Anasayfa Makale İncelemeler NBA 2K23 İncelemesi

NBA 2K23 İncelemesi

Take Two ne yazık ki uzun yıllardan bu yana PC tarafında NBA 2K serisi için özensiz işler ortaya koyuyor ve her yıl oyuncuların tepkisini üzerine çekiyordu. Özellikle konsollara yeni nesil versiyonlar gelirken, işin PC tarafında eski nesil ve oyuncular arasında daha bilinen adıyla “current gen” oyunların gelmeye devam etmesi can sıkıcı olabiliyordu. Neyse ki bu durum NBA 2K23 ile değişmiş gibi görünüyor.

Take Two, nihayet 2K serisinde başta mekaniksel olmak üzere pek çok farklı alanda değişikliğe gitmiş. Yine de NBA 2K23 özellikle oyuncu topluluğu tarafında eleştirilerin odak noktası olmaya devam ediyor. Ancak bunun sebebi hakkındaki düşüncelerimi yazının sonunda belirteceğim.

NBA 2K23 ile Birlikte Gelen Önemli Değişiklikler

Öncelikle bu oyunun bir sene önceki yapımın konsol versiyonun güncellenmiş hali olduğunu belirtmekte fayda var. Aslına bakarsanız “Neighbourhood” dışında, NBA 2K22 konsol versiyonunda ne varsa 2K23’te yer alıyor demek yanlış olmaz.

Badge Sistemi Baştan Sona Değişti

Nba 2K23 Current Gen İnceleme

2K serisini düzenli oynayanlar önceki rozet sisteminin nasıl olduğuna aşinadır. Oyunda yaratmış olduğunuz karakter “finisher” ise, finishing rozetleriniz fazla olur. Bu sayede bolca yüksek seviye rozet sahibi olurdunuz. Bunun yanı sıra diğer yeteneklerden çok da feragat etmenize gerek kalmazdı.

NBA 2K23 rozet (badge) kısmında oldukça ketum davranıyor. Oyuncunuzun yönelimleri hangi alanda olursa olsun çok sayıda “hall of fame” rozeti almanız pek mümkün değil. NBA 2K23 ile birlikte oyunda sahip olacağınız badge’ler hakkında iyi düşünmeli ve planlamanızı iyi yapmanız önemli.

Badge’ler Artık Kompleks Bir Yapıda

Önceden “finishing” karakterde, yeterli sayıda rozet sahibi olabilmek için pie chart’ta mavi tarafa ağırlık vermeniz yeterli oluyordu. Ancak artık durum böyle değil. Artık “bully” gibi bir rozetin bronzdan yüksek olmasını istiyorsanız karakterinizin “strength” statlarını yükseltmeniz gerekiyor. Söz konusu duruma benzer pek çok farklı etmen, karakter yaratma ekranında sizi strateji yapmaya itiyor.

Pie chart sisteminin kalkması ile birlikte özgün karakterler oluşturabiliyorsunuz.  Ayrıca mantık çerçevesine uyduğu takdirde istediğiniz her türlü karakteri oluşturabiliyorsunuz. Her ne kadar müthiş bir özgürlük sağlanmış olsa da, belli sınırlamalar yok değil.

Örneğin şutör bir karakter oluştururken şut özelliklerinize veriyorsunuz. Tam bu noktada oyun size şut özelliğin bu kadar iyiyse “close shot” yeteneğin düşük olamaz diyor. Bir noktadan sonra daha fazla şut yeteneğinizi geliştirmek isterseniz, “close shot” yeteneğinizi de geliştirmeniz şart hale geliyor. Söz konusu bu durum neredeyse her bir özellik için geçerli. Bu durum mantık çerçevesinden bakıldığında oldukça makul ve kabul edilebilir geldiği için ben durumdan memnunum.

Stray: Genel Bakış yazısını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

NBA 2K23 ile Birlikte Pozisyona Özel Rozet Seviyesi

Serinin bir önceki oyununa göre artık pozisyonunuza göre rozet seviyeleri değişiklik gösterebiliyor. Örneğin “finisher” bir karakterseniz ancak oyun kurucu bir karakter açtıysanız “rise up” gibi rozetleri belli bir seviyeye kadar yükseltebiliyorsunuz.

