Anasayfa Haber PlayStation 5, 6nm ‘Oberon Plus’ İşlemciyle Güncelleniyor

PlayStation 5, 6nm ‘Oberon Plus’ İşlemciyle Güncelleniyor

PlayStation 5 piyasaya çıktığından beri değişime uğramış farklı revizyonlar gördük. Son olarak Eylül ayının başlarında iç aksamı yeniden tasarlanan PS5 konsolun bir incelemesine baktık. Bununla birlikte, Sony’nin 2024 yılında çıkarılabilir disk sürücüye sahip bir konsol piyasaya süreceğini öğrenmiştik.

Angstronomics, “CFI-1202” kod adlı üçüncü PS5 konsol modelinin “Oberon Plus” adlı daha küçük bir SoC ile birlikte inşa edildiğini söylüyor. Bu çip TSMC’nin 6nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilmiş. Bugüne kadarki satılan konsollar ise 7nm teknolojisiyle geliştirilen “Oberon SoC” ile geliyordu.

Oberon ve Oberon Plus SoC PlayStation 5 PS5 Sony
Solda Oberon Plus, sağda Oberon SoC

Oberon’un 6nm sürümü aynı tasarıma sahip ve işlemci yapılandırmasında herhangi bir değişiklik görünmüyor. Dolayısıyla temel Zen 2 ve RDNA 2 birimlerinde de bir değişim yok. Angstronomics’in bu keşfi, daha hafif konsol varyantlarıyla ilgili haberlerden haftalar sonra geldi. Görünen o ki yeni revizyon sadece yeni bir anakart ve soğutucu ile değil, aynı zamanda güncellenmiş bir işlemciye sahip.

Oberon Plus’ın tasarımı ve özellikleri 7nm varyantı ile aynı. Ancak orijinal çip 300 mm² boyutundayken, Plus varyantı 260 mm² ile biraz daha küçük. Bu değişim, konsolun daha az güç tüketebileceğini ve daha az ısınabileceğini gösteriyor.

Bildiğiniz üzere Microsoft’un Xbox Series konsolları da AMD üretimi 7nm SoC ile birlikte çalışıyor. Yani Xbox’ta kullanılan çipler benzer şekilde 6nm tasarımla güncellenebilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.