Anasayfa Haber Wi-Fi 7 Destekli İlk Akıllı Telefonlar 2024 Başında Geliyor

Wi-Fi 7 Destekli İlk Akıllı Telefonlar 2024 Başında Geliyor

Wi-Fi 7 2024

DigiTimes tarafından Wi-Fi 7 teknolojisini destekleyen ilk akıllı telefonların 2024 yılının ikinci yarısında çıkmaya başlayabileceği ileri sürüldü.

Wi-Fi 7, 320 MHz kanallarını kullanıyor, ayrıca 4K dörtlü genlik modülasyonu (QAM) teknolojisini destekliyor ve aynı sayıda anten ile Wi-Fi 6’dan 2.4 kata kadar daha yüksek hızlar sağlıyor.

Wi-Fi Alliance’a göre, Wi-Fi 7’nin saniyede “en az 30 gigabit” hızları sağlaması bekleniyor. Ek olarak yeni nesil AR/VR, 8K video akışı ve oyun cihazları için yeterince yüksek hızlar sunacak. Wi-Fi 6, 9.6 GB/s’ye kadar hızlara sahip ve Wi-Fi 5 için bu değer 3.5GB/s idi. Bu anlamda Wi-Fi 7 hayatımıza girdiğinde dikkate değer bir gelişme sunmuş olacak.

Wi-Fi 7, akıllı telefonlardan önce yönlendiricilere ve dizüstü bilgisayarlara gelecek. MediaTek Ocak ayında Wi-Fi 7 destekli ürünlerini tanıttı ve Intel de 2024 yılına kadar dizüstü bilgisayarlarda Wi-Fi 7’yi benimsemeyi planladığını söyledi. 2025’te ise teknoloji büyük pazarlarda boy gösterecek. Bununla birlikte Qualcomm aynı zaman diliminde görünmesi beklenen Wi-Fi 7 çip seçenekleri üzerinde çalışıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.