Genel olarak baktığınızda tüm bu değişikliklerin neticesinde Take Two tek bir karakter ile her şeyi yapabildiğiniz karakterleri sınırlandırmış durumda. Elbette oyunda yine her şeyi yapabilen karakterler açabiliyorsunuz. Ama açtığınız bu karakterin tüm özellikleri ancak ortalama seviye olabiliyor.

2K23’te “pie chart” sisteminin kalkması ile birlikte farklı build’lerinin (karakter yapısı) önü açılırken, oyundaki dengeleri bozacak seviyede güçlü karakterin önü belli oranda kapatılmış.

Karakter Potansiyellerini Yükseltmek Artık Çok Daha Masraflı

Nba 2K23 Current Gen İnceleme

Yukarıdaki görselde benim oyun içerisinde oluşturduğum karakteri görüyorsunuz. Bugüne kadar oynadığım her 2K oyununda, karakter yükseltme maliyetlerinin yüksek olmasından şikayetçi oldum. NBA 2K23 ile birlikte eski karakter yükseltme maliyetlerini mumla arar hale geldim. Uzun forvet pozisyonu için açtığım karakterimde, 3’lük yeteneğimi 73’ten 74’e yükseltmek için 4.300 VC ödemem gerekli. NBA 2K23’te yeteneğinizi yükselttikçe ödemeniz gereken VC miktarı da astronomik olarak artıyor. Oyunun çevrimdışı modunun oldukça sıkıcı olduğunu da göz önünde bulundurduğunuzda, onca saat boyunca karakterinizi geliştirmek sıkıcı bir hal alıyor.

VC puanlarını satın almak isterseniz de yabancı kullanıcılar için uygun olan fiyatlar ne yazık ki ülkemiz için biraz pahalı. VC satışlarında yerel fiyatlandırma olmayışı sadece 100.000 VC için 350 Türk Lirasından fazla para ödemeniz gerektiği anlamına geliyor. Üstelik 100.000 VC ile karakterinizi 80 ortalama reytinglere bile getirebilmeniz mümkün değil.

Ben VC’ye para vermem diyorsanız da uzun ve sıkıcı oyun seansları bekliyor. Neyse ki “endoresment” bu sene çok daha fazla ve daha iyi gelir bırakıyor.

Endoresment Sistemi ve Hızlı Gelir Elde Etme

Nba 2K23 Current Gen İnceleme

NBA 2K23 aldınız ya da almaya karar verdiyseniz sizin için en hızlı gelişme yolu “endoresment” kovalamak olacaktır.

NBA 2K23’te serinin tıpkı diğer oyunlarında olduğu gibi oyunda ilerledikçe ve başarılı oldukça hayran kazanıyorsunuz. Kazandığınız hayranlar arttıkça markalarla yeni sponsorluk sözleşmeleri imzalıyorsunuz.

İmzalayacağınız her sözleşme ile birlikte, size VC kazandıran bonuslar seçiyorsunuz. Örneğin oyun içinde attığınız her 3’lük isabeti için 3 ekstra VC gibi. Benim size önerim sözleşmelerde markalar ile anlaşmadan evvel, içerisinde gerçekleştirebileceğiniz koşullar var mı yok mu onlara bakın. Ben genellikle bir ya da iki ek madde seçiyorum. Markalar genelde sizden 4 ya da 5 adet farklı bonus seçmenizi istiyor. Ben az bonus seçiyor, etkinlik başına aldığım ödül miktarını arttırıyorum. Böylelikle daha hızlı VC elde etmek mümkün oluyor.

Bu yöntemin tam olarak verimli olabilmesi için maç sonu röportajlarında hayran kitlenizi arttıracak demeçler vermek önemli. Buna ek olarak oyun içinde 50 sayı atmak, 15 asist yapmak, 8 adet üçlük isabeti bulmak, “takeover” açmak gibi durumlar da hayran sayınızı arttırmanıza fayda sağlıyor.

Maç sonu reytinginiz A+ olduğunda da elbette hayran kitleniz daha fazla artıyor. Ayrıca oyunu Hall of Fame zorlukta oynayarak 1.5x VC kazanabiliyorsunuz. Bu tarz ufak detaylara dikkat ederek bir nebze daha hızlı karakter gelişimi sağlayabilmeniz mümkün.

