Anasayfa Makale Access Point Nedir?

Access Point Nedir?

access point nedir

Kullandığımız modemler her zaman yeterli kablosuz internet performansını veremiyor. Ya da uzakta kalarak mesafe sebebiyle istediğimiz hızı alamıyoruz. Bu durumda imdadımıza yetişen cihazlar var. Bunlardan biri de AP yani Access Point’ler. Peki Access Point nedir ve ne işe yarar?

AP nedir?

Açılımı Access Point ve Türkçesi “erişim noktası” olan AP’ler, mevcut kablosuz internet ağınızın kapsamasını genişletmek için kullanılır. Bunun dışında, yalnızca kablolu ağ bulunan bir internet ortamında kablosuz internet hizmeti sağlar. Bilgisayarınıza ethernet kablosu ile internet bağlayabilirsiniz; fakat telefondan, tabletten ya da akıllı televizyonlardan aynı anda internet bağlantısı imkânınız yoktur. Access Point’i bu gibi durumlarda kullanabilirsiniz veya daha sık rastlanan bir durum olarak ev internetiniz evin her yerinde çekmeyebilir. Bunun pek çok sebebi olabileceği gibi duvarlar Wi-Fi sinyallerini zayıflatıyor olabilir. Böylece modeme uzak olan odalarda internet bağlantınız zayıf ya da hiç olmayabilir. Bu gibi durumlarda da Access Point kullanarak internet ağ sinyallerinizi güçlendirip evinizin her yerinden sorunsuz bir şekilde internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

Access Point’in mantığı nedir?

Access Point’lerin çalışma prensibi, modem üzerinden aldığı bağlantıyı yaymaktır. Modem gibi internet sinyalinin asıl kaynağı değillerdir. Access Point bir ethernet kablosu ile modeme bağlanır. Böylece Wi-Fi sinyalleri Access Point üzerinden dağıtılmış olur. Hem kablosuz ağ hem de kablolu ağ ile çalışan modemlerde bu özelliği kullanabilirsiniz. Modeminiz kablolu olarak çalışıyorsa Access Point ile bağlayıp Wi-Fi gibi kullanabilirsiniz. Günümüzde çoğu evde kablosuz modem bulunduğundan Access Point cihazlarının genellikle kullanım amacı Wi-Fi sinyallerini güçlendirmektir. İç ve dış mekân için farklı türlerde Acces Point’ler de bulunur. İç mekân için üretilenler duvarların olumsuz etkisinin önüne geçmek için kullanılırken, dış mekân için üretilmiş Access Point’ler olumsuz hava koşullarının önüne geçmeyi hedeflemektedirler. İç ortam için üretilmiş Access Point’lere göre daha dayanıklı olurlar.

Access Point’in avantajları nelerdir?

Access Point’in en çok tercih edilen kullanım sebebi bir nevi kablosuz ağ güçlendirici olarak kullanılmasıdır. Bu bağlamda da en büyük avantajının Wi-Fi sinyallerinin çekmediği yerlere sinyal ulaştırmak olduğu söylenebilir. Diğer bir avantajı ise halihazırda var olan kablolu bir ağı Access Point yardımı ile kablosuz bir ağa çevirebilmenizdir. Bu sayede evinizin her noktasından internete girebilir ve evinizin her yerinde dağınık duran kablo görüntülerinden de kurtulabilirsiniz.

Örneğin çalışma odanızda olan modeminiz sebebiyle salonda televizyon izlerken internet hızınız düşük kalıyor veya hiç sinyal gelmiyor diyelim, bu durumda salonda konumlandıracağınız bir Access Point, hem televizyon hem de akıllı telefon, laptop ve tablet gibi cihazlar için hızlı internet hizmetinizden faydalanmanızı sağlar.

Access Point nasıl kurulur?

