerShell’e dayanıyor ve temel olarak Microsoft resmi indirme bağlantılarına erişimi daha kolay hale getiriyor.

GitHub kullanıcısı voltajx, Windows 10 21H2 Build 19044.1288’i indirmek istediklerinde bir hatayla karşılaştığını belirtti. Ardından bu sorun Fido geliştiricisi ete Batard tarafından da doğrulandı. Batard bunun “kasıtlı bir değişiklik” olduğundan oldukça emin görünüyor ve şöyle diyor:

“Microsoft, komut dosyası sorgularımıza karşı kasıtlı bir hamle yapmış gibi görünüyor. ‘GetProductDownloadLinksBySku’ için çalışan tek sorgu Microsoft’un web sayfasından dahili olarak gönderilen sorgudur. Bu sorguyu farklı bir tarayıcı penceresine yapıştırdığımızda veya hatta aynı pencereden manuel olarak yayınlamaya çalıştığımızda bile aynı hatayı alıyoruz. Oysa önceden böyle değildi.”

Rufus ile gösterilen hata mesajı sonrasında güncellendi ve aşağıdaki şekilde değiştirildi:

Fido sürüm 1.30 değişim günlüğünde ise şunlar yazıyor:

  • Windows 8’den Windows 11’e kadar olan ISO indirmeleri devre dışı bırakıldı.

Batard, bu konuda diğer geliştiricilerden de yardım istedi. Şimdilik herhangi bir gelişme bulunmuyor. Ancak Rufus ile indirme yaparken hatalarla karşılaşıyorsanız sorunun sizden kaynaklı olmadığını belirtelim.

Güncelleme: Referrer (kullanıcıları sayfaya yönlendirmek için kullanılan URL verileri) düzenlemesi sonrasın sorun çözüme kavuştu.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.