Nba 2K23 Takeover

NBA 2K oyunlarında “takeover” önemli bir yere sahip. Maçta sergilediğiniz performansa bağlı olarak maç içinde yavaş yavaş dolan barı, tercih ettiğiniz özelliğe göre belli bir noktadan sonra manuel olarak aktif edebiliyorsunuz.

Bu zamana kadar maç içinde seçtiğimiz tek bir “takeover” ile oynuyorduk. 2K23 ile birlikte artık oyuncumuza iki farklı “takeover” seçebiliyoruz. Seçtiğimiz iki “takeover” da maç içinde aktif ettiğinizde aynı anda kullanımda oluyor. Yeni “takeover” sistemi, eskisine nazaran çok daha belirleyici bir rol oynuyor.

NBA 2K23 Ayakları Yere Basan Bir Oyun

Özellikle NBA 2K22 ile birlikte oyunun hızı artmış ve dengeler çok bozulmuştu. Neredeyse her karakter ile 3’lük sokabiliyor, her karakter ile poster smaç basabiliyordunuz. NBA 2K23 ile birlikte animasyonlarda ciddi anlamda değişiklikler söz konusu.

NBA 2K23, serinin bir önceki oyununa göre çok daha düşük bir tempoda oynanıyor. Buna ek olarak oyuncuların stamina değerleri oldukça sınırlı. Ayrıca adrenalin diye adlandırılan yeni sistemin gelmesi ile birlikte, üst üste sürekli olarak crossover hareketleri yapmak mümkün değil. 2K22 ne kadar arcade ise 2K23 de bir o kadar simülasyona yakın.

Dribling ve crossover’ların kısıtlanması doğal olarak oyunda tempo olarak yavaşlamaya yol açmış. Oyunun hızının da geçen seneye göre daha düşük olması, oynanan oyunun takip edilebilir olmasını kolaylaştırmış. Nihayet 2K23 ile beraber 20 saniye boyunca top sürüp, ardından bir de şut atan oyuncuları görmüyoruz. Elbette bunu yapmayı deneyen oyuncular halen var ama oyun bu oyuncuları net bir şekilde cezalandırıyor.

Genel olarak bakacak olursak ben bu yıl çıkan oyundan son derece memnunum. İncelemenin genelinde değinmediğim birkaç husus var, onlara da yazının bu kısmında değineceğim.

NBA 2K23’te ne yazık ki bu yıl da yine gemideyiz. Atina semalarına demirlemiş olan gemide görsel ve işlevsel anlamda pek çok değişiklik var. Yine de buna rağmen sokak temasının gelmeyişi PC oyuncularını üzen bir durum. Umarım önümüzdeki yıl bu gemi konseptinden kurtuluruz.

Hileler konusunda ne yazık ki bir gelişme yok. Oyun açılır açılmaz daha ilk günden hilelere denk gelmek mümkün. Hala “auto green”, “cheat engine build” gibi hileler aktif olarak karşınıza çıkıyor. Daha ilk haftadan 40 lvl olan, 99 oyuncu puanına ulaşan ama aslında 60 puan olan oyuncular, para hilesi ve daha nicesi…

Bu sene oyundaki animasyonlar oldukça oturaklı ve kabul edilebilir düzeyde. Paslar dikkat etmediğiniz sürece yavaş ve kötü gidiyor. Elden top çalmak da geçen seneye nazaran çok çok daha kolay. Yine savunma tarafında arkadan gelip blok vurmak bir önceki oyuna göre daha zor.

Bir de yazının başında değindiğim oyuncuların şikayetçi olduğu kısım var. Seriyi düzenli olarak oynayan oyuncular iyi bilir. Belli bir kesim oyunu dribble, dribble shot diye tabir ettiğimiz bir yöntemle oynuyordu. NBA 2K23 ile artık bu mümkün değil. Üstelik artık şut atmak çok daha meydan okuyucu ve zor. Şut barında yeşili tutturamadığınız sürece isabet oranınız düşük kalmaya mahkum. Şut barında yeşili tutturmak ise eskiye nazaran daha zor. İşte bu sebeplerden dolayı oyundan şikayetçi olan ciddi bir kesim var.

Son olarak da oyunun fiyatına değinmek gerekirse 700 TL fiyat bandından satışa çıkan yapım, eğer oyunun düzenli bir oyuncusu iseniz fiyatına fazlası ile değer. Ancak ben indirim beklerim derseniz de 2K23 için indirim bekleyebilirsiniz.