Access Point cihazının kurulumu da kullanımı gibi oldukça kolaydır. Kurulumu modem kurulumuna oldukça benzer. Yapmanız gereken ilk şey modeminizi bir ethernet kablosu yardımıyla Access Point cihazınıza bağlamaktır. Bu sayede modem sinyali zayıfladığında Access Point daha güçlü sinyaller yaymaya başlar. Cihazınızı Ethernet kablosu ile modeme bağladıktan sonra Access Point’i çalıştırın. Daha sonra cihazın arayüzüne girerek kullanıcı adını ve şifreyi girmeniz gerekecektir. Genellikle Access Point cihazının altına bu bilgilerin yazdığı bir etiket yapıştırılır. Bu adımları da tamamladıktan sonra yeni cihaz ile kurduğunuz Wi-Fi ağına yeni bir şifre koyarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

access point nasıl kurulur

Access Point’in arayüzüne girmek için de cihaz ve bilgisayarınızı bir ethernet kablosu ile bağlamanız gerekecektir. Daha sonra cihazınızla birlikte verilen kılavuzda yazan IP adresini kullanabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta da modeminiz ile Access Point’in aynı IP aralığında yayın yapmasıdır. Ana bilgisayarı güvende tutmak için bu adım önemlidir.

Yani modeminiz 192.168.0.1 IP aralığını kullanıyorsa, Access Point cihazının IP adresi de bu aralıkta olmalı. Örneğin 192.168.0.2 IP’sini verebilirsiniz.

Modeminizin IP adresini öğrenmek için 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 IP adreslerinden birini deneyebilirsiniz. Bu her cihaz için farklı olduğundan bir kereye mahsus cihazınızın altından veya CMD üzerinden ipconfig komutunu yazarak da öğrenmeniz mümkün.

Cihazınız ulaşılamayacak bir yerdeyse, CMD üzerinden öğrenmeniz en basit yöntem olacaktır. Bunun için Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır’ı açıp CMD yazarak Enter’a basmanız, ardından ipconfig komutunu girmeniz yeterli.

Biz bu örnekte TurkNet tarafından sağlanan Zyxel VMG3625-T50B modemi kullandık. Zyxel VMG3625-T50B modeli fabrika çıkışlı olarak 192.168.1.1 IP aralığına ayarlanmış bir modem. Ancak ben kendi tercihim sebebiyle cihazın IP aralığını 192.168.0.1’e çektim. Sizin cihazınızda da IP adresi belirsizse, bu yöntemi kullanmalısınız.

cmd ipconfig ip adres öğrenme

Komutu girip Enter’a bastıktan sonra karşımızda birden fazla sonuç çıktı. Bu sonuçlar arasında Default Gateway yazan kısım modeminizin arayüz IP adresidir. Artık tarayıcınıza çıkan sonucu yazarak modem arayüzüne erişebilir ve Access Point cihazınıza bu IP aralığında IP tanımlaması yapabilirsiniz.

Destekleyen modemlerinizi Access Point olarak kullanabilirsiniz

Bazı modemler bünyesinde Access Point modunu barındırır. Bu mod sayesinde boşta olan bir modemi Access Point olarak kullanabilirsiniz.

Burada yine Zyxel VMG3625-T50B modelini kullanacağız. Bu model özünde hem VDSL hem de fiber internet desteği olan bir modem. Ancak köprü modu sayesinde hem kablolu hem de kablosuz internet dağıtabilen bir router veya Access Point haline gelebiliyor.

Siz de modeminizin desteklemesi durumunda köprü, AP veya router modu olarak geçen bu modları kullanabilir, internet kapsama alanınızı genişletebilirsiniz.

Bu işlem için 2 yolumuz var. Bu yollardan biri kablolu köprüleme iken, diğeri kablosuz köprüleme olarak geçiyor.

Kablolu köprüleme ile kablosuz ağ genişletme

İşlemlere başlamadan önce kontrol etmemiz gereken noktalar var. Bunlardan en önemlisi, ana modemimizin arayüz yani geçit IP’sini öğrenmek. Kullanacağımız iki modemin de geçit IP’si aynı olursa, bağlantımız başarısız olacak ve internete çıkış sağlayamayacağız. Bu sebeple ilk olarak ana modemimizin IP adresini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için yine yukarıda belirttiğimiz CMD yoluna başvurun.

