Anasayfa Haber NVIDIA, Windows 11 22H2 ile İlgili Performans Sorunlarını Doğruladı

NVIDIA, Windows 11 22H2 ile İlgili Performans Sorunlarını Doğruladı

Windows 11 2022 (22H2) güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte yeni sürüme geçen kullanıcıların çeşitli sorunlarla boğuştuğunu öğrenmiştik. İnternet ortamındaki raporlara bakılırsa düşük FPS, sistem yavaşlaması ve takılma sorunlarının yanında mavi ekran hataları da yaşanıyor.

Bazı Windows 11 kullanıcıları, özellikle NVIDIA ekran kartlarıyla birlikte FPS düşüşleri yaşandığını bildirmişti. Bir NVIDIA sözcüsü ise GeForce GPU ile çalışan sistemlerde yaşanan performans sorunlarının farkında olduklarını doğruladı. NVIDIA ve Microsoft, Windows 11 22H2 ile eklenen yeni “grafik hata ayıklama araçları” ile ilgili problemler olduğunu tespit etti.

Her iki şirket de sorunları gidermek ve yeni sürücü güncellemeleri yayınlamak için yakın bir şekilde çalışıyor. Kısa zaman içinde GeForce Experience’ın yeni beta sürümü yayınlandı. Tahmin ediyoruz ki yakında nihai bir sürüm kullanıma sunulacaktır.

Geçici Çözüm

Performans sorunlarını ortadan kaldırmak için olası bir geçici çözüm var. Kullanıcıların iddialarına göre “Nvidia FrameView SDK” adlı hizmeti kapatmak sorunu çözüyor. Kapatmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Başlat menüsünden arama çubuğuna “Hizmetler” yazın ve ilk seçeneğe tıklayın.
  • Çalışan işlemler arasından hızlıca seçim yapabilmek için klavyeden ‘N’ tuşuna basın.
  • “Nvidia FrameView SDK” hizmetini bulun ve çalışıyorsa devre dışı bırakın.
  • Son olarak sistemi yeniden başlatın.
Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.