Modem köprüleme

Ana modem IP adresimizi öğrendiğimize göre, Zyxel VMG3625-T50B modemimiz üzerinden artık gerekli işlemlere başlayabiliriz. Zyxel modemin ana geçit IP adresini öğrenmek için yukarıdaki işlemi yapabilirsiniz ancak bunun için Zyxel modeme bağlı olmanız gerektiğini belirtelim.

IP’yi tarayıcıya yazarak arayüze erişiyoruz. Arayüze eriştiğimizde kullanıcı adı ve şifre istenecek, bu bilgileri modemin altında ya da kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B arayüz

Arayüze erişim sağladık. Bu aşamada yapmamız gereken ilk işlem, modemimizin ana IP adresini, ana modem IP adresimizin aralığına çekmek olacak. Bu işlem sayesinde sorunsuz bir bağlantı kurmayı garantilemiş olacağız.

Zyxel VMG3625-T50B modelinin arayüz ana sayfasında yer alan LAN ayarlarına giriyorum. Bu sizin modeminizde menüler arayıcılığıyla yine LAN adı altında veya Yerel Ağ adı altında yer alabilir.

modem ip adresi değiştirme

Gerekli ayara ulaştığımızda IP Adresi kısmından 192.168.1.1 bilgisini silerek 192.168.0.2 ibaresini giriyorum. Bu değer, benim ana modem IP adresimin 1 IP üstünü temsil ediyor. Siz de ana modem IP’nize göre bu değeri belirleyip kaydedin.

Bu işlem sonrasında modeminiz yeniden başlayacak ve artık yeni belirlediğiniz (bizim örneğimizde 192.168.0.2) IP adresi ile arayüze giriş yapabileceksiniz.

Arayüze yeniden giriş yaptıktan sonra Zyxel VMG3625-T50B modeli için sağ üst menüden Ağ Ayarı -> Geniş Bant yolunu izleyerek WAN ayarlarına ulaşıyoruz. Bu ayar diğer modemlerde doğrudan WAN olarak geçiyor olabilir. Bu ekrana ulaştıktan sonra ETHWAN bağlantısını düzenleyeceğiz.

modem köprü modu

Default olarak Yönlendirme ayarında olan modemimizi buradan Köprü moduna alıyoruz. Ardından Uygula butonuyla ayarları kaydediyoruz ve modemimiz otomatik olarak yeniden başlıyor. Bu işlem sonrasında artık modemimiz kendini köprü moduna göre ayarladı ve kullanıma hazır hale getirdi.

Zyxel VMG3625-T50B, köprü modunun aktif edilmesiyle birlikte DHCP sunucusunu (kısaca bağlı cihazları yöneten ve IP dağıtımı yapan servis) da otomatik iptal ediyor. Ancak bu her modemde aynı olmayabilir, bu sebeple siz de kendi modeminiz üzerinden DHCP sunucusunu kontrol etmeli ve açıksa kapatmalısınız. Zira IP dağıtımı artık ana modem üzerinden gerçekleşecek.

Şimdi Zyxel modemimizde yapmamız gereken tek işlem kaldı. Ana modem üzerinden gelen bir Ethernet kablosunu, Zyxel VMG3625-T50B modemimiz üzerindeki herhangi bir LAN portuna takmak ve modemimizi yeniden başlatmak. Bu işlem sonrasında köprü modu çalışmaya başlayacak ve belirlediğiniz kablosuz ağlara bağlanıp internete erişebileceksiniz.

Burada uyarmak istediğim bir nokta var. IP dağıtımını artık ana modemimiz yapıyor ve belirlenen belli bir aralıktaki IP adreslerini dağıtıyor. Ana IP adresimiz 192.168.0.1 ancak modemimiz IP dağıtımını 192.168.0.2’den itibaren yapıyorsa, ikinci modemimiz ile IP çakışması olacağından internete erişim sağlanamayacaktır. Bu sebeple ana modemimiz üzerinden DHCP ayarlarına erişerek, verilecek IP adresi aralığını belirleyeceğiz.

Ana modemimizin arayüzüne girerek LAN ayarlarına giriş yapın.

modem dhcp ayarları

Bu ekranda gördüğünüz üzere kullandığımız ana modemimiz 192.168.0.100 ile 192.168.0.200 arasında bir IP adres boşluğu ayırmış. Yani herhangi bir IP çakışması mümkün değil. Sizin modeminizde bu ayar yukarıdaki örneğe göre 192.168.0.2 ile başlıyorsa (kendi IP adresinize göre ayarlayın), bu örnekteki gibi uzak bir aralığı ayarlayabilirsiniz.

Her altyapıya uygun modem: Zyxel VMG3625-T50B

TurkNet, kendi modemlerini kullanmakta kullanıcıları özgür bırakan bir şirket. Ancak modem ve router değiştirmek isteyen kullanıcılar için de uyumluluk problemlerini bir kenara bırakarak ihtiyaçlarınızı giderecek bir çözümleri var.

TurkNet’in faturaya ek peşin fiyatla satışa sunduğu Zyxel VMG3625-T50B modem, hem ADSL hem VDSL hem de fiber internet yani TurkNet’in GigaFiber hizmetiyle tam uyumlu.

Zyxel VMG3625-T50B

Modem ve router tanımını tek cihazda birleştiren bu ürün, kullanıcıların altyapı türü fark etmeden internete hızlı bir şekilde bağlanmalarını sağlıyor. Üstelik ayrıcalıklar bununla da sınırlı değil. ADSL kullanıcısı olan bir kişi altyapısı iyileştikten sonra VDSL hizmetine geçmek istediğinde herhangi bir ek masrafa girmeden mevcut cihazla yoluna devam edebilecek.

Modemin TurkNet GigaFiber ile sunulan 1000 Mbps hızıyla da tam uyumlu olduğunu belirtelim.

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’ye kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi memnun olduğunuz sürece kullanın. Kota derdi olmadan da Steam’den dilediğiniz gibi oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload hızları: 1.000 Mbps’ye kadar hız seçenekleriyle Zoom ve EBA gibi platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya hızında ve kalitesinde GigaFiber’i tamamen kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek hızlı ve müşteri odaklı hizmet, sürekli iyileştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri desteği: Dilediğiniz zaman TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz hızlı çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve çözüm: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman ekibi rekor sürelerde yapabiliyor.

TurkNet başvurusunun ilk adımı: altyapı sorgulama

Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve hızı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Peki bu nasıl yapılıyor?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

turknet altyapı sorgulama

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

turknet altyapı sorgulama sonucu

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar destek sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. TurkNet internet hizmetini 139,90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İletişim 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıca bize sunulan VDSL tarifesinde, başka internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz. Bu bedel GigaFiber hizmetine geçiş yapan kullanıcılar için ise 1.000 TL.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği hız, evinizde alabileceğiniz internet hizmeti hızını gösterir. Ancak altyapınızın gelişmesi veya fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

TurkNet’e mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden geçebilirsiniz

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, diğer altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

TurkNet başvurusu nasıl yapılır?

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon hattı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

turknet başvuru formu - iletişim bilgileri

2- Adres Bilgileriniz

Online başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

turknet başvuru formu - adres bilgileriİnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği hızı görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

Adresinizde GigaFiber yoksa ne yapacaksınız?

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir başvuru sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

TurkNet GigaFiber altyapı başvurusu yapma

Bu işlem için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” adlı butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir mesaj göreceksiniz. Test adresimizde henüz GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Hemen altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” mesajı ile karşılaşıyoruz.

turknet gigafiber altyapı başvurusu

Bu mesajın hemen altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Ardından ise Kişisel Veri Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken işlemler bu kadar. Şimdi tek yapmanız gereken, başvuru sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu değerlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm işlem bu kadar basit.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam – 

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.